9 najlepších tipov na čistenie domov a bytov medzi nájomníkmi
Po pandémií je ideálny čas na prenajímanie nehnuteľnosti. 88% správcov nehnuteľností zvyšuje ceny ceny nájmov. Aj napriek tomu sa čoraz viac ľudí obzerá po nájomných bytoch.
Jeden z nepríjemných aspektov prenajímania nehnuteľnosti je pratanie po predošlých nájomníkoch a príprava nehnuteľnosti pre nových. Ako nový prenajímateľ postupne zistíte, že ide asi o najkomplikovanejšiu činnosť spojenú s prenájmom nehnuteľnosti.
Jedna vec, na ktorú by ste mali myslieť je, že nedôslednosť sa vám nevyplatí. V tomto článku vám ponúkame zoznam vecí, na ktoré by ste rozhodne pri príprave nehnuteľnosti pre nových nájomníkov nemali zabudnúť.
1) Vykonajte kontrolu pri vysťahovaní
Vysťahovanie je dôležitou súčasťou procesu prenajímania nehnuteľnosti. Ako správca alebo majiteľ prenajímanej nehnuteľnosti, by ste pri ňom rozhodne nemali chýbať. Ide o jedinú príležitosť, kedy môžete nehnuteľnosť poriadne skontrolovať za účasti minulého nájomníka a vyriešiť s ním všetky prípadné poškodenia a závady.
Vaša prítomnosť okrem toho zjednodušuje uskutočnenie náročných rozhovorov, ako napríklad toho, v ktorom budete s odchádzajúcim nájomníkom riešiť poškodenia, za ktoré je zodpovedný on sám. Dajte si pozor na to, aby vám bývalí nájomníci vrátili všetky kľúče, vrátane duplikátov, ktoré si dali sami vyrobiť.
2) Nafoťte si prenajímanú nehnuteľnosť
Vizuálna dokumentácia je najlepším spôsobom, ako podporiť svoje tvrdenia v prípade, že po odchode nájomcu vzniknú spory alebo sa objavia neočakávané poplatky. Fotografie síce nie sú vždy dokonalým dôkazom, no predstavujú dobrý spôsob ako objasniť situáciu a zachytiť, ako v danom čase nehnuteľnosť vyzerala.
Nájdite si čas a dôkladne zdokumentujte všetky obytné priestory, ktoré prenajímate. Ušetrí vám to prácu a čas, keď ich budete súrne potrebovať. Okrem toho môžu tieto fotografie slúžiť aj na inzerovanie nehnuteľnosti. V dnešnej dobe si nepotrebujete najímať profesionálneho fotografa, kvalitné fotografie sa totižto dajú zhotoviť akýmkoľvek digitálnych fotoaparátom alebo väčšinou smartfónov.
3) Skontrolujte účty za energiu
Nepredpokladajte, že nájomníci po vysťahovaní vypnú všetky elektrické spotrebiče a vodu. Niektorí prenajímatelia nechávajú platenie energií na nájomcoch. V takomto prípade je však potrebné, aby ste sa po ich vysťahovaní ubezpečili, že je všetko zaplatené a nemáte žiadne dlhy. Oveľa lepšie je, ak máte nad účtami za energie plnú kontrolu a jednoducho pridáte k mesačnému nájmu aj poplatok za energiu. Tento spôsob vám ušetrí veľa stresu a nervov.
4) Dôkladne upracte
Predtým ako nehnuteľnosť opätovne odovzdáte novému nájomcovi, vyhraďte si dostatok času na identifikovanie a vyriešenie všetkých problémov, a na dôkladné upratanie celého obytného priestoru.
V prvom rade si zostavte podrobný kontrolný zoznam naozaj precízneho, komplexného a dôkladného čistenia. Okrem neho majte aj zoznam, na ktorý si budete písať všetky potrebné údržby a opravy. Na tieto zoznamy sa môžu dostať body ako čistenie elektrických spotrebičov v kuchyni, testovanie svetiel, dezinfekcia tvrdých povrchov, pranie kobercov, čistenie klimatizačnej jednotky a výmena filtrov.
5) Opätovne vyčistite kľúčové časti nehnuteľnosti
Po dokončení všetkých prác opätovne vyčistite najpoužívanejšie časti bytu. Začnite kuchyňou a jedálenským priestorom a kúpeľňou. Dajte si pozor na problémy s potrubím, netesnosti alebo plesne. Ak dôkladne nevyčistíte alebo nevymeníte toaletu alebo sprchu, môžete mať veľký problém s hľadaním nových nájomcov. Presne tieto miestnosti bude nový nájomník kontrolovať ako prvé.
6) Opravte a vymaľujte steny
Doba, kedy sa v byte vymieňajú nájomníci je asi najlepším časom na opravu a vymaľovanie stien. Túto činnosť, by ste mali vykonávať aspoň raz ročne, ak sa dá tak aj častejšie. Čerstvý náter, by mal byť nanášaný na všetky vnútorné časti bytu vrátane stien, dverí, obkladov a stropov. O tom, ako často, by ste mali maľovať vašu nehnuteľnosť rozhodujú rôzne environmentálne faktory ale aj povaha vášho majetku.
Pamätajte však na to, že nová farba je jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov, ako zvýšiť atraktivitu prenajímanej nehnuteľnosti. Vďaka novým náterom pôsobí nehnuteľnosť ako čerstvo zrekonštruovaná a nepoškvrnená. Čisté, ošúchané steny sú stále ošúchané a pripomínajú potencionálnym nájomníkom, že nebudú prvými obyvateľmi nehnuteľnosti.
7) Vyčistite alebo vymeňte koberce
V niektorých nehnuteľnostiach úplne stačí odniesť koberce do čistiarne alebo sa ich pokúsiť vyčistiť pomocou hĺbkového čistenia šampónom a vysávačom. Ide však skôr o výnimku ako pravidlo. Dôkladné vyčistenie kobercov je v každom prípade lepšie, ako keby ste ich mali nechať tak, ako ich nechali predchádzajúci nájomníci.
Najlepšie však urobíte, ak zaobstaráte nové koberce. Výmena kobercov za nové pomáha s ničením škodcov, zlepšuje celkový vzhľad a dojem z nehnuteľnosti a dokáže odstrániť rôzne nežiadúce pachy. Voľte neutrálne alebo svetlé farby. V každom prípade sa však vyhýbajte čisto bielym kobercom, na ktorých je všetko vidno.
8) Opravte a skontrolujte potrubie
Poruchy potrebia sú jedným z najškodlivejších a najdrahších problémov, ktoré sa môžu v nájomných bytoch vyskytnúť. Vytekajúca voda môže poškodiť všetko vrátane podláh, stropov, stien, nábytkov aj osobných predmetov. Aby toho nebolo málo, tak vytekajúca voda zvyčajne poškodí viacero bytových jednotiek vo veľmi krátkom čase.
Vyhraďte si dostatok času na kontrolu, výmenu a prípadnú výmenu vodovodných potrubí v celej prenajímanej nehnuteľnosti. Pôjde pravdepodobne najlepšiu investíciu, akú budete môcť urobiť. Nezávadné potrubie predlžuje životnosť celej nehnuteľnosti.
9) Držte krok s terénnymi úpravami
Posledný bod na zozname je pravdepodobne prvá vec, ktorú si potencionálny nájomca všimne. Dajte si pozor na to, aby bolo bezprostredné okolie vašej nehnuteľnosti celoročne a pravidelne upravované.
Ak nemáte špecializovaný personál, ktorý sa venuje terénnym úpravám, najmite si profesionálnu spoločnosť. Prenajímatelia a vlastníci nehnuteľností sa častokrát snažia robiť terénne úpravy svojpomocne, no väčšinou vynechajú jednu alebo viacero problémových oblastí. Máte dosť starostí aj bez tohto.
Pravidelné terénne úpravy a orezávanie stromov je dôležité nielen z estetických dôvodov. V prípade, že je zanedbávané môže dôjsť k porušeniu miestnych alebo mestských nariadení, čo môže viesť k rôznym pokutám alebo rastúcim poplatkom.
V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe prvej nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.