CategoriesBlog

10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

Kúpa domu je vzrušujúca a náročná záležitosť, preto by sa na ňu kupujúci mali adekvátne pripraviť. Či už sa chystáte vziať si hypotéku alebo kupovať investičný dom, vyhnite sa chybám, ktoré by vám mohli spôsobiť veľa nepríjemností.

Väčšina ľudí, ktorí predávajú dom, si najímajú realitného agenta, ktorý im so všetkým pomôže. Jeho najväčšou zodpovednosťou je zabezpečiť ochranu najlepších záujmov predajcu. Ako teda kupujúci zaistí, aby boli zaistené aj jeho záujmy? Jednoducho, taktiež si najmä realitného agenta. Prinášame Vám 10 dôvodov, prečo pri kúpe domu využiť služby realitného agenta.

1) Ich služby sú zadarmo

Sprostredkovateľovi nákupu domu zvyčajne nemusíte nič platiť. Existuje iba veľmi málo okolností, za ktorých si od vás vypýtajú poplatky. Jednou z týchto okolností je, keď predávajúca strana odmietne vášmu realitnému agentovi vyplatiť províziu za sprostredkovanie nákupu. Deje sa to však zriedkakedy.

Pri výbere realitného agenta si však dajte pozor a dôkladne preskúmajte svoje možnosti. Tento človek vás bude totižto zastupovať počas jednej z najväčších transakcií, ktoré počas svojho života uskutočníte.

2) Vedia na čo sa majú zamerať

Je jedno koľký dom v poradí kupujete, pravdou je, že nechodíte na obhliadky nehnuteľností každý deň. Úspešný realitný agent však áno. A presne to je dôvod, prečo by ste si ho mali najať. Skúsení agenti totižto presne vedia, čo majú počas obhliadok domov hľadať a na čo si dať pozor.

Pri kúpe nehnuteľností totižto existujú určité “červené vlajky“, o ktorých bežný človek nemá ani tušenia. Medzi najbežnejšie problémy, ktoré sa predajcovia snažia zatajiť, patria problémy so škodcami alebo hmyzom, potencionálne problémy spôsobené plesňou, pretekajúca strecha, diery v potrubí alebo pokročilý vek hlavných komponentov, ako je napríklad bojler a klimatizačná jednotka.

3) Rozumejú lokálnemu trhu s realitami

Každý trh s nehnuteľnosťami je jedinečný. Trhy s nehnuteľnosťami sa môžu líšiť od mesta k mestu, ba dokonca aj medzi susednými štvrťami. Pri kúpe domu je preto nesmierne dôležité poznať lokálny trh. Existuje veľa rôznych faktorov, ktoré robia dané trhmi jedinečnými a je ťažké si ich všetky naštudovať.

Pri hľadaní realitného agenta, ktorý vám pomôže s kúpou domu sa dôrazne odporúča, aby ste si našli takého, ktorý má skúsenosti s trhom, na ktorom chcete nakupovať. Je jedno, že váš známy robí realitného agenta na opačnom konci republiky. Najatie realitného agenta, ktorý nemá skúsenosti s lokálnym realitným trhom vás môže stáť ešte veľa peňazí.

4) Môžu vám pomôcť s nastavením financovania kúpy

Svet financovania nehnuteľností môže byť pre laika neprehľadný a komplexný. Od realitného agenta môžete s určitosťou očakávať, že vám pomôže s vyhodnotením a zabezpečením financovania kúpy nehnuteľnosti, ktoré vám bude najviac vyhovovať.

Realitný agent vám môže pomôcť zorientovať sa v rôznych možnostiach financovaniach a pomôže vám rozhodnúť sa, ktorý typ hypotéky je pre vás najlepší.

Okrem toho vám môže zabezpečiť financovanie kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho makléra, s ktorým má pozitívne skúsenosti. Je dôležité mať na pamäti, že pri zabezpečovaní financovania kúpy nehnuteľnosti, by ste mali využiť služby miestnej hypotekárnej spoločnosti. Tieto spoločnosti majú prehľad o tom, ako prebiehajú transakcie spojené s kúpou nehnuteľnosti a rovnako ovládajú lokálne zákony a nariadenia.

5) Budú koordinovať prehliadky nehnuteľností

Jednou z najdôležitejších a najprehliadanejších úloh realitných agentov je koordinácia obhliadok rôznych nehnuteľností. Domov je na trhu veľa a dohadovanie prehliadok môže byť mätúce a komplikované. Ak sa však rozhodnete pri kúpe domu využiť služby realitného agenta, prenášate túto zodpovednosť na neho.

V prípade, že máte záujem prehliadnuť si veľké množstvo nehnuteľností, môže vám dohadovanie obhliadok zabrať pomerne veľa času a častokrát sa stane, že sa na ne nebudete môcť dostaviť. Toto však už nie je váš problém a je v najlepšom záujme realitného agenta, aby naplánoval všetky obhliadky v takom čase, aby vám to vyhovovalo.

6) Vedia ako písať kúpne zmluvy

Aj v prípade, že kupujete svoj desiaty dom, stále je veľmi nepravdepodobné, že sa dostatočne orientujete v tom ako písať kúpne zmluvy. Realitný agent je profesionál, ktorý pozná všetky detaily kúpno-predajných zmlúv a pomôže vám podpísať tú najvýhodnejšiu. Kúpno-predajné zmluvy totižto pozostávajú z mnohých častí a bez pomoci skúseného odborníka sa vám môže ľahko stať, že podpíšete niečo s čím tak celkom nesúhlasíte.

Okrem dôležitých aspektov zmluvy, ako je napríklad ponuka na kúpu, rôzne termíny vysťahovania a vyplatenia, by mal realitný agent byť schopný napísať takú zmluvu, ktorá urobí na predávajúceho najlepší možný dojem. Zmluva, ktoré je zle napísaná, alebo v ktorej chýbajú dôležité časti, je častým dôvodom, prečo sa predávajúci rozhodne uprednostniť iného kupujúceho.

7) Majú prístup k skúseným profesionálom, ktorých služby využijete počas transakcie

V priebehu transakcie spojenej s kúpou nehnuteľnosti, sa potrebujete skontaktovať s viacerými odborníkmi. Pravdepodobne budete potrebovať niekoho od koho si vezmete hypotéku, domového inšpektora, právnika, ktorý sa zaoberá prepisom nehnuteľností a mnohých iných. Ak si najmete realitného agenta môžete očakávať, že na nich bude mať kontakt.

Je pravdepodobné, že odborníci, ktorých vám váš realitný agent odporučí, poskytujú kvalitné služby a pri kúpe domu budú dbať na vaše záujmy. Jednou z najdôležitejších otázok pri hľadaní realitných agentov je, či vám vie poskytnúť zoznam s kontaktmi na týchto odborníkov. Skúsení agenti by mali mať kontakty na niekoľko rôznych hypotekárnych a inšpekčných spoločností, a právnikov.

8) Budú vaším vyjednávačom

Jednou z najčastejších otázok, s ktorou sa pri kúpe domu stretnete, je koľko by ste zaň mali zaplatiť. Veľkou výhodou, ktorú získate najatím realitného agenta je, že bude rokovať vo vašom mene.

V závislosti od konkrétneho domu, o ktorý sa zaujímate a aktuálneho stavu lokálneho trhu s nehnuteľnosťami môže byť úloha realitného agenta ako hlavného vyjednávača neoceniteľná.

Vďaka všetkým svojim skúsenostiam a znalostiam vám môžu dohodnúť najnižšiu možnú cenu. Ak sú dané nehnuteľnosti predražené, váš realitný agent vás o tom hneď informuje. V konečnom dôsledku tak môžete vďaka jeho službám ušetriť tisíce eur.

9) Dohliadnu na to, aby transakcia prebehla načas

Oneskorenia transakcií pri kúpe nehnuteľností sú pomerne bežnou záležitosťou, to však neznamená, že sú akceptované. Oneskorenia transakcií je frustrujúce pre všetky zúčastnené strany, a to najmä pre predávajúceho. Využitím služieb realitného agenta výrazne zvyšujete svoje šance, že vaša transakcia prebehne bez oneskorenia. Realitný agent je zodpovedný za dodržanie všetkých termínov stanovených v zmluve.

10) Môžu vystupovať ako váš emočný filter

Kúpa domu je veľmi emotívna a môže vás naozaj rozhodiť. Realitný agent môže v tomto prípade vystupovať ako váš emočný filter. Sprostredkovateľ nákupu totižto nie je emocionálne spojený s konkrétnou nehnuteľnosťou, o ktorú môžete prejaviť záujem, a preto vám môže zabrániť v tom, aby ste uskutočnili emocionálne alebo uponáhľané rozhodnutie.

V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky, ba čo viac, zrealizovať Vaše požiadavky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.