Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako kúpiť nehnuteľnosť v mladom veku?

Pridané: 19.11.2021

Keď sa nachádzate medzi 20. až 30. rokom vášho života, môže vám nehnuteľnosti pripadať, ako vzdialený sen. Aktuálne môžete byť v začiatkoch svojej pracovnej kariéry, so základným platom bez navýšenia v dohľadnej dobe.

Hoci môže kúpa domu, alebo bytu pôsobiť skľúčujúco, viacerým mladým sa to podarilo. Mileniáli (generácia detí narodených v roku 1985 až 1995) sú v súčasnosti najväčšou demografickou skupinou kupujúcou nehnuteľnosti. Mnohí z nich si kupujú nehnuteľnosti ešte kým sú sami, dlho predtým, ako sa manželstvo alebo potencionálni potomkovia dostanú vôbec do ich pozornosti.

Teraz sa k nim začína pridávať ďalšia skupina mladých kupcov. Je však kúpa realitného majetku vhodným životným rozhodnutím aj pre vás? A čo je ešte dôležitejšia otázka, môžete si nehnuteľnosť dovoliť? Poďme sa na to podrobne pozrieť.

Výhody kúpy domu v mladom veku

Výhod vlastníctva nehnuteľnosti je nespočetne mnoho. Čím ste mladší, tým ich je viac. Nehnuteľnosti sú dlhodobá investícia a keď ste mladší, máte viac času na pozorovanie rastu tejto investície. Ak ostanete v novom dome, alebo byte dostatočne dlho, môžete si vybudovať veľký majetok.

Realitný majetok je mimoriadne flexibilný. Kedykoľvek môžete svoj dom predať so ziskom, alebo ho premeniť na nehnuteľnosť určenú na prenájom, ktorá vám bude prinášať pravidelný príjem. Taktiež ho budete môcť založiť pri vysokej pôžičke, na ktorú získate nízke úrokové sadzby. V neposlednom rade budete vlastníkom svojej nehnuteľnosti dlho predtým, než odídete na dôchodok.

Okrem toho môžete získať konzistentné a spoľahlivé platby, čo znamená, že sa nemusíte obávať ročného zvyšovania nájmu od svojho prenajímateľa, väčšie možnosti pri prispôsobovaní nehnuteľnosti a získanie skvelej úverovej histórie. Pravdepodobne ušetríte aj na mesačných nákladoch na bývanie. Nájomné vo väčšine miest po celom svete prudko rastie, pričom priemerné splátky hypoték sú často porovnateľné, alebo nižšie ako nájomné.

Podobné: Prvá kúpa nehnuteľnosti? Oplatí sa vám viac kúpiť byt, alebo dom?

Kedy ste na kúpu nehnuteľnosti príliš mladý?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že jednoducho neexistuje správny alebo nesprávny čas na kúpu domu. Legálne môžete nehnuteľnosť kúpiť a vlastniť po dovŕšení 18 roku života, ale to nevyhnutne neznamená, že ide o správny životný krok pre každého 18-ročného jednotlivca.

Dom je veľký a nákladný nákup, s ktorým budete musieť žiť niekoľko rokov, v mnohých prípadoch až do posledných fáz svojho života. Minimálne, budete chcieť počkať, kým nebudete mať stály príjem, stabilnú prácu a slušné úverové skóre. To vám umožní získať cenovo dostupný hypotekárny úver a pokryť mesačné splátky pôžičky.

Minimálne požiadavky na kúpu domu

Kúpa domu nie je taká náročná, ako si mnohí neskúsení kupujúci myslia. V prvom rade je potrebné spĺňať minimálne požiadavky na získanie úveru na bývanie. Potom ide všetko ľahko. Pokyny pre nákup domu sú rovnaké a je jedno koľko máte rokov. Bez ohľadu na to, či máte 18, 25 alebo 55 rokov, hypotekárni veritelia budú dodržiavať rovnaké štandardy pre príjmy, úspory a úvery.

Pri žiadaní o úver na bývanie budete musieť zaplatiť nejakú zálohu. Výška zálohy sa mení podľa typu úveru ale aj veriteľa. Ak máte dostatok voľnej hotovosti na to, aby ste prekročili minimálnu výšku zálohy na váš úver, je pravdepodobnejšie, že budete mať nárok na hypotéku s nižšou úrokovou sadzbou, čo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí veľa peňazí na úrokoch.

Pomer dlhu k príjmu

Váš existujúci dlh ovplyvňuje váš nárok na získanie hypotéky. To je dôvod, prečo veritelia merajú pomer dlho k príjmom jednotlivca. Tento pomer porovnáva vaše mesačné splátky dlhu, s vaším hrubým mesačným príjmom.

Ak si ho chcete vypočítať sami, stačí ak zrátate splátky pôžičiek (pôžička na auto, študentská pôžička, alebo akýkoľvek iný typ úveru) so svojimi minimálnymi platbami za kreditnú kartu. Následne toto číslo vydeľte svojim hrubým mesačným príjmom. Vynásobte to číslom 100 a získate svoj pomer dlhu k príjmu.

Príjem

Poskytovatelia hypotekárnych úverov si podrobne prekontrolujú váš príjem ešte predtým, ako vám poskytnú pôžičku. Výška vášho príjmu im pomôže vypočítať váš pomer dlhu k príjmu a ukáže, či váš mesačný peňažný tok dokáže pokryť novú mesačnú splátku hypotéky.

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba a nemáte vlastné výplatné pásky, nezabudnite poskytovateľov pôžičiek požiadať, aby brali do úvahy daňové formuláre alebo bankové výpisy, ktoré dokážu váš príjem. Niektorí poskytovatelia pôžičiek od vás môžu požadovať aspoň dvojročnú konzistentnú pracovnú históriu.

Náklady na uzavretie

Náklady na uzavretie pokrývajú administratívne a právne služby, ktoré budete potrebovať pred získaním pôžičky potrebnej na kúpu domu. Očakávajte, že na týchto poplatkoch zaplatíte 2 až 5% z celkovej výšky pôžičky. V niektorých prípadoch môžete požiadať predávajúceho, aby vám pomohol sčasti pokryť tieto náklady, nemusí to však urobiť.

Čo by ste mali zvážiť pred kúpou nehnuteľnosti v mladom veku

Pred začatím procesu kúpy domu zvážte všetky finančné a iné nároky svojho životného štýlu.

1) Vaša kariéra

Ako ste etablovaný vo vašej práci? Očakávate, že tam budete dlho? Je možné, že sa budete musieť kvôli práci sťahovať?

Ak chcete aby sa vám vrátili náklady na zatvorenie a zvýšila sa hodnota nehnuteľnosti, budete musieť v dome zostať bývať dostatočne dlho. Nehnuteľnosti sa zvyčajne oplatí kupovať, len ak ich plánujete vlastniť minimálne tri roky, ideálne však dlhšie.

2) Váš príjem

Koľko zarábate? Koľko zo svojho príjmu po zdanení si môžete dovoliť dať na bývanie?

Ak chcete zistiť, koľko by mohla vaša mesačná splátka hypotéky stáť, použite hypotekárnu kalkulačku. Na internete ich nájdete mnoho. Uistite sa, že budete mať dostatočne vysoký príjem, ktorý pokryje mesačné splátky hypotéky, náklady na údržbu, opravy a vaše pravidelné mesačné výdavky, ako sú napríklad energie, telefón, platba za auto a podobne.

3) Vaša budúcnosť

Plánujete sa v blízkej budúcnosti vydávať, alebo ženiť? Chcete mať deti alebo si zaobstarať nejaké domáce zvieratá? Môžete si dovoliť kúpiť si dom alebo byt, ktorý zvládne takéto veľké zmeny?

Predtým ako si kúpite dom, sa uistite, že zodpovedá vašim životným plánom a cieľom.

4) Úrokové sadzby

Aké sú aktuálne úrokové sadzby hypoték? Bolo by lepšie počkať, kým sadzby neklesnú, vďaka čomu budú vaše mesačné splátky nižšie?

Porozprávajte sa s niekým, kto sa do úrokových sadzieb vyzná a nezabudnite si vyberať poskytovateľa hypotéky a konkrétne aj typ hypotéky, podľa výšky úrokovej sadzby.

Podobné: Čo je hypotéka a ako ju môžete získať?

5) Časový záväzok

S kúpou nehnuteľnosti sa spája veľký faktor zodpovednosti. Vlastniť realitný majetok si vyžaduje oveľa viac, ako keď si prenajímate nejakú nehnuteľnosť. V tomto prípade totižto nemáte prenajímateľa, ktorý by vyriešil všetky problémy a zaplatil za opravy.

Buďte si istý, že ste pripravený na seba zobrať všetko, čo súvisí s vlastníctvom domu. Je dobré mať vybudovaný dostatočne veľký núdzový fond, ktorý by mal pokryť vaše neočakávané výdavky spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.