Ako prenajať byt: Užitočné informácie pre prenajímateľov
Ste majiteľom bytu, ktorý by ste radi prenajali? Ak začínate a chceli by ste vedieť, ako na to, tento článok je práve pre vás. V tomto článku sa vám pokúsime poskytnúť väčšinu užitočných informácií, ktoré by ste mali ako prenajímateľ vedieť.
1) Zhromaždite čo najviac informácií
Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je získať čo najviac informácií o byte. Všetko, čo potrebujete vedieť nato, aby ste ho mohli prenajať. V prvom rade je to potrebné, pre vytvorenie reklamy a hodnoverného inzerátu. Následne vám to zaručí, že všetko bude v súlade so zákonom a keď podpíšete nájomnú zmluvu, budete môcť v noci kľudne spávať.
2) Obdobie prenájmu
Dobre si premyslite na ako dlho chcete prenajať svoj byt. Bude to len počas leta? Na niekoľko mesiacov? Alebo pár rokov? Tento bod je veľmi dôležitý, nakoľko ako prenajímateľ ste jediný, kto je viazaný k tejto dobe. Nájomca by mal mať istotu, že v byte bude môcť ostať počas celej doby prenájmu. V prípade, že sa nájomca rozhodne odísť pred skončením zmluvy, mal by vám to oznámiť 1 až 3 mesiace vopred.
Podobné: Na čo by ste mali myslieť predtým, než si prenajmete svoj prvý byt?
3) Chcete prenajímať zariadenú alebo nezariadenú nehnuteľnosť?
Počítajte s tým, že ak prenajímate nezariadený byt, neprilákate rovnakých nájomníkov, ako v opačnom prípade. Pri prenájme zariadených bytov, sú nájomníci v miernej výhode a nemali by ste mať problém nejakých vôbec nájsť. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v turistickej oblasti, prenajímajte ju iba počas sezóny. Nezariadené byty lákajú nájomníkov, ktorí v nich chcú ostať dlhodobo. Ide najmä o rodiny a páry, ktoré si chcú zariadiť byt podľa svojho gusta.
4) Podmienky prenájmu bytu
Každá predajná alebo výmenná akcia je determinovaná súborom pravidiel a predpisov, ktoré musia obe strany dodržiavať. Aby ste zabezpečili nájomcovi slušné bývanie, budete musieť vykonať analýzu majetku. Okrem toho budete pravdepodobne musieť nájomníkovi ukázať dokumenty potvrdzujúce, že všetky náležitosti sú v poriadku. Máme na mysli certifikát o energetickej hospodárnosti nehnuteľnosti, osvedčenie o bezpečnosti plynu, certifikáty kontroly požiarnej bezpečnosti a podobne.
5) Stanovenie výšky nájomného
Poďme sa ponoriť priamo do toho. Musíte si stanoviť cenu. A to nie takú hocijakú. Ak si chcete nájsť nájomníkov, potrebujete stanoviť primeraný nájom. Faktorov, ktoré treba brať do úvahy je mnoho, niektoré prispievajú k zvýšeniu hodnoty vašej nehnuteľnosti iné k zníženiu.
V prvom rade myslite na lokalitu. Čím prestížnejšia lokalita, tým vyšší nájom. Okrem toho má na veľkosť nájmu vplyv aj veľkosť nehnuteľnosti. Hovoríme o štvorizbovom byte alebo o garsónke? V neposlednom rade berte do úvahy aj kvalitu nábytku a vybavenia, ktoré sa v byte nachádza. Je byt vybavený elektrospotrebičmi? Do úvahy by ste taktiež mali brať aj účty za vodu, elektrinu a plyn alebo dostupnosť parkovania.
Neváhajte a pozrite sa na webové stránky ponúkajúce inzeráty na byty. Porovnajte svoj byt s tými, ktoré tam nájdete a uistite sa, že ste v správnom cenovom rozpätí. Kľudne sa opýtajte svojich susedov, aké vysoké sú ich mesačné výdavky na energie alebo aký nájom platia.
6) Nájdenie nájomníka
Ak využijete služby realitnej agentúry nebudete sa musieť o nič starať. Jediným zádrhom je skutočnosť, že im budete musieť zaplatiť províziu vo výške jednomesačného nájmu.
V prípade, že sa rozhodne nevyužiť služby realitnej kancelárie, si budete musieť urobiť inzerát sami. V inzeráte sa musia nachádzať všetky potrebné informácie a podrobnosti. Uveďte tam miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak chcete uveďte tam, či sa nachádza v blízkosti nejakých obchodov alebo iných významných budov. Následne uvediete charakteristiku bytu, teda to, koľko má metrov štvorcových, či je zariadený alebo nie, koľko je v ňom izieb, v prípade potreby aj kúpeľní, či má balkón alebo klimatizáciu.
Nezabudnite na výšku nájmu, a to či sú v ňom zahrnuté všetky účty alebo nie. Taktiež musíte uviesť, kedy bude byt voľný a vaše kontaktné údaje. V neposlednom rade pridajte kvalitné fotografie, ktoré potencionálnych nájomníkov oslovia na prvý pohľad.
7) Zverejnite svoj inzerát
Existuje množstvo webových stránok a platforiem, na ktorých môžete zverejniť svoj inzerát o voľnom byte. V prípade sezónneho prenajímania bytu môžete zvážiť aj portál AirBnB. Každopádne nezabudnite na tradičnejšie zverejňovanie malých inzerátov na sociálnych sieťach, rozprávaním sa s ľuďmi okolo vás a vylepovaním plagátov.
8) Hľadanie vhodných nájomníkov
Aby ste mali istotu, že váš nájomník bude platiť nájom na čas a nezničí váš byt, musíte sa postarať o kvalitný výber. V prvom rade si neváhajte vyžiadať rôzne potrebné dokumenty, ktoré dokážu jeho solventnosť alebo serióznosť. Máme na mysli kópiu dokladu totožnosti, ako je napríklad občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo napríklad cestovný pas, výplatnú pásku za posledné tri mesiace alebo ak podnikajú, tak daňový formulár. V prípade, že budete byt prenajímať študentom, získajte si doklady od ich ručiteľa. V neposlednom rade nezabudnite na pracovnú zmluvu a potvrdenie od zamestnávateľa.
V každom prípade môžete žiadať o záruku, alebo o zálohu. Tá vás má ochrániť pred nezaplateným nájmom, poškodením bytu, alebo predčasným odchodom nájomníka. Depozit sa môžete v určitých prípadoch rozhodnúť nájomníkovi vrátiť v plnej výške.
Po tom, čo strávite množstvo času výberom a hľadaním nájomníkov, ich preverovaním a podpísaním zmluvy, určite nechcete aby vaše úsilie vyšlo nazmar. Neustále opakovanie tohto procesu môže byť vyčerpávajúce. Najlepší spôsob ako ušetriť svoj čas a peniaze je udržať si dobrých nájomníkov, čo najdlhšie.
Ak máte nájomníka, ktorý platí nájom načas a dobre sa stará o vašu nehnuteľnosť, požiadajte ho obnovenie nájomnej zmluvy aspoň 90 dní pred jej uplynutím. Obnova nájomnej zmluvy vám môže pomôcť vyhnúť sa situácii, že by bola nehnuteľnosť neobývaná a ušetrí vám množstvo času tým, že nebudete musieť hľadať nových nájomníkov.
Podobné: 9 najlepších tipov na čistenie domov a bytov medzi nájomníkmi
9) Uchovávajte si digitálne záznamy o všetkom
Ako prenajímateľ, by ste si mali viesť záznamy o všetkom: potvrdenie o prijatí zálohy, potvrdenie o prenájme, bločky za údržbu a podobne. Rovnako si dokumentujte všetku komunikáciu medzi vami a nájomcom. Digitálne záznamy sa dajú jednoducho organizovať bez toho, aby ste museli niekde skladovať papierové doklady.
10) Sťahovanie sa: čas odovzdať kľúče
Posledným krokom je vyplnenie a podpísanie nájomnej zmluvy. Nájomca sa tak môže sťahovať bez stresu a väčších starostí.
Pri správe prenajímanej nehnuteľnosti je veľmi dôležité dôsledne vykonať každý krok. Chcete predsa aby bol pre vás prenájom ziskový a nestál vás veľa starostí a problémov. Ak si naštudujete všetko, čo potrebujete vedieť, nemusíte sa prenájmu obávať. Základom je nájsť vierohodných nájomníkov, ktorí budú načas platiť nájom a nezničia váš majetok.
V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe, predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.