Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Na čo by ste mali myslieť predtým, než si prenajmete svoj prvý byt?

Pridané: 28.6.2021

Sťahovanie sa do svojho prvého bytu je prirodzeným krokom k dospelosti. Krokom, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti, času, plánovania, výdavkov a práce. Dôkladná príprava vám však môže pomôcť ušetriť kopec starostí. V tomto článku si predstavíme viacero vecí, na ktoré by ste mali myslieť ešte predtým ako sa nasťahujete do svojho prvého prenajatého bytu.

1) Počiatočné náklady

Platenie nájmu rozhodne nebude vaším jediným nákladom. Preto by ste si mali dopredu našetriť dostatok peňazí, aby ste pokryli všetky svoje počiatočné náklady. Tieto náklady zahŕňajú kauciu, zálohu za domáce zviera, alebo napríklad poistenie. Všetko toto budete musieť zaplatiť ešte predtým, ako dostanete kľúče od svojho nového bytu. Pokúste sa si odložiť dostatok finančných prostriedkov na pokrytie niekoľkomesačných nájmov.

2) Dlhodobé výdavky

Rovnako po nasťahovaní nemôžete rátať s tým, že bude nájomné váš jediný výdaj. Podľa nedávnej štúdie sa za dlhodobé náklady považuje všetko od pravidelných mesačných služieb až po pravidelne zakúpené položky. Presný zoznam sa bude líšiť na základe vašich potrieb, no môže do neho spadať elektrina, plyn, internet, káblová televízia, mobilný telefón, voda, odpad, pravidelné potraviny, benzín alebo oblečenie.

Hodnota týchto výdavkov sa bude líšiť v závislosti od ročného obdobia a životného štandardu každého jednotlivca. Ešte predtým ako sa rozhodnete hľadať si svoj vysnívaný byt, zistite, koľko mesačne miniete na veci na vyššie uvedenom zozname. Podľa toho budete vedieť v akom cenovom rozpätí môžete hľadať byt.

Súvisiace: 11 tipov pre začínajúcich nájomcov

3) Príprava dokumentov

Okrem stanovenia si rozpočtu je vhodné, aby ste zhromaždili všetky dokumenty a doklady, ktoré bude od vás majiteľ prenajímanej nehnuteľnosti vyžadovať. Ak si tieto dokumenty pripravíte dopredu, skrátite čas potrebný na ich kontrolu. Častokrát ide o dokumenty overujúce vašu totožnosť, zamestnanie alebo finančnú stabilitu. Odkladajte si svoje výplatné pásky a bankové výpisy.

4) Nájomné podmienky

Mnohokrát sa stáva, že nájomná zmluva je prvým dôležitým právnym dokumentom, ktorý držíte v rukách a vôbec mu nerozumiete. Predtým než takúto zmluvu podpíšete, si vyhľadajte na internete najčastejšie používané slovné spojenia a právne termíny, ktoré sa v nájomných zmluvách zvyknú objavovať.

Ak niečomu vo svojej zmluve nerozumiete, spýtajte sa na to ešte predtým, ako ju podpíšete. Pozorne si skontrolujte najmä odseky týkajúce sa vášho správania ako nájomcu, ale napríklad aj politiky neskorého zaplatenie nájmu a krokov, ktoré môžu viesť k vášmu predčasnému vysťahovaniu. Ak s niečím vo svojej nájomnej zmluve nesúhlasíte, prediskutujte to s prenajímateľom. Je úplne v poriadku, ak budete žiadať o zmeny v znení nájomnej zmluvy. Nemôžete však dopredu očakávať, že vám prenajímateľ vo všetkom vyhovie.

5) Poloha

Poloha miesta kde bývate, je takmer rovnako dôležitá ako usporiadanie bytu. V ideálnom prípade to budete chcieť mať blízko do práce, obchodov alebo iných prevádzok, ktoré navštevujete na pravidelnej báze. Určite sa vám nebude chcieť dlho dochádzať do obchodu s potravinami, za kaderníčkou alebo do dobrej reštaurácie.

Najlepšie je, ak sú tieto prevádzky v pešej dostupnosti. Blízkosť verejnej dopravy je ďalším veľkým plusom. Dlhé dochádzanie cez celé miesto, vám môže pokaziť náladu každý deň.

6) Vybavenie domácnosti

Keby ste si mali napísať zoznam vecí, bez ktorých by ste nedokázali žiť, čo by na ňom bolo? Potrebujete sušičku, aby ste sa nemuseli trápiť so žehličkou? Potrebujete dostatok priestoru na to, aby ste si mohli v pohodlí domova zacvičiť kedykoľvek sa vám zachce? Potrebujete výťah? Toto všetko sú mimoriadne podstatné veci, na ktoré by ste mali myslieť ešte predtým, ako si prenajmete svoj prvý byt.

7) Spolubývajúci alebo nie?

Toto rozhodnutie častokrát závisí iba od vášho finančného rozpočtu. Ak si nemôžete dovoliť žiť sami, nájdite si spolubývajúceho. V prípade, že sa tak rozhodnete je dobré, aby ste si dali nájomnú zmluvu náležite upraviť. Takto sa môžete ochrániť pred nezrovnalosťami alebo konfliktmi, ktoré by mohli súvisieť s omeškaním platby, neporiadkom, hlukom a podobne.

S výberom spolubývajúceho si dajte záležať rovnako ako s výberom bytu. Váš najlepší kamarát nemusí byť zrovna najlepší spolubývajúci. Zamyslite sa nad vašim spoločným vzťahom a dôkladne zvážte, či si viete predstaviť s danou osobou zdieľať jednu domácnosť.

8) Domáci miláčik alebo nie?

Toto rozhodnutie je z veľkej miery závislé od toho, či majiteľ nehnuteľnosti povoľuje domácich miláčikov alebo nie. Rozhodne neriskujte, že by vám to dodatočne nedovolil. Ak máte chlpatého priateľa, bez ktorého si neviete predstaviť žiť, dopredu si zistite či vám daný prenajímateľ dovolí mať zviera v byte, po prípadne aké budú jeho podmienky. Väčšina prenajímateľov, ktorí vo svojich nehnuteľnostiach povoľujú domácich miláčikov, si za nich účtujú istý mesačný poplatok alebo kauciu.

9) Zbaľte sa podľa svojich priorít

Či už sa sťahujete zo svojej detskej izby alebo vysokoškolského internátu, váš prvý byt je miestom kam si môžete zobrať všetok svoj majetok. Avšak vám odporúčame, aby ste to nerobili. Počas detstva ste nazhromaždili množstvo predmetov, ktoré síce majú nostalgickú hodnotu, no v žiadnom prípade ich nepotrebujete.

Využite príležitosť začať nanovo. Očistite sa od všetkých vecí, ktoré ste doteraz zozbierali. Je dôležité, aby ste si sami určili, ktoré veci si chcete ponechať a ktoré môžete vyhodiť. Darujte, vyhoďte alebo recyklujte všetko, čo naozaj nepotrebujete.

Ak vlastníte veci, ktorých sa zatiaľ nechcete zbaviť, no nechcete si ich ani brať so sebou do svojho nového bytu, poproste svojich rodičov alebo priateľov, či by ste si ich nemohli u nich dočasne odložiť. Ak vám tieto veci nebudú niekoľko týždňov alebo mesiacov chýbať, môžete ich s kľudným srdcom vyhodiť.

Podobné9 tipov pre kúpu nehnuteľnosti určenej na prenájom

10) Plán sťahovania

Presťahovať sa môžete pomocou vlastných síl, po prípade s pomocou kamarátov a známych, alebo si môžete najať profesionálnu firmu, ktorá to všetko urobí za vás. V okamihu, keď sa rozhodnete pre konkrétny byt a podpíšete nájomnú zmluvu, je potrebné aby ste si určili dátum sťahovania.

Prenajmite si vlastnú dodávku, zavolajte priateľov a pusťte sa do toho. Ak sa rozhodnete pre profesionálnu firmu, obvolajte niekoľko rôznych spoločností, zistite si cenovú ponuku a zložte zálohu. Niekoľko týždňov pred sťahovaním začnite v malom baliť veci, ktoré si chcete so sebou zobrať. Rozhodne to neodkladajte na poslednú chvíľu.

Na sťahovanie sa do svojho prvého prenajatého bytu, by ste sa mali náležite pripraviť. Najlepšie urobíte, ak najprv zistíte, aký je váš rozpočet a následne dôsledne prejdete celým procesom prenajímania. Venujte pozornosť všetkým detailom, sledujte svoje náklady a priorizujte potreby.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.