6 otázok, ktoré by si mal položiť každý nezosobášený pár pred kúpou nehnuteľnosti
Nie ste pripravení na svadbu, ale chcete si spoločne kúpiť dom, alebo byt? Vy a váš partner nie ste sami. Podľa americkej Národnej asociácie realitných kancelárií nezosobášené páry v roku 2020 tvorili 9 percent zo všetkých kupujúcich domov. Zdá sa, že toto číslo bude pravdepodobne ešte viac rásť, nakoľko páry prehodnocovali finančné dôsledky sobášov v dôsledku pandémie.
Spoločná kúpa nehnuteľnosti síce na prvý pohľad môže vyzerať ako radostná nová kapitola vo vašich životoch, no je dôležité si uvedomiť, že v očiach súdu, to tak nevyhnutne nemusí vyzerať. Na nezosobášené páry sa totižto nevzťahujú rovnaké zákony, ako na manželov.
Ak ste nezosobášený pár, ktorý si chce kúpiť spoločný dom, mali by ste si pred začatím hľadania vašej novej vysnívanej nehnuteľnosti, spoločne zodpovedať nasledujúcich šesť otázok:
1) Aké zákony sa vzťahujú na nezosobášené páry?
Väčšina zákonov sa na nezosobášené páry pozerá ako na jednotlivcov. Je teda na samotnom páre, aby si napísal svoje vlastné pravidlá a zmluvy, ktoré určia ako sa má s ich spoločným majetkom nakladať v prípade odlúčenia, alebo smrti.
2) Čo by mala obsahovať zmluva o majetku?
Aby nezosobášené páry, ktoré kupujú dom alebo byt spoločne, získali rovnakú ochranu ako tradične uznávaný manželský zväzok, musia napísať svoje vlastné zmluvy. Tieto zmluvy sa zvyčajne nazývajú “Dohoda o majetku v spolužití”.
Takáto dohoda by mala obsahovať jasné informácie, vrátane:
- druhu vlastníctva na liste vlastníctva
- percento domu, ktoré vlastní každá zo strán
- platobnej zodpovednosti oboch partnerov (a toho, čo sa stane ak jedna strana nesplní svoju povinnosť)
- kúpnej zmluvy, čo sa stane v prípade, že sa budú musieť kvôli práci presťahovať, procesu predaja a stratégie odchodu
Kľúčové je, aby všetky očakávania a podmienky partnerov boli vyjadrené písomne. Táto dohoda by mala byť uzavretá pred právnikom, keď je pár v harmonickom stave. Počas krízy bude komplikovanejšie prísť na kompromis, ktorý by vyhovoval obom stranám.
Podobné: Tipy pre páry, ktoré spoločne hľadajú dom
3) Čo ak nedostanete spoločnú hypotéku?
Ak máte vy alebo váš partner nedostatočnú bonitu, možno nebudete spĺňať podmienky na získanie spoločnej hypotéky, a ak aj áno, tak bude vaša úroková sadzba vyššia. Aby ste tomuto predišli, môžete sa ako pár rozhodnúť, že hypotéku si na seba vezme iba jeden z partnerov.
Zatiaľ čo vyššie kreditné skóre jedného partnera zvýši šance na schválenie a lepšie podmienky pre získanie hypotéky v súčasnosti, veci sa môžu neskôr skomplikovať. Chúlostivé môže byť napríklad platenie zálohy, určenie toho, kto za čo bude platiť, a výhradné vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorú ste si plánovali kúpiť spoločne.
Ak sa rozhodnete uviesť na list vlastníctva oboch partnerov, ale o hypotéku bude žiadať iba jeden z partnerov, právu zodpovednosť za splatenie úveru bude niesť osoba, ktorá si vzala hypotéku. Ide o veľké riziko, nakoľko niekomu dávate polovicu nehnuteľnosti. Vlastnícky titul je však oficiálny.
4) Kto získa nehnuteľnosť, ak sa rozídete?
Nezosobášené páry, ktoré spolu kupujú dom alebo byt, určite plánujú spoločnú budúcnosť, no ako všetci vieme, plány sa často menia. Aj keď je rozchod sám o sebe náročný, spoločné bývanie situáciu iba viac skomplikuje. Koniec koncov, nehnuteľnosť nemôžete len tak rozdeliť na polovicu.
Za predpokladu, že na liste vlastníctva sú obe strany a neexistuje žiadna iná dohoda o vlastníctve nehnuteľnosti sa môže dom jednoducho predať, alebo jedna osoba vyplatí druhú. Budete však musieť uzavrieť zmluvu o kúpe/predaji s cenovým mechanizmom a definitívnymi časovými harmonogramami, ktorými sa budete musieť riadiť. Ak žiadna zo strán nemôže tu druhú vyplatiť, najlepšie bude sa dohodnúť na predaji nehnuteľnosti vo vopred stanovej lehote.
Majetková zmluva môže veci zjednodušiť. Ak vlastníte napríklad 85 percent a chcete v dome zostať ale váš partner chce dom predať, bude stačiť aby ste kúpili jeho 15 percentný podiel. Ak ste si však hypotéku vzali spoločne, potom budete musieť refinancovať hypotéku čisto na svoje meno.
Refinancovanie spoločnej hypotéky na hypotéku s jedným dlžníkom môže byť problematické. Budete sa musieť kvalifikovať na celý úver vo svojom mene a budete musieť byť pripravený zaplatiť všetky náklady na uzavretie nového úveru.
5) Čo sa stane s domom, ak jeden z vás zomrie?
V prípade zosobášeného páru platia zákony o dedičskom konaní. Zákon v podstate stanovuje, že ak ste zosobášení a nemáte deti, tak preživší partner je jediným dedičom. Toto však automaticky neplatí pre nezosobášené páry.
V prípade, že si nehnuteľnosť kupujú nezosobášené páry, záleží veľa na tom, akým spôsobom si rozdelia vlastníctvo. Existujú dva scenáre: spoločné vlastníctvo a spoločné vlastníctvo s právami na pozostalosť.
Spoločné vlastníctvo znamená, že každý partner vlastní určité percento domu a ak zomrie, jeho podiel sa priradí k jeho ostatnému majetku. Spoločné vlastníctvo s právami na pozostalosť znamená, že ak jeden z partnerov zomrie, ten druhý sa stane vlastníkom majetku zosnulého.
Tretím spôsobom vlastníctva nehnuteľnosti je partnerstvo. V partnerskej zmluve môžete presne uviesť čo chcete, aby stalo v prípade smrti jedného z partnerov. Rovnako môžete myslieť aj na invaliditu jedného z partnerov alebo rozchod.
Podobné: 11 výhod využitia služieb realitného makléra pri kúpe domu
6) Čo ak sa nakoniec vezmete?
Počas takej prelomovej udalosti vo vašom živote ako je kúpa spoločného nehnuteľnosti, môže byť ťažké rozprávať sa o tom, čo ak jeden z vás zomrie alebo sa rozídete. Možno už teraz viete, že sa chcete zosobášiť a rozmýšľate, či vás nečakajú nejaké problémy. Aj keď plánujete svadbu v blízkej budúcnosti, rozhodne by ste mali spísať právny dokument, ktorý zaručí splnenie želaní týkajúcich sa spoločného domu.
Po svadbe budete musieť prehodnotiť všetky právne dokumenty. Napríklad, ak je oficiálnym vlastníkom iba jeden z vás, pravdepodobne budete chcieť udeliť podiel aj svojmu manželovi alebo manželke.
Okrem toho sa budete chcieť poradiť s daňovým poradcom, aby ste zistili ako maximalizovať odpočet úrokov z hypotéky. V prípade nezosobášených párov je využívanie tohto odpočtu komplikovanejšie ako u manželov. Vybavenie hypotéky je len jednou časťou úspešného spravovania financií. Ako zodpovední vlastníci nehnuteľnosti si budete chcieť dôkladne sadnúť a prejsť si spoločné financovanie nehnuteľnosti.
Pri kúpe nehnuteľnosti pred svadbou je dobré myslieť aj na ďalšie skutočnosti. Jednou z nich sú napríklad dane. Keďže podávate daňové priznanie oddelene, iba jeden z vás bude môcť využívať daňové výhody, ako je odpočet úrokov z hypotéky. Pripravte si plán, ako sa s tým vysporiadať, aby ste sa na konci roka nehádali na tom, kto ušetrí na daniach viac.
Kúpa nehnuteľnosti je vzrušujúcim momentom v živote každého jednotlivca. Ak sa rozhodnete kúpiť domácnosť s niekým, s kým nie ste v manželskom zväzku, musíte myslieť na to, že vaša situácia bude oveľa komplikovanejšia. Nikto si neplánuje rozchod alebo smrť partnera, no ide o situácie, ku ktorým dochádza. Dôkladné plánovanie dopredu vám môže uľahčiť následné riešenie bolestivej situácie.
V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe, predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.