10 tipov, ako čo najskôr predať byt
Výhľad na ceny bytov nemusí byť taký ponurý, ako ho niektoré médiá prezentujú. Bytov je stále vo veľkom počte miest nedostatok a mnohí mladí ľudia, by sa radi konečne usadili vo svojom. Nízke úrokové sadzby tejto situácii iba pomáhajú. Čo teda môžete urobiť preto, aby ste maximalizovali svoje šance na predaj?
1) Dôkladne si vyberte realitného agenta
Vôbec nie je pravidlom, že svoj byt musíte predávať prostredníctvom realitnej agentúry, ak sa však tak rozhodnete, vyberajte si ju naozaj dôkladne a starostlivo. Je to mimoriadne dôležité najmä v prípade nie celkom priaznivej situácii na trhu, nakoľko sa byty samé nepredávajú. Požiadajte svojich susedov a priateľov o rôzne odporúčania. Vyhľadajte agentov, ktorí predávajú nehnuteľnosti podobné tej vašej a majú skúsenosti s lokálnym trhom. Následne oslovte troch alebo štyroch realitných maklérov, a požiadajte ich o ocenenie vášho bytu.
Vyberte si niekoho, kto je nadšený z predaja vášho bytu a niekoho, kto vidí pozitíva vášho bytu, na základe ktorých sa ho pokúsi predať čo najlepšie. Zistite, ako bude inzerovať váš byt. Viaceré webové stránky a inzeráty na internete, by mali byť v dnešnej dobe samozrejmosťou. Pamätajte, že ak sa rozhodnete pre agenta, ktorý je súčasťou skúsenej realitnej kancelárie, váš byt by sa mal objaviť v databázach aj iných pobočiek.
S maklérom sa budete stretávať a rokovať pravidelne, skúste si teda nájsť niekoho, s kým si budete dobre rozumieť. Pamätajte na to, že odhadca nemusí byť osobou, s ktorou budete v pravidelnom kontakte, preto si overte, kto by to bol a skôr, ako sa rozhodnete, stretnite a porozprávajte sa s ním.
Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta
2) Komunikujte
Neprijmite prvého realitného agenta, na ktorého natrafíte, bez toho, aby ste zistili, či inde nenájdete lepšiu ponuku. Najnovšie čísla ukazujú, že ceny fluktuujú, preto by ste si mali dať pozor na to, aby naozaj vedeli do čoho idete.
Zistite si od svojho vybraného realitného agenta, s akými poplatkami by ste teda mali rátať. Je dôležité si zároveň aj prejsť, čo je možné očakávať v rámci jeho služieb.
3) Získajte správnu cenu
Je lákavé predávať byt na základe najvyššieho ocenenia, ktoré získate, no musíte byť realistický. Pozrite sa na ceny podobných nehnuteľností, aby ste získali predstavu o tom, akú cenu môžete očakávať. Aj keď vám národné indexy cien domov môžu poskytnúť predstavu o trendoch na trhu, v niektorých oblastiach sa veci zlepšujú viac, ako v iných.
Musíte vedieť za koľko sa predávajú nehnuteľnosti, s ktorými sa snažíte súťažiť a ponúknite nižšiu cenu. Na potencionálnych kupujúcich to bude pôsobiť, ako by bola vaša ponuka výhodnejšia. Ak je vaša cena príliš vysoká, nehnuteľnosť sa tak skoro nepredá. Ak bude príliš nízka bude priťahovať väčší záujem a zvyšovať vaše šance na predaj.
4) Zorganizujte si všetko potrebné
Zostavte si súbor obsahujúci všetky dokumenty, týkajúce sa vášho bytu. Zahrňte všetky záruky, osvedčenia o plynárenských a elektrotechnických prácach, účty z platenia daní a akúkoľvek inú dokumentáciu vzťahujúci sa na byt. Váš realitný agent vás o to všetko požiada. Rovnako budete musieť doložiť všetky účty za energie, na ktorých budú mená nových vlastníkov. Urobte to vopred a keď príde ponuka od kupujúcich, budete pripravení skočiť do akcie.
5) Vyčistite neporiadok
Pripravte sa na seriózne obhliadky bytu. Udržujte v miestnostiach poriadok, pravidelne vysávajte a vyberte riad z umývačky. Cieľom je potencionálnym kupujúcim demonštrovať, že ide o atraktívny a funkčný domov. Ak necháte veci ležať po celom byte, môže to vyvolať dojem, že v byte nie je dostatok úložného priestoru. Poriadok je mimoriadne dôležitý, najmä ak je na trhu veľa podobných nehnuteľností.
6) Vylepšite svoj byt
Nepreháňajte to. Nemusíte zas premaľovať všetky steny a vymeniť všetok nábytok, ale opravte všetko, čo je poškodené. Ak vás vytopili susedia, vymaľujte danú stenu. Ak sú v múroch nejaké trhliny, vyplňte ich. Síce vás to bude stáť peniaze, ale v konečnom dôsledku sa vám to oplatí. Niektorí kupujúci to totižto môžu považovať za veľmi závažný problém, aj keď to tak celkom nemusí byť. Ak ste svoj byt predtým prenajímali, je možné, že bude potrebovať viaceré kozmetické opravy.
Nie je potrebné úplne odosobniť váš byt. Nie je celkom žiadúce, aby byt vyzeral, že v ňom nikto nebýval. Na potencionálnych kupujúcich by mal pôsobiť v prvom rade útulne. Ak ste však vymaľovali miestnosti jasnými farbami, mali by ste zvážiť rýchly náter neutrálnej farby. Kupujúci sa totižto pokúšajú reálne si predstaviť, ako budú v danom byte žiť. Minimalizujte preto osobné veci, ako sú napríklad rodinné fotografie. Príjemné obrazy však môžu na stenách zostať.
Sústreďte sa na prvý dojem. Namaľujte vchodové dvere, urobte poriadok v záhrade a umyte vstupný priestor. Ak žijete v bytovom komplexe, urobte maximum preto, aby spoločné priestory vyzerali čo najlepšie. Ak budú vyzerať ošarpane, môže to pôsobiť tak, že celá budova nie je dôkladne udržiavaná.
7) Nepreháňajte to
Kupujúci si často chcú byt prispôsobiť podľa svojho vkusu a preferencií. Nemrhajte preto svojimi peniazmi na to, aby ste sa pokúšali uhádnuť, čo sa im možno páči. Každý má vlastný vkus a môže mu pripadať, že jeho nápady bytu pridávajú hodnotu. Nie vždy je to však pravda. Ak je kuchyňa staršia, nemíňajte svoje peniaze na jej výmenu. Je len malá pravdepodobnosť, že by sa vám to oplatilo. Nevymieňajte koberce, dajte ich radšej vyčistiť.
Podobné: Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?
8) Nelepte sa na potencionálnych kupujúcich
Dobrý realitný maklér berie na seba zodpovednosť za potencionálnych kupujúcich a poriadne im ukáže celú nehnuteľnosť. Nemusíte tam byť. Radšej vezmite svojho psa na prechádzku alebo deti na ihrisko.
Ak potrebujete byť doma, buďte príjemný, ale zároveň diskrétny. Zavrite svoje domáce zvieratká do klietok, alebo ich radšej pošlite k známym. Deti nechajte u starých rodičov. Potencionálni kupujúci tak nebudú mať pocit, že vás rušia. Najťažšie sa predávajú nehnuteľnosti, kde sú majitelia prítomní pri všetkých prehliadkach. Ľudia sa necítia príjemne, keď okolo nich chodí majiteľ. Nechcú o chybách nehnuteľnosti hovoriť nahlas a radšej odídu skôr, ako by pôvodne chceli.
9) Kontrolujte, čo robí váš maklér
Dobrý realitný maklér vám poskytne pravidelnú spätnú väzbu po každej obhliadke a bude úprimný vo všetkom. Požiadajte svojho agenta, aby k vám bol čo najviac úprimný. Zistite čo viedlo potencionálnych kupujúcich k tomu, aby si vybrali inú nehnuteľnosť a podľa možnosti vykonajte potrebné zmeny.
10) Odstúpte a skúste to znova
Ak je nehnuteľnosť po dlhom čase stále na trhu, problém je pravdepodobne v cene. Dajte si pauzu, stiahnite svoj byť z trhu a vyčkajte.
V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.