CategoriesBlog

Tipy ako sa stať úspešným realitným developerom

Ak vás baví proces nákupu, predaja a uzatvárania obchodov na trhu s nehnuteľnosťami, no neláka vás stať sa realitným maklérom, môžete byť dobrým kandidátom na miesto realitného developera.

Kto je realitný developer?

Realitní developeri sú podnikatelia, ktorí nachádzajú a kupujú pozemky a financujú obchody s nehnuteľnosťami, ktoré následne rozvíjajú pozemky a akékoľvek výsledné projekty, ako napríklad sídliská a komerčné centrá, ktoré vzniknú na týchto pozemkoch.

Tvoria a kontrolujú vývoj nehnuteľnosti od začiatku až do konca, pričom podstupujú najväčšie riziká, no zároveň ťažia z najväčších odmien. Taktiež kupujú a vylepšujú už existujúce budovy. Realitní developeri môžu dosiahnuť veľmi lukratívne zisky, alebo utrpieť významné straty. Nie je to voľba povolania pre bojazlivých jednotlivcov.

V prvom rade vybudujte základy

Dobre, takže ste kúpili a následne predali nejaký dom, alebo kúsok komerčného pozemku a zarobili ste na tom. Je pravdepodobné, že ste iba mali veľké šťastie. Prvým krokom k trvalému úspechu v rámci rozvoja nehnuteľností je získanie správneho vzdelania. Vzdelanie v odbore právo, financie, stavebný manažment alebo mestská architektúra je dobrým miestom, kde začať.

Ak škola nie je zrovna niečo, čo by ste chceli robiť, pracujte pre niekoho iného v rámci realitného trhu alebo získajte vlastnú licenciu realitného makléra. Týmto spôsobom môžete taktiež získať základné znalosti o tom, ako tento trh funguje.

Keď príde čas na financovanie vášho prvého developerského projektu, musíte byť pripravený a schopný získať pôžičku na jeho uskutočnenie. Vďaka znalostiam, ktoré ste získali budete mať možnosť kúpy a rozvoja nehnuteľnosti.

Ak je to možné, skúste pracovať v oblasti komerčných nehnuteľností. Väčšinou je jednoduchšie preniknúť do sveta rezidenčných nehnuteľností, avšak komerčné nehnuteľnosti poskytujú developerom viac výhod.

V prvom rade poskytujú vyššie odmeny a návratnosť investície. Okrem toho nesmieme zabudnúť na nižšiu vládnu reguláciu. Práve preto väčšina realitných developerov zbohatne vďaka komerčným a nie rezidenčným nehnuteľnostiam.

Na vybudovanie projektov je potrebný tím

Je prakticky nemožné stať sa samostatným realitným developerom. Potrebujete profesionálny tím hráčov, ktorí vám pomôžu v premieňaní vašej vízie od začiatku do konca. Vybudujte si vhodný tím so zručnosťami a znalosťami, ktoré potrebujete. Väčšina úspešných realitných developerov vám potvrdí, že svoje projekty sa im podarilo dokončiť najmä vďaka tímu ľudí, ktorí stáli za nimi.

Nepokúšajte sa znova objaviť koleso

Investovanie do nehnuteľností je veľmi riskantné, no návratnosť investície je v prípade úspechu rovnako vysoká. To však neznamená, že podstupujete neznáme a neočakávané riziká. Naopak, každé riziko je veľmi dobre vypočítané a ste na neho pripravený.

Nájdite dobrú lokalitu pre to, čo by ste chceli vybudovať. Zameriavajte sa na oblasti, kde bude jednoduché vybaviť všetky potrebné povolenia. Svoje najlepšie možnosti môžete zistiť pomocou skúseného právnika, ktorý sa pohybuje na realitnom trhu a pozná mieste predpisy.

Renovácia alebo demolácia jednej nehnuteľnosti, ale zachovanie rovnakého alebo veľmi podobného využitia danej nehnuteľnosti skráti proces udeľovania povolení, ušetrí vám čas a rovnako aj finančné náklady. V prípade každého projektu, by ste si mali dať vypracovať podrobnú štúdiu uskutočniteľnosti.

Štúdia uskutočniteľnosti pozostáva z dôkladnej analýzy trhu, umiestnenia nehnuteľnosti, jej využitia, základného zónovania, demografie, možnej konkurencie a výšky rizika spojeného s projektom spolu s predpokladanou návratnosťou vašej investície.

Tieto informácie následne vy spoločne so svojím tímom použijete na to, aby ste sa rozhodli, či sa do projektu pustíte alebo nie.

Prieskum, prieskum, prieskum

Skôr ako venujete čas alebo peniaze nejakému projektu, zistíte, či ide o projekt, v ktorom sa oplatí pokračovať. Rozhodne sa nebojte povedať nie.

Rozhodnutia založené na vašom nadšení z projektu vám často môžu brániť v použití zdravého rozumu. Intuícia je niekedy užitočná, ale úspešný rozvoj nehnuteľností si vyžaduje dôkladný prieskum. Váš predbežný prieskum by mal zahŕňať potencionálne právne, ekonomické, finančné a technologické výzvy.

Kupujte múdro

Chráňte sa počas procesu kúpy tým, že budete brať do úvahy všetky veci, ktoré budete pri rozvoji nehnuteľnosti potrebovať. Napríklad, ak chcete kúpiť nejakú nehnuteľnosť, podmieňte svoju ponuku získaním všetkých územných povolení, ktoré budete potrebovať.

Nechcete predsa plytvať čas, alebo finančné prostriedky na pozemok, ktorý nemôžete použiť podľa svojich pôvodných predstáv.

Trpezlivosť je cnosť

Rozvoj nehnuteľností si vyžaduje svoj čas. Nestavajte sa do pozície, v ktorej sa budete musieť neustále ponáhľať bez ohľadu na to, ako atraktívne daná príležitosť môže vyzerať. Pamätajte na proces a časový rámec.

Pri plánovaní počítajte s extra šiestimi mesiacmi, ktoré sú vyhradené pre prípad neočakávaných problémov alebo iné oneskorenia. Ak vecí idú rýchlejšie ako ste plánovali, je to len veľké plus. Pripravte sa však na to, že rozvoj nehnuteľností je beh na dlhú trať.

Pamätajte, že musíte kúpiť nehnuteľnosť, získať povolenia, plánovať, postaviť a následne ja predať, alebo v niektorých prípadoch prenajať. Kvôli rýchlosti súčasnej ekonomiky môže dokončenie vašich plánov trvať dlhšie, ako si myslíte. Ešte dlhšie bude pravdepodobne trvať proces získavania všetkých povolení.

Spíšte to

Ak sa stanete úspešným realitným developerom, musíte si zvyknúť na písanie. Majte so svojimi partnermi uzatvorené pevné dohody.

Všetko je potrebné napísať do zmluvy, aby všetky strany podrobne rozumeli, čo sa od nich očakáva. Čím viac dohôd napíšete, tým to bude pre vás jednoduchšie. Je životne dôležité, aby všetci vo vašom tíme boli oboznámení s ich a vašimi úlohami a vedeli, čo môžu od projektu očakávať.

Poznajte svoj trh

Ak nie ste odborník na realitný trh v oblasti, kde chcete pôsobiť, nájdite si dobrého realitného makléra, ktorý odborníkom bez debaty aj je. Naučte sa poznať svoj trh a neskúšajte odhryznúť viac, ako dokážete požuť. Jednou z najväčších lekcií, ktorú sa naučíte na realitnom trhu je, že úroky z úverov môžu veľmi rýchlo prekonať vaše zisky.

Začnite v malom a s postupnými vedomosťami, skúsenosťami a sebavedomím sa púšťajte do väčších projektov. Vaším hlavným cieľom je generovať zisk, preto si to všetko dôkladne prepočítajte.

Tieto tipy v skratke vystihujú to, čo potrebujete na to, aby ste sa stali úspešným realitným developerom. Cesta k finančnému úspechu vedie cez používanie vlastného rozumu a spolupracovanie s odborníkmi. Myslite na to, že cesta k úspechu nebude jednoduchá ani rýchla.

Váš projekt reálne posunieme a pomôžeme vaše ciele a vízie zhmotniť do reálneho projektu a zabezpečíme kompletný servis. Tím našich špecialistov na realitnom trhu vám zabezpečí rýchly a efektívny predaj nehnuteľností. Máme významnú pôsobnosť po celom západnom Slovensku.