Tipy a rady ako si nájsť svoj prvý prenájom
Či už sa chcete presťahovať z internátu alebo z domu svojich rodičov, hľadanie svojho prvého bytu je nepochybne emotívny proces. Ak však neviete ako s tým začať, môže to byť aj skľučujúce. Možno sa sami seba pýtate: Ako si prenajmem svoj prvý byt? Čo potrebujem na prenájom bytu? Čo by som mal hľadať pri prenájme bytu? Kde mám vôbec začať?
Po prvé, vedzte, že nie ste sami. Každý prechádza rovnakými pochybnosťami a obavami, aké prežívate aj vy. Je to veľké rozhodnutie, preto chcete byť čo najlepšie pripravený, keď budete zisťovať, aké kroky podniknúť pred prenájmom bytu.
Pred podpísaním nájomnej zmluvy, musíte vedieť, aký vysoký nájom si môžete dovoliť zaplatiť, aký typ bytu hľadáte a aké otázky máte položiť sebe, alebo prenajímateľovi. Aby sme vám s hľadaním prvého prenájmu, čo najviac pomohli, zostavili sme zoznam tipov a rád, ktorých by ste sa mali držať.
1) Zistite, čo si môžete dovoliť
Za čo platíte pri prenájme bytu? Vo väčšine prípadov musíte zvážiť nielen nájomné za prvý mesiac. Po prvé, pravdepodobne budete musieť zaplatiť poplatok za žiadosť. Po schválení budete vo všeobecnosti potrebovať zaplatiť bezpečnostnú zálohu alebo depozit, ktorý sa pohybuje vo výške jedno-mesačného nájmu. Ak sa sťahujete aj s domácim miláčikom, nezabudnite na poplatok za domáce zvieratá. Ak je byt nezariadený, budete musieť nakúpiť nábytok.
Pri určovaní mesačného rozpočtu zvážte náklady na energie, plyn, elektrinu, vodu, kúrenie, káblovú televíziu, parkovanie, kanalizáciu, odpad, potraviny, poistenie a depozit. Bojíte sa, že nenájdete niečo, čo by ste si mohli dovoliť? Zvážte nájdenie spolubývajúceho, s ktorým si rozdelíte náklady. Nájdite si priateľa v okolí alebo si prezrite webové stránky, ktoré spájajú používateľov s inými ľuďmi, ktorí hľadajú spolubývajúcich.
2) Rozhodnite sa, ktorá lokalita je pre vás najlepšia
Ak vám záleží na tom, aby ste bývali blízko svojej práce, pretože radi dlho vyspávate alebo pracujete neskoro do večera, začnite hľadať v okolitých bytových komunitách. Ak vám nevadí dochádzanie, hľadajte byty s nižším mesačným nájmom v prímestských oblastiach.
Ak dávate prednosť mestskej oblasti, pozrite sa na hromadnú dopravu a to koľko vás bude stáť, aby ste zistili, či sa vám jej využívanie finančne oplatí. Vypočítajte si mesačné náklady na používanie týchto služieb a porovnajte ich s výdavkami na vlastníctvo a údržbu automobilu, nezabudnite do svojich výpočtov započítať aj náklady na plyn, údržbu a parkovanie. Porovnanie týchto dvoch možností odhalí, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia.
Vyberajte si mestské časti, o ktorých viete, že sú bezpečné. Ak danú oblasť nepoznáte, spýtajte sa ľudí v okolí. O radu môžete požiadať aj miestnu políciu, ktorá vás oboznámi o miere kriminality alebo akýchkoľvek opakujúcich sa problémoch, ku ktorým dochádza v mestských častiach, o ktorých uvažujete.
3) Zvážte ročné obdobie
V závislosti od toho, kde chcete bývať, môže ročné obdobie v ktorom sa rozhodnete začať s prenájmom, ovplyvniť vaše náklady na prenájom. Napríklad, ak chcete bývať v meste blízko vodných plôch, okolo mája – začiatku kúpacej sezóny – by ste mohli zaznamenať rast výšky mesačného nájmu.
Niekedy neviete ovplyvniť dobu, kedy sa budete sťahovať. Ak sa semester na vysokej škole končí v máji, nemôžete odložiť sťahovanie o štyri mesiace, a preto budete hľadať najlepšiu možnú dostupnú ponuku. Dopyt po bývaní sezónne stúpa, takže sa budete musieť zmieriť s vyšším mesačným nájmom.
Ak nemôžete posunúť dátum sťahovania, začnite hľadať skôr a nájomnú zmluvu podpíšte vopred. Ak sa má nájomník vysťahovať v apríli alebo máji, môžete sa zvýšenému nájmu vyhnúť podpísaním zmluvy už vo februári. To si však vyžaduje poriadnu dávku šťastia na vašej strane, pretože nikdy neviete, kedy nájomníkom končí nájomná zmluva. Je to však najlepšia možnosť ako si zabezpečiť nižší nájom, ak nemôžete ovplyvniť dobu, kedy sa budete sťahovať.
Podobné: 9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt
4) Zistite, aké vybavenie skutočne chcete
Každý hľadá vo svojom prvom byte niečo iné, preto je na trhu toľko rôznorodých možností. Na čo si však dávať pozor? To závisí do toho, aké funkcie a vybavenie považujete za najdôležitejšie pre vás a váš životný štýl.
Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť ešte predtým, ako začnete hľadať byt: Potrebujete jednu, dve alebo tri spálne? Musíte bývať blízko práce? Potrebujete jednoduchý prístup k mestskej hromadnej doprave? Potrebujete parkovacie miesto? Chcete práčku so sušičkou? Chcete komunitnú telocvičňu alebo bazén? Potrebujete väčšiu kuchyňu a menšiu obývačku alebo naopak? Chcete externý úložný priestor? Chcete koberce alebo drevené podlahy? Potrebujete šatník? Chcete jednu alebo dve kúpeľne?
Napíšte si zoznam vecí, ktoré sú pre vás dôležité a na základe tohto zoznamu zúžte svoje vyhľadávanie. Počas prehliadky položte tieto otázky realitnému maklérovi alebo človekovi, ktorý vám byt predvádza, vďaka čomu si potvrdíte správnosť získaných údajov.
5) Požiadajte o prehliadku
Pred podpísaním nájomnej zmluvy budete chcieť byt vidieť naživo. Obrázky na internete sa vám môžu naozaj páčiť, no nikdy by ste nemali nájomnú zmluvu podpisovať, ak ste byt osobne nevideli. Nemáte potuchy, aké staré sú dané obrázky, alebo či ide len o modelovú jednotku. Mohli by ste nevedomky podpísať nájomnú zmluvu na miesto, ktoré je poškodené alebo mu chýba vybavenie, ktoré je na fotografiách. Potom, ako podpíšete zmluvu už bude neskoro.
Keď nájdete byt, ktorý spĺňa váš rozpočet a nachádza sa v lokalite, ktorá vám vyhovuje, požiadajte o prehliadku. Zistite, čo sa v ňom nachádza a pýtajte sa veľa otázok. Urobte si čas na prehliadku bytu a dôkladne ho prezrite, aby ste zistili, či nevykazuje známky poškodenia.
Ak vidíte škvrny na strope alebo stenách, pravdepodobne bol byt vytopený. Ak vidíte na podlahe malé diery, mohli v ňom byť ploštice. Uistite sa, že všetky spotrebiče fungujú. Zistite, či tečie teplá voda a tlak v kohútikoch je dostatočne silný. Ak počas úvodnej obhliadky bytu niečo nefunguje, oznámte to správcovi nehnuteľnosti a urobte si podrobné fotografie a datovanú dokumentáciu, aby vám po skončení prenájmu majiteľ neúčtoval škody, ktoré ste nespôsobili.
6) Ubezpečte sa, že dostanete byt po akom túžite
Prenajímatelia dávajú byty prvému kvalifikovanému záujemcovi, preto si pri obhliadke bytu pripravte všetky doklady. Ak je potrebné žiadosť poslať online formou, urobte tak hneď, keď prídete domov. Čím dlhšie budete čakať, tým je menšia pravdepodobnosť, že byt naozaj dostanete.
Majitelia alebo správcovia nehnuteľností chcú byty prenajímať ľuďom, ktorí budú platiť nájomné načas, o byt sa budú starať a budú efektívne komunikovať vždy, keď ich prenajímateľ osloví. Pri obhliadke sa správajte, akoby ste išli na pracovný pohovor, a prezentujte sa v tom najlepšom svetle, aby ste prenajímateľa očarili.
V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového nájmu, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.