CategoriesBlog

Tipy a rady ako predávať nehnuteľnosti aj počas lockdownu

Napriek výzvam, ktorým sme čelili v roku 2020 sa mnohé realitné kancelárie prispôsobili novej situácii a pokračovali vo svojej práci tým, že využili silu moderných technológií. Osobné prehliadky nehnuteľností sa vykonávali prostredníctvom video-hovorov, kupujúci si pozerali videá svojich vysnívaných nehnuteľností a realitní profesionáli viedli virtuálne stretnutia.

V súčasnosti sa sťahovanie považuje za “nevyhnutné” a tak môžu predávajúci a kupujúci vykonávať väčšinu procesu ako obvykle. Kvôli tomu, že je riziko spojené s ochorením COVID-19 stále veľmi zjavné, zostáva veľký dôraz na využívanie technológií všade tam, kde to je možné. Aj realitní agenti sa stále snažia minimalizovať osobné interakcie so svojimi klientmi.

Z tohto dôvodu sa s vami chceme podeliť o tipy pri predaji a kúpe nehnuteľnosti. Povieme si ako využívať technológie vo svoj prospech, aké bezpečnostné opatrenia, by ste mali zvážiť, ale aj osobné skúsenosti s predajom a kúpou nehnuteľnosti počas lockdownu.

1) Propagácia vašej nehnuteľnosti online

Prvý dojem je mimoriadne dôležitý. V prípade nehnuteľností to platí mnohonásobne viac a svoju nehnuteľnosť musíte ukázať najlepším možným spôsobom, aby ste zaujali dostatočný počet potencionálnych kupcov. S poklesom fyzických obhliadok je potrebné prísť s kreatívnymi spôsobmi, ako prezentovať svoju nehnuteľnosť v online priestore.

2) 360° virtuálne prehliadky

360° virtuálna prehliadka je najbližšie k fyzickému prezeraniu nehnuteľnosti bez toho, aby ste ju skutočne navštívili. Od začiatku zavádzania rôznych obmedzení zo strany štátu, virtuálne prehliadky pomohli preklenúť priepasť medzi virtuálnymi a fyzickými prehliadkami, nakoľko moderné technológie ponúkajú kupujúcim možnosť absolvovať prehliadky nehnuteľností z pohodlia svojich domovov.

Existujú dva hlavné typy prehliadok, a to štandardná virtuálna prehliadka a pokročilejšia 3D pohlcujúca prehliadka.

Štandardná virtuálna prehliadka poskytuje predajcom možnosť zvýrazniť kľúčové funkcie svojej nehnuteľnosti, pridávať rôzne videá a informačné štítky, a upozorniť ich tak na jedinečnosti nehnuteľnosti.

3D prehliadka na strane druhej využíva pokročilé technológie, vďaka ktorým do najmenších detailov dokáže predávajúci nehnuteľnosť predstaviť potencionálnym kupujúcim. Efekt “domčeka pre bábiky” umožňuje kupujúcim vidieť 3D obraz všetkých pôdorysov, čo im poskytne skutočné znázornenie priestorov.

3) Video prehliadky

Oživte svoju nehnuteľnosť a preveďte svojich hostí vaším domom prostredníctvom video prehliadky. Začiatok prehliadky pri vchodových dverách poskytne návštevníkom podobný pocit, ako keby do nehnuteľnosti fyzicky vstupovali. Môžu si tak realisticky predstaviť ako kráčajú vaším domovom.

4) Vtáčia perspektíva

Nebo je pri fotkách vyhotovených dronom skutočným limitom. Táto najnovšia technológia vám umožňuje poskytnúť “wow” efekt a prezentovať váš majetok, záhradu, a okolie. Poskytnete im tak lepší kontext.

5) Fotografie životného štýlu

Pri všetkých fotografiách, videách a prehliadkach je dôležité, aby ste ako predajca pripravili čo najdôveryhodnejšiu scénu pre potencionálnych kupujúcich. Priradenie malých drobností, ako je napríklad dekoratívne prestieranie s ústredným prvkom vo vašej jedálni, alebo vonkajšie posedenie, čo potencionálnym kupujúcim môže pomôcť predstaviť si, že v nehnuteľnosti žijú.

6) Virtuálny nábytok

V prázdnej miestnosti môžu mať potencionálni kupujúci problém predstaviť si, ako tam budú žiť, ako usporiadajú nábytok a čo sa kam zmestí. Digitálne vybavenie prázdnych miestností s nábytkom môže zvýšiť atraktivitu nehnuteľnosti a pomôcť vášmu domu vyniknúť oproti konkurencii.

7) Virtuálne obhliadky

Či už kupujete alebo predávate nehnuteľnosť, používanie softvérov na video konferencie, ako sú napríklad Zoom, Microsoft Teams, FaceTime alebo dokonca aj WhatsApp, umožnia potencionálnym kupujúcim bližšie spoznať a obhliadnuť si konkrétne miestnosti alebo oblasti. Taktiež môžu v reálnom čase diskutovať o možnostiach s predávajúcim a klásť mu aj prvé otázky.

8) Video stretnutia

Kúpa nového domu je veľká vec, a preto je dôležité rozvíjať vzťahy a budovať si dôveru s vaším právnikom a nezávislým finančným poradcom. E-maily a telefonáty sú skvelé pokiaľ ide o diskusiu ohľadom detailov. Použitie video stretnutí v počiatočných fázach procesu predaja, alebo kúpy nehnuteľnosti môže pomôcť s vytváraním uvoľnenejšej atmosféry, čím si zabezpečíte bezproblémový proces od začiatku do konca.

Ako vykonávať bezpečné prehliadky?

Pri príležitostiach, kedy je osobná prehliadka nevyhnutná, či už ide o ocenenie nehnuteľnosti alebo obhliadku, je nevyhnutné, aby boli prijaté nasledujúce bezpečnostné opatrenia:

  • Minimalizujte potrebu svojich hostí dotýkať sa povrchov tým, že zaistíte, aby boli všetky závesy, žalúzie a dvere otvorené, a aby sa premiestnil všetok prekážajúci nábytok.
  • Nechajte niektoré okná otvorené, vďaka čomu zabezpečíte vetranie.
  • Všetci návštevníci nehnuteľnosti musia mať správne nasadené rúško alebo respirátor, a mali by sa zdržiavať vo vzdialenosti 2 metrov od seba. Najlepšie to dosiahnete tým, že hostí necháte vojsť do miestnosti, ale vy sami ostanete na chodbe.
  • Pokúste sa obmedziť počet ľudí v nehnuteľnosti na potrebné minimum. Ak to počasie dovolí, zvyšní členovia rodiny sa môžu zdržiavať v exteriéri alebo ísť na prechádzku. Ak to možné nie je, mali by sa všetci zdržiavať v jednej miestnosti.
  • Pred príchodom hostí zavrite, alebo premiestnite všetky domáce zvieratá.

Kupujúci sa veľmi často spoliehajú pri kúpe nehnuteľností na svoju intuíciu a pocity, ktoré majú pri vstupe do nehnuteľností, preto je mimoriadne dôležité, aby im boli aj napriek komplikovanej situácii umožnené osobné obhliadky.

Reálne skúsenosti kupujúceho a predávajúceho

Katarína počas lockdownu predala svoju starú nehnuteľnosť, no zároveň kúpila novú. Rozhodla sa preto podeliť o svoje jedinečné skúsenosti.

“Predaj aj kúpa nehnuteľnosti sa mi spočiatku počas lockdownu zdali ako veľmi skľučujúca úloha. Nakoniec bol celý proces oveľa pokojnejší. Pomocou 360° prehliadok nehnuteľností som mala možnosť otvárať skrinky, púšťať vodu z kohútikov a robiť presne všetko, čo by som robila aj počas fyzickej prehliadky nehnuteľnosti. Aj keď je technika skvelá, mala som záujem vidieť svoj vysnívaný dom osobne. Zavedené bezpečnostné opatrenia znamenali, že obhliadky trvali o niečo dlhšie, no vďaka podrobným pokynom sme sa cítili bezpečne a pohodlne. Niektoré časti procesu síce boli náročné, ale to je sťahovanie v každej situácii.”

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.