CategoriesBlog

Tipy ako vyťažiť, čo najviac z vašej prenajímanej nehnuteľnosti

Existuje mnoho spôsobov, ako maximalizovať svoje zisky z prenájmu nehnuteľnosti. So správnou stratégiou môžete zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti rýchlejšie, ako keby ste len sedeli a čakali, kedy vám na účet príde mesačný nájom. Následne budete môcť generovať viac peňazí, mať kvalitných nájomníkov a nikdy nebudete musieť riešiť neskorý nájom.

V tomto článku vám predstavíme sedem tipov, ktoré vám pomôžu vyťažiť z vašej nájomnej nehnuteľnosti maximum.

1) Skráťte čas, kedy je nehnuteľnosť neobývaná

Jedným z najlepších spôsobov, ako zvýšiť svoj príjem z prenájmu nehnuteľnosti je zabezpečiť, aby bola nehnuteľnosť prenajatá každý deň v roku. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v oblasti, kde je po nájomných nehnuteľnostiach vysoký dopyt, mali by ste sa pokúsiť zbaviť sa krátkodobých nájomníkov. Nájdite si spoľahlivých nájomníkov, ktorí sú ochotní v nehnuteľnosti zostať dlhodobejšie. Myslite dopredu a inzerát o voľnej nehnuteľnosti zverejnite ešte predtým, ako sa nájomníci vysťahujú.

Bývate v oblasti, kde ponuka nájmov prevyšuje dopyt po nich? Žiaden problém. Existujú spoľahlivé spôsoby, vďaka ktorým vaša nehnuteľnosť na trhu vynikne. Na všetko má vplyv spôsob akým píšete svoj inzerát. Nezabudnite spomenúť všetky jedinečné vlastnosti svojej nehnuteľnosti, napríklad jedinečný výhľad na mesto, dvor ako stvorený pre rodinné grilovanie, alebo blízkosť rekreačných oblastí a podobne.

Okrem toho sa dá dopyt po nehnuteľnosti výrazne ovplyvniť výškou nájmu. Ak je počet voľných nehnuteľností v lokalite neustále vysoký, možno aj vy prispievate k tejto situácii, a preto by ste sa mali dôkladne zamyslieť nad výškou nájmu. Každý mesiac, kedy nemáte nájomníka v nehnuteľnosti vás stojí približne 8,3% vášho potencionálneho ročného príjmu. Preto urobíte oveľa lepšie, ak svoje nájomné znížite dajme tomu o 5%, vďaka čomu pravdepodobne rýchlejšie nájdete nájomníkov. Znížite tak svoje straty.

2) Minimalizujte výmenu nájomníkov

Výmena nájomníkov vás stojí veľa peňazí. Spája sa totižto s nákladmi na reklamu, opravu a maľovanie stien, alebo napríklad výmenu podláh. Je to trocha kontraintuitívne, ale znova ide o oblasť, kde relatívne nižšie nájomné môže mať tendenciu zvýšiť vaše celkové príjmy.

Jedným z vašich hlavných cieľov, by malo byť nájdenie kvalitných nájomníkov, ktorí sa budú o vašu nehnuteľnosť starať a budú platiť nájomné včas. Keď takých nájomníkov nájdete, urobte všetko pre to, aby ste si ich udržali.

Niektorí nájomníci samozrejme odídu. Je to prirodzený cyklus. Rozhodnú sa sťahovať do iného mesta, alebo si kúpia vlastný dom. Posledná vec, ktorú však chcete, je stratiť kvalitných nájomníkov v prospech iného prenajímateľa, nachádzajúceho sa v danej lokalite.

Podobné: 18 renovácií, ktoré nezvýšia hodnotu vášho domu, alebo bytu

3) Vykonávajte údržbu nehnuteľnosti sami

Najväčšou nočnou morou väčšiny prenajímateľov, je platenie za pravidelné údržbárske práce vykonané na prenajímaných nehnuteľnostiach. Vo väčšine prípadov má nájomník tendenciu preceniť prácu, ktorú vyžaduje, aby bola urobená. Ak sa slepo podvolíte ich požiadavkám, je možné, že kutilom platíte vysoké poplatky aj za bežné drobné opravy.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť tomuto problému, je pokúsiť sa urobiť menšie úpravy sami. Výmenou potrubí, vývodov, žiaroviek alebo inými malými úpravami môžete ušetriť stovky eur. Táto stratégia je ešte výhodnejšia ak bývate v blízkosti vami prenajímanej nehnuteľnosti. Aby ste sa tam dostali totižto nemusíte míňať veľa peňazí na benzín alebo naftu.

4) Spravujte svoj majetok

Bežným trendom medzi prenajímateľmi s viacerými nehnuteľnosťami, určenými na prenájom je najať si správcu nehnuteľností. Aj keď vám táto bežná prax môže priniesť pokoj do života, nie vždy sa vám to finančne oplatí. Správcovia nehnuteľností zvyčajne dostávajú 10 až 20 percent z vašich mesačných príjmov z prenájmu.

Ak máte pocit, že máte čas zvládnuť väčšinu každodenných povinností prenajímateľov, môžete si ponechať poplatok, ktorý by ste platili správcovi nehnuteľnosti. Nanajvýš môžete niektoré úlohy delegovať na vášho partnera a príbuzného, vďaka čomu udržíte príjmy v rámci rodiny, alebo domácnosti.

5) Ukážte nájomníkom, ktorí platia nájom neskoro, že sa nebojíte ich vyhodiť

Vytvorenie dobrého vzťahu medzi prenajímateľom a nájomníkom je nevyhnutné pre dlhodobú spoluprácu. Niektorí majitelia nehnuteľností majú tendenciu zájsť priďaleko a byť k svojim nájomníkom neprimerane zhovievaví, najmä v čase, kedy nájomcovia neplatia nájomné včas. Keby sa to stalo len raz. Ale tento typ nájomníkov má vo zvyku zneužívať dobrotu svojho prenajímateľa a nájomné neplatia včas, aj niekoľko mesiac po sebe.

Účtovať im poplatky za neskorý nájom je následne veľmi podobné, ako keď od svojho priateľa žiadate, aby vám splatil pôžičku. Je to jednoducho nepríjemné, že?

Veľký omyl. Prenájom nehnuteľnosti je biznis a vaším cieľom, ako prenajímateľa je dosahovanie zisku. To platí aj v prípade, že ste nehnuteľnosť prenajali svojmu veľmi dobrému priateľovi. Vyhnite sa prílišným ústupkom a dajte svojim nájomníkom vedieť o právnych komplikáciách, ktoré nasledujú po nezaplatení poplatkov za omeškanie nájmu.

Podobné: 9 tipov pre kúpu nehnuteľnosti určenej na prenájom

6) Účtujte si poplatok za domáce zvieratá

Väčšina prenajímateľov sa vyhýba prenajímaniu svojich nehnuteľností majiteľom domácich zvierat. A práve vtedy, to vy môžete využiť a obrátiť na zisk. Nájomníci, ktorí majú domácich miláčikov, majú zvyčajne dobré platy a vo všeobecnosti ich môžeme považovať za zodpovedných ľudí. Preto sa stávajú kvalitnými nájomníkmi, ktorí platia nájom včas a majú tendenciu zostať v jednej nehnuteľnosti dlhšie.

Nemusíte im účtovať neviem aké prehnané sumy za to, že majú v nehnuteľnosti svojich domácich miláčikov. Primeraný poplatok je približne 20 eur mesačne. Tento poplatok by mal pokryť akékoľvek škody, ktoré psy alebo mačky môžu v nehnuteľnosti spôsobiť. Zodpovedný majiteľ domácich zvierat však radšej zaplatí poplatok a bude sa riadiť vašimi podmienkami, než by sa pokúšal prepašovať svoje zviera do nehnuteľnosti, v ktorej ich prenajímateľ nechce mať.

7) Pridajte ďalšie vybavenie

Dobrým spôsobom ako zvýšiť hodnotu vašej prenajímanej nehnuteľnosti, je pridať do jej priestorov viac užívateľsky prívetivých zariadení. Môžete začať napríklad kávovarom, toastovačom, rýchlovarnou kanvicou, satelitnou televíziou, vysoko-rýchlostným internetom a ďalšími službami, ktoré môžu potvrdiť vami účtovaný vyšší nájom.

Zvýšenie vašich ziskov a udržiavanie spokojných nájomníkov vám zaistí, že budete mať menej dní bez príjmu a menej stresu. Vyskúšajte tieto tipy, ako naplno využiť prenájom nehnuteľnosti a maximalizovať váš príjem. Časom možno zistíte, že svoje investičné ciele môžete dosiahnuť nielen získaním veľkého počtu nehnuteľností, ale aj tým, že menší počet nehnuteľností budete spravovať lepšie.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.