Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Zdražovanie cien materiálov jednoznačne navýši ceny bytov aj na Slovensku

Pridané: 5.1.2022

Až 96% stavebných firiem na Slovensku pocítilo zdražovanie stavebných materiálov na vlastnej koži. Podľa prieskumu spoločnosti CEEC Research a jej generálneho partnera, Považská cementáreň Ladce, môžu ceny stavieb zdražieť o viac ako jednu tretinu, a to konkrétne o 31%. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky ceny stavebných materiálov v októbri medziročne vzrástli o približne 23%.

Stavebné spoločnosti musia preto vytvárať nové cenové ponuky na budúce stavby, ale dokonca aj na tie stavby, do ktorých realizácie sa už pustili. Problematika zdražovania materiálov v procese výstavby je však iba málokedy zmluvne ošetrená.

Prieskum spoločnosti CEEC Research okrem toho ukázal aj to, že mnoho stavebných spoločností na Slovensku muselo odložiť začatie prác na stavbe, nakoľko museli prerábať cenové ponuky a popasovať sa s nedostatkom stavebného materiálu.

85% spoločností, ktoré odpovedali na otázky v rámci prieskumu uviedlo, že zdražovanie stavebného materiálu sa prejavilo na ich cenách. Tieto spoločnosti sú práve tými, ktoré upozorňujú na pravdepodobné zdražovanie cien stavieb až o jednu tretinu.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, Pavol Kováčik, uviedol: “Výroba základných stavebných materiálov, napríklad cementu, tehál, ocele, a plastových výrobkov, je energeticky aj ekologicky náročná, a prechod na nulové emisie bude v nasledujúcich rokoch výrazne dvíhať výrobné náklady týchto materiálov.”

Podľa neho, jednou z príčin nárastu cien stavebných materiálov, a teda aj stavieb samotných, je európska zelená dohoda. Z tohto dôvodu už Kováčik vyzval vládu, aby sa tomuto problému začala konečne adekvátne venovať.

Anton Barcík, predseda cementárne, zasa pomenoval ďalší problém súvisiaci so zdražovaním. Barcík uviedol: “Enormné zvýšenie cien energií sa v stavebníctve naplno prejaví až v roku 2022. Už v decembri minulého roka rozpočtári na stavbách, v privátnom sektore reagovali na tieto signály a svoje kalkulácie prehodnocovali.” Ak štát nezareaguje, bude ohrozené dokončenie aj významných a dôležitých stavieb, ako napríklad diaľnice, rýchlostné cesty, ale aj železnice.

Riaditeľ spoločnosti HBH – Viliam Piták na margo celej situácie uviedol: “Situácia zatiaľ nie je veľmi jasná. Verejní obstarávatelia nemajú peniaze a bez nich o požiadavke zhotoviteľov nerozhodnú.” Stavebné spoločnosti sú teda nútené všetko preceňovať. Zhotovitelia sa v najvyššej možnej miere snažia presunúť bremeno rastúcich cien na objednávateľa.

Prieskum spoločnosti CEEC Research prišiel k záveru, že takmer v troch štvrtinách prípadov stavebné spoločnosti nemajú zazmluvnené opatrenia potrebné na riešenie situácií, kedy dôjde k nečakanému zdražovaniu.

Iba 11% respondentov z prieskumu na túto situáciu myslelo a zahrnulo ju do zmlúv. Podľa viacerých spoločností sú veľkým faktorom, prečo sa tieto podmienky do zmlúv neuvádzajú, najmä legislatívne obmedzenia vzťahujúce sa na zákazky vo verejnom sektore.

Ceny byty v novostavbách môžu ísť hore aj o 20%

Odhadnúť rast cien ale aj prác je podľa analytikov veľmi náročné. Vývoj pandémie ochorenia COVID-19 tiež nie je jasný a jej vplyv na výrobné procesy je veľký a nedá sa jasne predpovedať. Okrem toho, historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték ľudí lákajú a mnohí sa práve teraz rozhodli kúpiť si vlastné bývanie alebo sa pustiť do jeho výstavby.

Na druhej strane, Národná banka Slovenska prijala prísnejšie pravidlá na poskytovanie hypoték. Podľa Jany Glasovej, analytičky z 365. banky, môžu byť ďalším brzdiacim mechanizmom aj mimoriadne vysoké ceny nehnuteľností, ktoré sa dostali na hladinu kúpy-schopnosti obyvateľstva Slovenskej republiky.

Pri pohľade na neutíchajúci dopyt, ktorý je doplnený obmedzenou ponukou nehnuteľností na niektorých trhoch Slovenska, však analytici predpokladajú, že v roku 2022 bude priebežné zvyšovanie cien, stavebných materiálov, ale aj samotných nehnuteľností naďalej pokračovať.

Rast cien nehnuteľností je možné zastaviť iba znížením dopytu po bývaní, čo je podľa viacerých odborníkov veľmi nepravdepodobné. Viacerí sa skôr rozhodnú prijať vyššiu hypotéku a splniť si svoj sen po bývaní.

Veľký problém vraj môže nastať vtedy, ak si kupujúci v predstihu zmluvne zarezervuje byt u developera. Ceny stavebných materiálov ale aj prác však budú až do jeho dokončenia naďalej rásť. Rozostavané novostavby sa musia dokončiť aj napriek rastúcim cenám a ak sa tento trend nezastaví, byty v novostavbách môžu v priebehu roku 2022 zdražieť aj o 20%.

Nárast cien novostavieb bude závisieť aj od konkrétnych projektov. Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, poznamenal, že niektoré spoločnosti stihli na rastúce ceny stavebných materiálov vopred zareagovať. Vyššie náklady očakávali a dali ich do cenových ponúk, preto sa tieto projekty predávali za vyššiu predajnú cenu.

Väčšina spoločností však na to nestihla zareagovať a svoje ceny budú musieť aktualizovať priebežne aj počas roka 2022. Výška zdražovania stavebných materiálov a prác, tak bude závisieť od konkrétnej lokality a segmentu trhu.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.