CategoriesBlog

Tipy, ako predať svoju nehnuteľnosť za vyššiu cenu po pandémii COVID-19

Vypuknutie pandémie ochorenia COVID-19 mohlo dočasne zastaviť vaše plány na predaj nehnuteľnosti. Preto nie je na škodu poznať niekoľko jedinečných nápadov, ako rýchlo predať svoj majetok v dobe, kedy už pravdepodobne vychádzame z najhoršieho. Niekoľko procesov môže mnohonásobne zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti pri jej opätovnom predaji.

Kríza ochorenia COVID-19 otriasla samotnými koreňmi realitného sektora po celom svete, a to konkrétne stavebného segmentu a následného predaja nehnuteľností. Predajcovia mali obrovské problémy s hľadaním potencionálnych kupujúcich, ochotných zaplatiť požadované ceny. Ak však predajcovia využijú toto obdobie inovatívne, dokážu efektívne vyjednávať a čerpať z predaja svojej nehnuteľnosti za lepšiu cenu.

Poďme sa ponoriť do niekoľkých dôležitých aspektov, ktoré by ste mali zvážiť pred predajom vašej nehnuteľnosti.

1) Vyčistite svoju nehnuteľnosť

Vo všeobecnosti platí, že dobre udržiavaná nehnuteľnosť si získa pozornosť kupujúcich oveľa rýchlejšie, ako nekvalitne udržiavaná nehnuteľnosť. Keď sa predávajúci rozhodne dať nehnuteľnosť do predaja, musí zvážiť nanesenie nového náteru v interiéri a v prípade domov aj v exteriéri. To dodá nehnuteľnosti nádych sviežosti a zlepší celkový zážitok potencionálneho kupujúceho.

Navyše, ak bola nehnuteľnosť v prenájme a nájomník ju zle udržiaval, je takmer nevyhnutné ju dôkladne vyčistiť. Získanie pomoci profesionálnych upratovacích služieb by mohlo pomôcť s pripravením nehnuteľnosti na obhliadky, čo s veľkou pravdepodobnosťou zanechá lepší dojem na kupujúcich.

Dôkladné upratanie nehnuteľnosti je pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou prípravy nehnuteľnosti na predaj. Vďaka tomu bude nehnuteľnosť pôsobiť na potencionálnych nových majiteľov čisto, priestranne a pripravene.

Nemusíte si nikoho platiť, vyčistiť nehnuteľnosť zvládnete aj sami. Začnite upratovaním pracovných dosiek, políc a skríň. Súčasne vyčistite všetky viditeľné pavučiny a nečistoty v okolí svietidiel. Ak chcete, aby vaša nehnuteľnosť pôsobila čisto a organizovane môžete zvážiť pridanie ďalších úložných priestorov.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

2) Kontaktujte etablovaného realitného makléra

Realitní makléri sú sprostredkovatelia, ktorí spájajú kupujúcich a predávajúcich. Vo všeobecnosti si účtujú 1-2 percentá za sprostredkovanie predaja od oboch strán. Maklér vám môže pomôcť veľmi efektívne nájsť typ kupujúcich, ktorých hľadáte, získať najlepšiu cenu za predaj ale aj overiť všetky potrebné dokumenty.

Zapojenie renomovaného, alebo skúseného realitného makléra môže určite pomôcť pri predaji nehnuteľnosti za najlepšiu možnú cenu. Podmienky zapojenia makléra do predaja nehnuteľnosti, by mala byť jasne definované v písomnej dohode, čím sa predíde akémukoľvek sporu v neskoršej fáze.

3) Buďte flexibilný

Keď sa predávajúci rozhodne dať svoju nehnuteľnosť do predaja, musí byť flexibilný, pokiaľ ide o sadzby a možnosti potencionálnych kupujúcich. Predávajúci musí zasadnúť k rokovaciemu stolu s otvorenou mysľou a nefixovať sa príliš na hodnotu nehnuteľnosti v prípade, že by sa rokovanie pre nízke čísla ukázalo ako neuspokojivé. Ak kupujúci chce nehnuteľnosť kúpiť nezariadenú, umožnite mu to. Predávajúci sa musí dopredu rozhodnúť, aké je cenové minimum, ktoré je ochotný akceptovať.

Je jasné, že ak to potencionálny kupujúci myslí vážne a chce obchod uzavrieť rýchlo, z dlhodobého hľadiska vám zľava 2 až 5 percent neublíži. Koniec koncov, ide o trh kupujúcich a pri pohľade na spomalenie dopytu je nižšia dohoda lepšia, ako žiadna dohoda.

4) Šírte svoj inzerát

Keď je nehnuteľnosť k dispozícii na predaj, svet by sa mal o tejto skutočnosti dozvedieť. Predávajúci môže zvážiť informovanie svojich priateľov, rodinných príslušníkov a ľudí zo svojho okolia, aby tieto informácie šírili do sveta. Čím viac ľudí o tom vie, tým kratší je čas obratu predaja nehnuteľnosti. Ak budete mať viacero potencionálnych kupujúcich, nielenže zrýchlite proces predaja, ale získate aj výhodu pri vyjednávaní o cene.

5) Kvalitná inzercia na realitných portáloch

Keď sa predávajúci rozhodne dať nehnuteľnosť do predaja, musí využiť online inzeráty a portály s ponukou nehnuteľností. Predávajúci môže bezplatne uverejňovať inzeráty na väčšine online portálov ponúkajúcich nehnuteľnosti na predaj. V časoch online pripojenia a zvýšeného využívania technológií sú online uverejnenia inzerátov nesmierne užitočné.

Pri zverejňovaní inzerátu na takéto portály je kľúčové použitie správnych kľúčových slov, ako aj kvalita popisu nehnuteľnosti, aby sa dala nehnuteľnosť jednoducho vyhľadať. Ak vo svojom inzeráte použijete žargón alebo akékoľvek zložité slová, nehnuteľnosť bude viditeľná pre menší počet ľudí. Vždy sa odporúča, aby bol váš inzerát jednoduchý a priamočiary. Zahrnutie kvalitných fotografií nehnuteľnosti výrazne zvyšuje šance na odpoveď.

6) Využite sociálne siete a Google na maximum

Sociálne siete a vyhľadávač Google sú prvým kontaktným bodom pre otázky v prípade hľadania bývania. To platí najmä v súčasnej dobe, keď sa väčšina potencionálnych kupujúcich zdržiava vo vnútri a je plne závislá na internete. Ľudia, ktorí v súčasnosti žijú v prenájme alebo ľudia s trvalým pobytom, ktorí hľadajú zmenu sa niekedy dajú nájsť aj v skupinách na sociálnych sieťach a môžu sa ukázať, ako pohotový záchytná bod.

Svoj inzerát by ste mali rozširovať prostredníctvom WhatsAppu, Facebooku a iných platforiem sociálnych sietí. Popularizujte svoju nehnuteľnosť na viacerých platformách. Čím širšiu sieť rozhodíte, tým lepšie budú vaše vyhliadky na “ulovenie“ správneho potencionálneho kupujúceho.

7) Využívanie inteligentných technológií

Ak plánujete predať zariadenú nehnuteľnosť, vybavenie nehnuteľnosti modernými technológiami zvýši záujem potencionálnych kupujúcich. Niekoľko vychytávok pre inteligentné domácnosti, ako je napríklad video-zvonček, inteligentné elektrické spotrebiče, adaptívna osvetľovacia technológia a iné inteligentné systémy zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Podobné: 11 skrytých nákladov, ktoré vás môžu prekvapiť pri kúpe domu

8) Okamžité úpravy

Základné vybavenie, ako závesy, klimatizácie, modulárna kuchyňa a plynová prípojka lákajú záujemcov a pridávajú na celkovej hodnote nehnuteľnosti. Ak chcete zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti, pridajte do nej práve tieto veci. Ak vám predchádzajúci majiteľ nechal priestory s rozbitým nábytkom, vymeňte ho alebo opravte. To isté platí pre všetko, čo je rozbité alebo poškodené.

Možno si myslíte, že sú domáce úpravy mimo vašu ligu, no veľa z týchto činností hravo zvládnete. Nielenže vám to pomôže ušetriť peniaze, ale taktiež pripravíte nehnuteľnosť pre nových majiteľov. Vždy sa venujte malým opravám, ktoré si vyžadujú vašu okamžitú pozornosť. Ide napríklad o problémy s vodo-inštaláciami, hlučné dvere na skrinkách, vypálené žiarovky a preliačiny na drevených povrchoch. Čím skôr ich opravíte, tým väčšiu výhodu získate.

9) Dezinfikujte priestor

Pandémia koronavírusu prinútila všetkých, aby si viac boli vedomí zdravia a hygieny. Pred fyzickou návštevou potencionálnych kupujúcich musíte zabezpečiť dôkladnú dezinfekciu, alebo vetranie priestorov.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.