Bezpečnostné tipy pre nájomníkov
Prenájom má mnoho výhod. Nájomníci nemusia platiť žiadne dane z nehnuteľností, starať sa o vonkajšok nehnuteľnosti a môžu si dovoliť len sa zbaliť a rýchlo sa odsťahovať. Z hľadiska bezpečnosti však má prenájom jednu veľkú nevýhodu. Nájomníci v bytoch sa oveľa častejšie stávajú obeťami vlámania, ako vlastníci nehnuteľností. Prečo?
Príčinou môže byť ľahký prístup do bytu, alebo napríklad anonymita veľkej budovy s množstvom nájomníkov. Nech už je dôvod akýkoľvek, určite sa nechcete stať obeťou vlámania. Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť pred podpísaním nájomnej zmluvy a po presťahovaní sa na nové miesto, ktoré povedú k zvýšenej bezpečnosti a odradeniu potencionálnych zlodejov.
Tipy skôr ako sa nasťahujete
1) Skontrolujte budovu
Prestaňte myslieť ako nájomník. Nasaďte si okuliare zlodeja a hľadajte slabiny, ktoré by sa dali zneužiť. Zlodeji uprednostňujú ľahký a bezproblémový prístup do budovy. Sú dvere do budovy zamknuté? Sú schodiská a spoločné priestory dobre osvetlené? Existuje nejaký vrátnik alebo aspoň bzučiak, ktorý bráni vstupu cudzích osôb do budovy? Skontrolujte, či má budova obmedzený prístup na poschodia alebo schodisko. Ak nie, čo bráni zlodejovi v tom, aby sa dostal ku vašim vchodovým dverám?
2) Obzrite si nehnuteľnosť v noci
Nekontrolujte priestory iba počas dňa. Prejdite sa okolo budovy aj v noci. Je nehnuteľnosť dobre osvetlená? Sú na parkoviskách pohybové senzory aktivizujúce svetlo a videokamery? Vidíte nejakých ľudí okolo? Venujú sa nevinným činnostiam, ako je napríklad venčenie psov alebo máte zlovestnejšiu predtuchu?
3) Údržba nehnuteľnosti
Ak nehnuteľnosť, do ktorej sa chcete nasťahovať, nie je dobre udržiavaná, malo by to byť pre vás výstražným znamením. Správca nehnuteľnosti, ktorý sa nestará o údržbu exteriéru nehnuteľnosti sa totižto pravdepodobne nestará ani o bezpečnosť obyvateľov budovy.
Podobné: Tipy a rady ako si nájsť svoj prvý prenájom
4) Pozrite si štatistiky týkajúce sa kriminality v danej oblasti
Požiadajte miestnu políciu, nie prostredníctvom tiesňovej linky, aby vám poskytli bezpečnostnú správu alebo štatistiku týkajúcu sa kriminality v danej oblasti. Tieto informácie by mali byť verejne dostupné. Porozprávajte sa so susedmi, aby ste získali bližšiu predstavu o tom, aký je život v danej oblasti. Od svojho poskytovateľa poistenia získajte odhad poistenia na prenajímaný byt a porovnajte ho so sadzbou v štvrti, kde bývate teraz. Vyššie sadzby vo všeobecnosti znamenajú, že oblasť nie je tak celkom bezpečná.
5) Starostlivo skontrolujte celý byt
Predtým ako sa rozhodnete v danom byte bývať, dôkladne ho skontrolujte. Je vo dverách kukátko, ktorým môžete zistiť, kto ku vám ide na návštevu? Ak nie, dá sa nainštalovať? Je na dverách okrem obyčajného zámku namontovaný aj reťazový zámok? Majú okná zámky? Uistite sa, že všetky tieto zámky je možné v prípade potreby nainštalovať.
6) Skontrolujte požiarne únikové cesty
V bytových komplexoch môžu byť v prípade núdze vonkajšie požiarne schody záchranou života. Poskytujú však aj ľahký prístup k oknám a dverám bytov. To môže lákať potencionálnych zlodejov. Ak má váš byt požiarne schodisko, uistite sa, že sa správne nedotýka zeme, aby sa prípadní zlodeji nemohli dostať do vášho bytu.
Tipy potom, čo sa presťahujete
1) Nainštalujte nový zámok
Požiadajte prenajímateľa, alebo správcu bytu, aby vám vymenil zámok na dverách alebo zariaďte, aby to niekto urobil. Prečo riskovať, že sa bývalý nájomník rozhodne použiť kľúč, ktorý nikdy nevrátil? Niektorí prenajímatelia, ktorí vlastnia viacero bytových jednotiek, jednoducho menia zámky medzi konkrétnymi bytmi. Iste, ide o bezpečnejšiu možnosť, no nie spoľahlivú. Úplne nový zámok vám ponúkne pocit bezpečia.
2) Pridajte ďalšie zámky
Ak je povolené nainštalovať bezpečnostný zámok, urobte tak. Ako ďalšia prevencia je vhodné nainštalovať aj reťazový zámok. Pamätajte na to, že zlodeji hľadajú cestu najmenšieho odporu. Ak máte viac zámkov ako susedia, môžu si vybrať iný byt, ktorý sa bude dať otvoriť ľahšie. Uistite sa tiež, že posuvné sklenené dvere na balkón sú zabezpečené bezpečnostnou lištou. Takéto dvere sú vo svojej podstate slabé a zlodejom umožňujú jednoduchý prístup do bytu.
3) Zamknite po sebe
Ani tie naj-zabezpečenejšie zámky vám nepomôžu, ak ich nebudete používať. Vždy sa uistite, že ste zamkli hlavné dvere a všetky okná predtým, ako opustíte svoj byt. Vždy, aj vtedy, keď iba idete vyniesť kôš alebo skontrolovať poštovú schránku.
4) Nainštalujte alarm
V dnešnom bezdrôtovom svete nepotrebujete systém, ktorý je nainštalovaný vo vašich stenách. Úplne stačí ak si zaobstaráte monitorovací systém, ktorý bude dohliadať na váš príbytok a môže byť jednoducho nainštalovaný aj do ďalšieho bytu.
Ak vás monitorovanie až tak neláka, existujú poplašné systémy, ktoré vás namiesto toho upozornia na votrelca. Niektoré z týchto systémov a zariadení možno ovládať pomocou smartfónu, aby sa uľahčilo ich používania a prístup k dátam. Nezabudnite taktiež bezpečnostnú spoločnosť požiadať o nálepky, ktoré upozornia ostatných na to, že váš byt je pod neustálym dohľadom.
5) Zakryte si okná
Investíciou do kvalitných žalúzií alebo závesov zabránite potencionálnym votrelcom v tom, aby si dôkladne obzerali váš majetok, vrátane elektroniky. Keď odchádzate z domu, nezabudnite ich zavrieť, aby zvedavé oči nemohli skenovať váš interiér.
Podobné: 9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt
6) Kúpte si domáci trezor
Kúpte si domáci trezor a opýtajte sa svojho prenajímateľa, či je v poriadku, ak trezor primontujete ku podlahe, aby s ním zlodeji nemohli utiecť. Je to posledná línia obrany pred zlodejmi a prírodnými katastrofami, preto sa uistite, že kupujete ohňu-vzdorný trezor. Uchovávajte v ňom hotovosť, cenné papiere a šperky. Budete to mať vždy po ruke, no zároveň nebudú náchylné na krádež alebo poškodenie.
7) Poistite byt
Poistenie pre nájomníkov je pomerne ľahko dostupné a relatívne lacné. Zabezpečí obsah vášho bytu proti krádeži. Možno si myslíte, že hodnota vášho majetku nie je vysoká, no náklady na jeho výmenu môžu byť mimoriadne vysoké. Poistenie pre nájomníkov vám tiež pomôže zaplatiť dodatočné výdavky, ak sa budete musieť vysťahovať z dôvodu poistenej straty.
8) Pamätajte na to, že váš balkón nie je odkladací priestor
Váš balkón je to, čo väčšina ľudí vidí zvonku ako prvé. Nepoužívajte svoj balkón ako úschovňu cenných predmetov, ako sú napríklad bicykle. Balkóny na spodnom poschodí sú jednoduchým a rýchlym cieľom.
V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového nájmu, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.