Tipy pre páry, ktoré spoločne hľadajú dom
Pre niektoré páry je kúpa domu rovnako jednoduchá ako získanie auta. Naplánujú si niekoľko obhliadok, nájdu si taký dom, ktorý sa im páči, dajú ponuku a zvyšok je históriou. Ale pre všetkých ostatných môže byť tento proces o niečo komplikovanejší.
Ak obaja partneri idú do tohto procesu s rôznymi očakávaniami, nevyhnutne dôjde k treniu a možno aj väčším konfliktom.
Hľadanie domu vo dvojici môže byť príjemné, zábavné, no zároveň aj veľmi vyčerpávajúce. Čím lepšie budete pripravení na výzvy, ktoré vás môžu čakať, tým menšia bude pravdepodobnosť, že to vzdáte pri prvej prekážke.
1) Prenajať alebo kúpiť?
Pre niektoré páry, najmä tie, ktoré žijú vo veľkých mestách, môže byť hneď prvým problémom to, či je najlepšou voľbou prenájom alebo kúpa domu. Vždy existuje dobrý dôvod prečo kupovať dom. Nehnuteľnosť sa totižto stane vašou a jej cena bude len rásť. Prenájom však má tiež jednu veľkú výhodu, a to skutočnosť, že sa nemusíte zadlžovať. Máte tiež menej povinností a je pre vás jednoduchšie sa sťahovať.
Hoci by to bolo naozaj pekné, no neexistuje jedna univerzálna jednoduchá odpoveď. Ani jedna z možností nie je lepšia ako tá druhá. Odpoveď na otázku, či si dom kúpiť alebo prenajať, musíte prísť vy dvaja ako pár.
Poďme sa teda pozrieť na rady, ktoré vám pomôžu pri hľadaní domu v dvojici.
Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta
2) Vypracujte si rozpočet a držte sa ho
Len málokto, kto nepracuje s financiami každý deň, rád rozpráva o rozpočtoch. Toto však nie je situácia, kedy je vhodné vyhýbať sa číslam, alebo ich úplne ignorovať. Nie je nič horšie, ako nájsť svoj vysnívaný dom a zistiť, že stojí dvojnásobok vášho rozpočtu, a vy si ho jednoducho nemôžete dovoliť.
Problémy môžu nastať vtedy, ak sa jeden z partnerov rozhodne, že kľudne bude žiť hlboko pod svoje pomery, zatiaľ čo druhý by najradšej rozpočet ešte navýšil. Ako pri väčšine nezhôd, aj tu je najlepším riešením urobiť kompromis. Do úvahy však neberte iba výšku mesačnej splátky hypotéky, nakoľko s kúpou domu sa spája oveľa viac finančných nákladov.
3) Vytvorte zoznam kľúčových funkcií
Po stanovení rozpočtu by si každý z partnerov mal napísať zoznam kľúčových prvkov, alebo funkcií, ktoré by podľa neho mali v dome byť.
Obaja môžete mať rôzne predstavy o tom, čo by mal váš nový domov obsahovať, takže najlepšie urobíte, ak sa navzájom dostatočne detailne informujete o tom, čo očakávate. Odporúčame, aby ste si tieto myšlienky fyzicky spísali, čo vám pomôže pri identifikácii a ďalšej úprave vašich potrieb a priorít.
- Pripravili sme si pre vás zoznam otázok, ktoré vám môžu pomôcť usmerniť váš myšlienkový proces:
- Čo pre Vás znamená pojem “domov”? Je to miesto na oddych a relax? Miesto na stretávanie sa s rodinou a priateľmi? Útek od práce? Miesto, kde sa môžete venovať svojim koníčkom?
- Čo radi robíte vo svojom voľnom čase? Pozeráte radi televíziu alebo si radšej čítate v tichom zákutí? Baví vás varenie? Budete často pracovať v garáži alebo si chcete pestovať vlastnú zeleninu? Chcete chodiť behať? Alebo chodiť na golf?
- Čo je pre vás kľúčové pri výbere polohy vášho nového domu? Ako sa dostanete do práce a ako dlho budete musieť dochádzať? Alebo pracujete z domu a máte nejaké špecifické potreby? Ako ďaleko budú musieť deti chodiť do školy?
- Aké verejné vybavenie by ste chceli mať v blízkosti vášho domu? Sú pre vás dôležite parky, detské ihriská, miesta na behanie, alebo les? Čo tak golf, tenis alebo posilňovňa? Myslite taktiež na prístup do obchodov s potravinami, alebo reštaurácií. Ako ďaleko ste ochotný chodiť?
- Aký je váš štýl? Chcete dom, ktorý je potrebné celý zrekonštruovať alebo je pripravený na vaše nasťahovanie? Historický bungalov alebo novostavba? Zavedená štvrť alebo niečo nové? Centrum mesta alebo mimo veľkého mesta? Tradičné alebo moderné zariadenie?
- Aké funkcie domu sú pre vás absolútne nevyhnutné? Čo by bolo pekné mať, ale nie je úplne nevyhnutné? A aké funkcie rozhodnete nechcete mať vo svojom novom dome?
4) Dohodnite sa na lokalite
Lokalita je jedna z vecí, ktorú na dome, ktorý kúpite zmeniť nemôžete. Kde chcete obaja žiť? Ak sa nezhodnete na lokalite, môžete pri hľadaní nehnuteľnosti dospieť do patovej situácie.
Keď sa rozhodujete, kde budete bývať, myslite na faktory ako je blízkosť vašej práce, spádové oblasti škôl, hodnota domu pri opätovnom predaji, bezpečnosť štvrte a občianske vybavenie v okolí. Možno budete musieť obaja urobiť kompromis.
5) Komunikujte, spolupracujte a robte kompromisy
Váš partner možno túži po novostavbe, ktorá je pripravená na vaše nasťahovanie. Vy dúfate, že sa vám podarí nájsť starší čerstvo zrekonštruovaný dom. Vopred si ujasnite, čo obaja chcete, a hľadajte kompromisy. Potrebujete vedieť, či existujú oblasti, v ktorých nechce ustúpiť ani jeden z vás. Vďaka tomu zmapujete vaše očakávania a dostanete sa na jednu vlnu.
Keď si stanovíte spoločný rozpočet a zoznam želaní, a potrieb, je čas spoločne si sadnúť a porovnať, čo každý z partnerov hľadá. Ak nestaviate dom podľa svojich želaní, je veľmi nepravdepodobné, že nájdete taký, ktorý bude mať všetko čo chcete. Ak by ste taký aj našli, pravdepodobne bude mimo vášho finančného rozpočtu.
Preto je potrebné, aby ste so svojim partnerom komunikovali o spoločnej vízii vášho nového domu. Spoločne rozdeľte vybavenie a funkcie domu do troch kategórií, také, ktoré musíte mať, bolo by dobré mať a také, čo v žiadnom prípade nemôžu v dome byť. Ak budete vedieť, čo je dôležité pre vás oboch, v čom môžete robiť kompromisy a čo už bude cez čiaru, dokážete úspešnejšie hľadať nový dom.
6) Na obhliadky choďte vždy obaja
Hľadanie domu v dvojici je náročný proces, ktorý si vyžaduje to, aby ste na obhliadky nehnuteľností vždy chodili obidvaja. Potrebujete si nehnuteľnosť dôkladne obzrieť, skontrolovať ju, prediskutovať si vaše názory a urobiť rozhodnutie. Často pod časovým tlakom. Ak si nehnuteľnosť prezerá len jeden z vás, dochádza k výraznej nerovnováhe a vaše očakávania sa nemusia zhodovať.
7) Nehádajte sa kvôli maličkostiam
Ako pár sa možno nezhodnete na všetkých aspektoch vášho domu. Je pravdepodobné, že nenájdete zhodu pri obklade v kúpeľni alebo farbe koberca, ktorý sa aktuálne nachádza v dome.
To by vás však nemalo trápiť, nakoľko tieto detaily môžete zmeniť neskôr. V prvom rade sa chcete uistiť, že ste si vybrali dom, holú stavbu, ktorá bude vyhovovať potrebám vašej spoločnej budúcnosti. Páry sa nie vždy zhodnú pri výbere dekorácií a iných detailov, no interiérový dizajnér vám môže pomôcť nájsť ten správny kompromis.
8) Pri hľadaní domu sa držte spoločného rozpočtu a zoznamu detailov
Vždy myslite na zoznamy, ktoré ste si vypracovali v predchádzajúcich fázach hľadania domu. Ak sa budete pozerať na možnosti, ktoré na trhu sú aktuálne, myslite na svoj rozpočet a funkcie, ktoré obidvaja od domu očakávate.
Pamätajte na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete svoj dokonalý dom, ktorý by vyhovoval obidvom partnerom, preto budete musieť urobiť kompromis. Kľúčom je vedieť, čo je pre vás a vášho partnera, dôležité.
Ak by ste mali záujem o poradenstvo, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme. Jednoznačne ide o oblasť, do ktorej sa oplatí investovať aj čas aj finančné prostriedky.