Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

9 tipov, ako získať primeranú cenu pri kúpe domu

Pridané: 29.7.2021

Všetci kupujúci domov zdieľajú jednu túžbu: nechcú prerobiť. Bez ohľadu na stav trhu s nehnuteľnosťami je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby obchod prebehol za primeranú cenu.

Ako však zistíte, že vám predajca ponúka primeranú cenu? Predtým ako uskutočníte investičné rozhodnutie, musíte vedieť, ako vyhodnotiť cenu ktoréhokoľvek domu.

1) Posúďte ceny nedávno predaných nehnuteľností

Porovnateľná nehnuteľnosť je nehnuteľnosť, ktorá sa svojou veľkosťou, stavom, lokalitou a vybavením podobá tej, ktorú by ste chceli kúpiť. Nedávno zrekonštruovaný jednoposchodový dom s rozlohou 1 200 metrov štvorcových a pristavanou garážou, by mal stáť približne rovnako ako podobný dom s rovnakou rozlohou v podobnej štvrti.

Cenné informácie môžete získať aj tým, že porovnáte nehnuteľnosť s inými nehnuteľnosťami, ktoré sa jej nie tak celkom podobajú. Je vami vybraný dom oveľa lacnejší ako väčšie domy v lokalite? Je drahší ako menšie alebo menej atraktívne domy?

2) Choďte na prehliadku porovnateľných domov na trhu

Ak máte možnosť navštíviť aj iné nehnuteľnosti na trhu, môžete získať skvelý prehľad o tom za aké ceny sa predávajú domy v rôznom stave, veľkosti a s rôznym vybavením. Na základe týchto informácií môžete porovnávať ceny viacerých domov s cenou domu, o ktorého kúpe uvažujete. Rozumní predajcovia vedia, že ak chcú byť konkurencieschopní, musia oceniť svoje nehnuteľnosti podobne ako iní predajcovia na trhu.

3) Pozrite sa na podobné nepredané nehnuteľnosti na trhu

Ak má dom, o ktorého kúpe uvažujete, podobnú cenu ako podobné domy stiahnuté z trhu z toho dôvodu, že sa nepredali, môže to byť znakom toho, že je predražený. Ak je na trhu veľa podobných nehnuteľností, ich ceny by mali byť nižšie, a to najmä v prípade, ak o nich nie je záujem.

Podobné: Predávate dom? Pozrite si 6 tipov a vyhnite sa zbytočným chybám

4) Zistite si viac informácií o trhových podmienkach a oceneniach nehnuteľností

Aký je stav na trhu s nehnuteľnosťami? Klesali ceny alebo naopak rástli? Predávajúci budú zvyčajne stanovovať vyššie ceny ako kupujúci, preto sa môže stať, že nehnuteľnosti budú na trhoch predávajúcich predražené. Všetko závisí od toho, kde sa v súčasnosti trh nachádza na krivke rozmachu alebo poklesu.

Ak je trh na vzostupe ale ešte nedosiahol svoj vrchol, tak je možné, že nehnuteľnosti nebudú na trhu predávajúcich predražené. Naopak ceny môžu byť vysoké aj na trhu kupujúcich, a to najmä v prípade, že začali klesať len nedávno. Samozrejme, že je v reálnom čase mnohokrát náročnejšie vidieť všetky vrcholy a poklesy trhu. S odstupom času sa to posudzuje jednoduchšie. Zvážte taktiež vplyv hypotekárnych úrokových sadzieb a trhu práce na celkovú ekonomiku.

5) Dajte si pozor na nehnuteľnosti predávané priamo vlastníkom

Nehnuteľnosti predávané priamo vlastníkom, by vždy mali stáť o niečo menej, pretože majiteľ nemusí platiť 2,5 až 3% províziu maklérovi, ktorí zabezpečuje predaj. Väčšina majiteľov a predajcov však túto skutočnosť vôbec neberie pri stanovovaní predajnej ceny od úvahy. Ďalším potencionálnym problémom môže byť skutočnosť, že títo predajcovia nemusia mať pokyny od realitného agenta, ktorý by im pomohol určiť primeranú cenu. Možno, že sa im táto cena nepáčila a myslia si, že svoj dom predajú za viac.

Tieto nehnuteľnosti sú z vyššie uvedených dôvodov zvyčajne predražené. Majitelia domov vo veľkej miere prežívajú pri predaji svojho domu emócie, ktoré bránia stanoveniu rozumnej ceny. Pre nich má dom samozrejme vyššiu hodnotu, najmä ak sa im s ním spájajú príjemné spomienky.

6) Preskúmajte očakávanie ocenenie nehnuteľností

Vyhliadky do budúcnosti v konkrétnej lokalite môžu mať výrazný vplyv na cenu domov. Ak sa plánuje pozitívny vývoj, ako je napríklad výstavba novej cesty, významného obchodného centra, rozšírenie trás verejnej dopravy alebo sa do oblasti sťahuje nová spoločnosť, ktorá vytvorí nové pracovné miesta, tak budú vyhliadky na budúce zhodnotenie nehnuteľností vyzerať pozitívne. Aj malý vývoj oblasti, ako je napríklad výstavba novej školy alebo pošty, môže byť dobrým znamením pre kupujúcich aj predávajúcich.

Na druhej strane, ak sa v oblasti zatvárajú obchody s potravinami, čerpacie stanice a reštaurácie neustále menia svojich majiteľov, môže byť cena domov nižšia. Cena totižto v tomto prípade odráža celkovú situáciu v danej oblasti, ktorá zjavne nie je veľmi pozitívna.

Stavba nových rezidenčných budov sa môže vyvíjať aj pozitívne aj negatívne. Ak je daná oblasť atraktívna a je veľmi pravdepodobné, že bude v budúcnosti veľmi žiadaná, tak hodnota domov rastie. Ak však vyústi výstavba ďalších domov do prebytku na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami, tak hodnota domov klesne.

7) Poraďte sa so svojim realitným agentom

Aj bez akejkoľvek analýzy, by mal byť šikovný a zbehlý realitný agent schopný povedať vám, či je cena za konkrétny dom primeraná alebo nie. V tomto prípade vychádza zo svojich skúseností a znalostí. V malom počte prípadov sa však môže mýliť.

8) Opýtajte sa sami seba, či vám cena pripadá primeraná

Ak nie ste stopercentne spokojný s danou nehnuteľnosťou, tak vám cena nikdy nebude pripadať primeraná, a to ani v prípade, že získate naozaj výhodnú cenu. A naopak, aj v prípade, že za dom, ktorý vám maximálne vyhovuje zaplatíte o niečo vyššiu cenu ako je jeho skutočná trhová hodnota, tak vám to bude stáť za to.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

9) Otestujte predajcov

Hociktorému predajcovi môžete vystaviť ponuku, ktorá bude pod katalógovou cenou. Týmto spôsobom môžete zistiť, ako predajca zareaguje. Niektorí predajcovia uvádzajú nehnuteľnosti na trhu za najnižšiu cenu, ktorú sú ochotní akceptovať.

Nechce sa im totižto s kupujúcimi vyjednávať. Iní zas uvádzajú vyššie ceny, ako je v skutočnosti hodnota domu. Myslia si, že väčšina kupujúcich im ponúkne nižšiu cenu alebo chcú vidieť, či sa nájde niekto, kto by bol ochotný zaplatiť za dom aj viac.

Ak predajca príjme vami stanovenú nižšiu ponuku, je to signál, že daná nehnuteľnosť zjavne nemá takú hodnotu, ako pôvodne uviedol jej majiteľ. V takomto prípade ste vo výhodnej pozícii pre vyjednávanie a získanie skutočne primeranej ceny.

Na druhej strane, niektorí predajcovia podceňujú svoje nehnuteľnosti v nádeji, že vyvolajú vysoký záujem a budú môcť spustiť dražobnú vojnu. Na rozdiel od iných dražieb sa však predajcovia nehnuteľností nemusia vždy rozhodnúť predať dom za najvyššiu ponuku. Predajca môže slobodne odmietnuť všetky ponuky, ktoré nespĺňajú jeho očakávania.

Ak stojíte na strane kupujúcich myslite na to, že niektorí predajcovia s vami odmietnu jednať, kým s nimi nezačnete hrať ich hru a nepristúpite na ich podmienky. Taktiež si dajte pozor na to, že ak sa rozhodnete ponúknuť nižšiu ako katalógovú cenu, môže sa vám stať, že vás predbehne iný kupujúci, ktorý predávajúcej strane jednoducho ponúkne viac.

Keď kupujete dom, musíte vedieť, ako sa určuje cena domov. Vďaka tomu dokážete správne investovať a dosiahnuť spravodlivú dohodu pri kúpe. Pomocou tipov spomenutých v tomto článku budete schopní uskutočniť sebavedomú a dobrú ponuku na akýkoľvek dom na akomkoľvek trhu.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.