Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Na čo si dať pozor pri prenájme izby vo vašom dome

Pridané: 3.8.2021

Prenájom izby je bežný spôsob, ako získať ďalší zdroj príjmu alebo si pomôcť s platením hypotéky. Z údajov prieskumu spoločnosti Zillow vyplýva, že 24% kupcov domov tvrdí, že je pre nich dôležité mať možnosť prenajať časť zo svojho domu v čase, keď v dome žijú.

Skôr ako začnete s prenájmom voľnej spálne, musíte zistiť, čo všetko súvisí s prenájmom izby v dome a ako sa na to pripraviť. V tomto článku si predstavíme niekoľko tipov, ktoré by vám mali uľahčiť proces prenajímania voľnej izby vo vašom dome.

1) Skontrolujte svoju poistnú zmluvu

Dôkladne skontrolujte svoju poistnú zmluvu a zistite, či ju potrebujete nejako upraviť alebo pridať poistenie pre nájomcu. Niektoré poisťovacie agentúry nepovoľujú prijímanie nájomníkov alebo si za neho môžu účtovať vyššie poplatky. Prenájom izby môže taktiež zvýšiť riziko poškodenia majetku, čo môže mať značný vplyv na výšku poistného.

2) Pripravte dom

Predtým, ako prenajmete izbu vo svojom dome, je potrebné, aby ste ho celý skontrolovali a ubezpečili sa, že je bezpečný a spĺňa všetky normy. Vykonajte všetky nevyhnutné opravy a inštalácie. Na dvere spální môžete napríklad nainštalovať zámky. Môžete taktiež odstrániť samo-zatváracie kľučky, aby ste zabránili vymknutiu.

Všetky cennosti a peniaze uložte do trezoru. Opravte všetko, čo potrebuje opravu alebo údržbu, vrátane rôznych elektrických prístrojov, zábradlí, stien alebo podláh.

Podobné: 9 tipov pre kúpu nehnuteľnosti určenej na prenájom

3) Rozhodnite sa, ktorú izbu chcete prenajať

Väčšina majiteľov domov si chce hlavnú, zvyčajne väčšiu, spálňu nechať pre seba. Je to však tá správna voľba?

V prípade, že je k hlavnej spálni pripojená samostatná kúpeľňa, urobíte lepšie, ak sa rozhodnete prenajať práve túto izbu. Nakoľko je táto izba väčšia a má vlastnú kúpeľňu, môžete si za ňu účtovať vyšší nájom. Veľa nájomcov a prenajímateľov si chváli prenájom suterénu so samostatnou kúpeľňou a kuchyňou. Je to výhodné, najmä ak je do suterénu samostatný vchod.

4) Stanovte výšku nájmu

Najlepšie asi bude, ak si spravíte prieskum trhu a zistíte, aká je približná cena nájmu za porovnateľnú izbu v oblasti, kde žijete. Rozdiely medzi rôznymi mestami, dokonca aj mestskými štvrťami môžu byť obrovské.

Nezabudnite však vziať do úvahy všetky faktory, ktoré môžu zvýšiť cenu nájmu. Ide napríklad o vlastnú kúpeľňu, osobný kuchynský kút, vlastný vchod do budovy, prístup k bazénu alebo posilňovni, gril, vonkajšie posedenie, práčku a sušičku, garážové státie alebo iný spôsob parkovania.

Okrem toho je potrebné sa rozhodnúť, ako bude nájomca platiť za energie, ako je plyn, voda, elektrina, televízia a internet. Existujú dva základne spôsoby:

  •  
  • -buď svojmu nájomníkovi budete účtovať fixný mesačný poplatok, v ktorom budú zahrnuté poplatky za tieto služby
  • -alebo bude nájomca dodatočne platiť za energie každý mesiac, podľa toho, koľko energií minul

6) Zverejnite inzerát o tom, že prenajímate izbu

Prenájom izby môžete inzerovať na svojich sociálnych sieťach, alebo na špeciálnych platformách. Dajte si pozor na to, aby váš inzerát verne odpovedal realite a popísal všetko potrebné, vrátane presnej polohy vášho domu, veľkosti izby, prístupu do kúpeľne, všetkých spoločných priestorov, ako je napríklad práčovňa, kuchyňa, obývacia izba, parkovanie, pravidlá týkajúce sa domácich zvierat alebo fajčenia, dostupnosti reštaurácií, parkov a obchodov.

Okrem toho môžeme spomenúť prípadný prístup k bazénu, posilňovni alebo inému rekreačnému priestoru. Nezabudnite zahrnúť najmenej desať kvalitných fotografií interiéru a exteriéru, ako aj informácie o trvaní nájmu, výške kaucie, ceny nájmu a spôsobe platenia nájmu.

7) Požiadajte potencionálnych nájomníkov, aby vyplnili žiadosť o nájom

Keď sa rozhodnete prenajať izbu vo svojom dome, stanete sa spolubývajúcim ale aj prenajímateľom zároveň. Znamená to, že budete musieť dodržiavať rôzne dohody o spolubývaní nájomcov a prenajímateľov. Žiadosť o získanie nájmu vám môže pochopiť pozadie a minulosť potencionálneho nájomcu a zistiť, či bude spoľahlivým spolubývajúcim.

Vďaka tejto žiadosti budete môcť zistiť viac informácií o tom, kde bývali predtým. Skúste ich poprosiť, aby získali odporúčanie od svojich predchádzajúcich prenajímateľov. Dajte im príležitosť vysvetliť akékoľvek nezrovnalosti. V tejto žiadosti, by ste sa totižto mali pýtať na ich dlhy, bankroty alebo podmienky ukončenia predchádzajúcich nájmov. Dajte im možnosť vysvetliť vám svoje problémy.

Nezabudnite zistiť, či si môžu vôbec finančne dovoliť platiť nájom za izbu. Požiadajte o doloženie informácií o príjme a zamestnaní potencionálneho nájomníka. Ubezpečte sa, že zo svojho platu bude schopný zaplatiť nájom, poprípade aj energie.

Vylúčte potenciálnych nájomníkov, ktorí nespĺňajú vaše požiadavky. Ak vám potencionálny nájomník už dopredu oznámi, že je napríklad fajčiar a vy nechcete, aby sa na vašom pozemku fajčilo, vylúčte ho zo zoznamu. Rozhodne si dajte pozor, aby ste v zmluve uviedli, že za porušenie vašich pravidiel, môžu byť vysťahovaný.

Podobné: Na čo by ste mali myslieť predtým, než si prenajmete svoj prvý byt?

8) Definujte hranice

Ak nájdete potencionálneho nájomcu, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky, mali by ste s ním prediskutovať vaše domáce pravidlá a po prípadne sa dohodnúť na nejakých potrebných zmenách. Vypracujte štandardnú nájomnú zmluvu a priložte k nej zoznam domácich pravidiel. Vďaka tomu zabezpečíte, že nájomník bude jasne vedieť do čoho ide.

Nájomná zmluva, by mala obsahovať informáciu o dĺžke nájmu, hodnote bezpečnostnej kaucie, jej splatnosti a za akých podmienok ju prenajímateľ nájomníkovi nemusí vrátiť. Taktiež by v nej mala byť spomenutá výšku nájmu, ako a kedy sa platí nájom, poplatok za omeškanie nájmu, či platí nájomca poplatky za energie, alebo sú zahrnuté v nájomnom, alebo očakávania týkajúce sa užívania spoločných priestorov.

Okrem toho nezabudnite spomenúť, kto je zodpovedný za upratovanie a údržby, pravidlá týkajúce sa parkovania, fajčenia, domácich miláčikov, nočného kľudu alebo návštev.

Nezabudnite dať nájomnú zmluvu skontrolovať právnikovi alebo právnemu poradcovi. Takto sa uistíte, že ste pokryli všetky oblasti, ktoré ste chceli a minimalizovali ste potencionálne problémy. Po podpísaní nájomnej zmluvy oboma stranami sa stáva zmluva právne záväznou.

Dokumentujte všetok nájom z prenájmu a výdavky, ktoré vám s ním vznikli. Príjem z prenájmu izby je zdaňovaný, preto zvážte otvorenie samostatného bežného účtu na sledovanie vášho príjmu z prenájmu a pokrytie výdavkov spojených s údržbou nehnuteľnosti.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového nájomníka, alebo kúpe prvej nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.