Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

11 tipov pre začínajúcich nájomcov

Pridané: 15.6.2021

Pri odsťahovaní sa z rodičovského domu je prenájom vášho prvého bytu prirodzeným krokom. Život na vlastnú päsť je veľmi vzrušujúci, ale prináša aj oveľa viac zodpovedností.

Byť začínajúcim nájomcom je naozaj veľká výzva. Ste sami a môžete robiť, čo chcete, kedykoľvek chcete. Znamená to tiež, že musíte platiť za služby, za ktoré nie ste zvyknutí platiť. Urobte z vášho nájomného bývania skvelý zážitok. Postupujte podľa týchto tipov, aby ste si mohli užívať všetky výhody nájomníka.

1) Šetrite rozumne

Vytvorenie rezervy na bývanie vám pomôže ušetriť na váš prvý byt. Pokračovanie v sporení aj keď sa už presťahujete, je skvelým spôsobom, ako zvýšiť svoj rozpočet na nájomné, služby, dekorácie do domácnosti a ďalšie. Nemiňte na bývanie viac, než si môžete skutočne dovoliť.

Na nájomné použite najviac 30 percent zo svojho hrubého príjmu. Pravidlo 50/30/20 je ďalšou technikou šetrenia, ktorú je potrebné dodržiavať a môžete ušetriť na depozit, alebo nájomné za prvý mesiac.

Keď si tvoríte rozpočet, nezabudnite zahrnúť všetky svoje mesačné výdavky a myslite aj na neočakávané náklady. Život so spolubývajúcim vám umožní rozdeliť si účty, čo vám pomôže ušetriť peniaze a zostať v rámci rozpočtu.

2) Stanovte si svoje potreby

Pri hľadaní bytov si vytvorte kontrolný zoznam, ktorý bude zahŕňať vaše potreby. Sú to nevyhnutnosti, vďaka ktorým sa budete cítiť doma čo najpohodlnejšie.

Ak nemáte auto, budete potrebovať byt v blízkosti verejnej dopravy. Majitelia domácich miláčikov budú musieť nájsť ubytovanie priateľské k zvieratám, ktoré bude vyhovovať ich chlpatým spoločníkom.

Vybavenie, ako je bazén, alebo chrómové povrchové úpravy môžu byť na vašom zozname želaní, ale dokážete žiť aj bez nich. Najprv si stanovte, aké sú vaše potreby a potom sa tešte, keď váš byt bude mať vybavenie, ktoré chcete.

3) Vydajte sa na prehliadku nehnuteľnosti

Online prehliadky nehnuteľností jednoznačne uľahčili nájomcom prezeranie nových domovov na diaľku. Dobrá staromódna prehliadka po byte vám však môže poskytnúť pohlaď na okolie, získate prehľad o rozlohe bytu, atmosfére a spôsobe, ako sa vybavenie bytu a okolie udržiava na dennej báze, od zóny pre zber odpadkov až po fitnescentrum.

Keď budete na prehliadke, dávajte správcovi nehnuteľnosti otázky. Urobte si zoznam otázok na základe toho, čo je pre vás dôležité.

4) Zistite, aké služby sú zahrnuté v cene nájmu

Porozprávajte sa so správcom nehnuteľnosti o službách, ktoré sú zahrnuté v každej platbe nájomného. V cene nájmu sú väčšinou zahrnuté služby spojené s užívaním bytu, ako napríklad spotreba elektrickej energie, vodné a stočné, dodávka tepla, poplatok za odvoz komunálneho odpadu, internet a podobne.

5) Zvážte parkovaciu situáciu pre vás a vašich hostí

Keď bývate v mestskej časti, môže byť parkovanie niekedy problém. Porozprávajte sa so správcom nehnuteľnosti o situácii s parkovaním. Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste sa mali spýtať:

  • Ako býva obsadené parkovisko večer?
  • Kde návštevníci svoje autá zaparkujú?
  • Budem mať svoje vyhradené miesto v garáži?

Mnoho bytov v blízkosti mesta má pravidlá parkovania pre svojich obyvateľov a ich hostí. Zistite si tieto pravidlá, aby ste náhodou neobsadili niekoho vyhradené miesto.

6) Prístup pred podpisom nájomnej zmluvy

Ak ste si vybrali byt a dohodli ste sa s prenajímateľom, zvyčajne zaplatíte depozit (je to suma, ktorú platíte prenajímateľovi, ako zábezpeku v prípade škody. Táto suma je zvyčajne vrátená pri ukončení nájomnej zmluvy, v prípade ak dodržujete podmienky prenájmu a vrátite byt v stave, v akom ste ho dostali) plus nájomné za jeden mesiac.

Prečítajte si a pochopte nájomnú zmluvu

Pri podpise zmluvy o prenájme budete mať rôzne pocity: radosť, vzrušenie a možno aj trochu nervozity. Aj keď možno nebudete schopní potlačiť svoje pocity, nikdy sa neponáhľajte podpísať zmluvu o prenájme. Prenájom bytu je právne záväzná zmluva, ktorú je potrebné prečítať a porozumieť jej pred podpísaním. Ak ste sa s vlastníkom nehnuteľnosti počas prehliadky na niečom dohodli, skontrolujte, či je to uvedené v zmluve.

Okrem iných podmienok, musí byť v zmluve o prenájme uvedené, koľko budete platiť mesačne, aké služby bude platiť prenajímateľ a čo si budete musieť doplatiť vy, kedy je splatnosť platby za nájomné, ako dlho trvá výpovedná lehota, na aké obdobie je nájom dohodnutý, pravidlá a podmienky bývania (napríklad či môžete mať v byte domáce zvieratá), aké sú vaše povinnosti a aké sú povinnosti prenajímateľa.

Pochopte že máte záväzok

Prenájom bytu nie je ako bývanie v hoteli, kde môžete kedykoľvek odísť. Keď si prenajímate byt, obvykle je to na dlhšie obdobie (12 mesiacov je štandardná doba prenájmu) a zaväzujete sa dodržiavať podmienky uvedené v nájomnej zmluve. Ak odídete skôr, pravdepodobne za predčasné ukončenie budete musieť zaplatiť značnú finančnú pokutu.

7) Spriateľte sa so svojimi susedmi

Byť zadobre so susedmi je vynikajúci spôsob, ako z vášho prvého nájomného bytu vyťažiť maximum. Môžete ich vopred informovať o tom, že sa vaši priatelia zdržia do neskorého večera a o prípadnom hluku, ktorý bude vychádzať z vášho bytu (ale samozrejme rešpektujte hodiny nočného kľudu). Bude pre vás pohodlnejšie požiadať o susedskú výpomoc, ako je napríklad vyberanie pošty, keď budete mimo mesta.

8) Prevzatie bytu

Akonáhle budete mať kľúče od bytu, správca nehnuteľnosti s vami urobí prehliadku bytu. To vám umožní prezrieť si domov a zapísať si všetky závady, ktoré uvidíte, ako napríklad nízky tlak vody alebo diery v stene.

Po dokončení obhliadky vy, alebo správca nehnuteľnosti pošle zoznam závad údržbe budovy a tí prídu a opravia všetky nedostatky. Ak neurobíte obhliadku a problémy sa nezapíšu, mohli by ste byť na konci nájmu zodpovedný za škody a váš depozit by slúžil na platbu za opravy.

9) Ľahký prechod

Popremýšľajte o tom, čo by vám vo vašej novej životnej situácii mohlo chýbať. Varila pre vás vaša rodina alebo spolubývajúci? Vždy mal niekto zapnutú hudbu? Mali ste ľahký prístup k práčke a sušičke? Je ľahké sa nasťahovať a postupne si zvykať, ale viete tomu úmyselne dopomôcť. Možno investujete do kuchárskej knihy, alebo do donášky jedla. Možno budete mať zvyk pustiť si hudbu vždy, keď prídete domov. Alebo si možno dohodnete pravidelné rande s priateľom v práčovni. Uvedomte si, že to čo sa zmení teraz, keď žijete vo svojom vlastnom priestore, vám pomáha realizovať zmeny, ktoré sa vám páčia a minimalizuje také, ktoré nechcete.

10) Doplnky do bytu nakupujte postupne

Aj keď je lákavé zamieriť do obchodu Ikea a zariadiť si celý byt naraz, nemali by ste to robiť. Ak kupujete veľa vecí naraz, je ľahké sa usadiť. Pomyslíte si, že to môžete neskôr nahradiť niečím lepším. A určite môžete. Ale v tom okamihu ste premrhali peniaze za položku, ktorú naozaj nepotrebujete.

Namiesto toho kupujte iba potrebné veci a vybavenie a dekorovanie zvyšku bytu radšej nechajte na neskôr. Aj keď možno budete chcieť koberec do svojej obývačky, môžete žiť niekoľko mesiacov aj bez neho. Vo svojom priestore budete šťastnejší, ak ho zariadite vecami, ktoré naozaj milujete.

11) Starajte sa o svoj prenajatý byt, ako o vlastný

Ak sa dobre staráte o nájomný byt, prenajímateľ bude viac priateľský a flexibilnejší voči zmenám. Prenajímatelia bývajú prístupní k úpravám a modernizáciám bytu, ak si to nájomcovia žiadajú. Pokiaľ s majetkom zaobchádzate dobre, s väčšou pravdepodobnosťou týmto žiadostiam vyhovejú.

Dobré zaobchádzanie s majetkom tiež zaručuje, že svoj depozit dostanete späť, keď príde čas na presťahovanie. Aj keď bežné opotrebenie sa v nájomných bytoch dá očakávať, vyhnite sa akémukoľvek výraznému poškodeniu majetku. Vzniknuté škody platíte z vášho depozitu a ak bude škoda, ktorú spôsobíte, vyššia ako váš depozit, budete musieť doplatiť.

Ale nemusíte sa obávať. Život vo vlastnom byte bude skvelým zážitkom, len budete mať navyše nejaké povinnosti. Akonáhle začnete bývať vo svojom novom domove, zvyknete si.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.