CategoriesBlog

Tipy a rady ako predať pozemok, čo najvýhodnejšie

Vedeli ste o tom, že prázdny pozemok sa predáva ťažšie, ako rodinný dom? Možno vám to pripadá neintuitívne, pretože sa nemusíte trápiť so žiadnou inšpekciou nehnuteľnosti, ani kobercami, ktoré sú ohavné. Dokonca sa nekoná ani žiaden deň otvorených dverí, ktorý by ste mohli usporiadať.

Ľudia si však často neuvedomujú, že oveľa menej ľudí hľadá prázdny pozemok bez nehnuteľnosti. To znamená, že realitní agenti musia pracovať tvrdšie a dlhšie na tom, aby mohli ponuku uviesť na trh. Ak ste pripravený predať svoj pozemok, prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť maximalizovať návratnosť vašej investície.

1) Stanovte si svoje priority

Je vaším hlavným cieľom nehnuteľnosť rýchlo predať, alebo ju predať za najvyššiu cenu, čo zvyčajne znamená, že predaj bude trvať dlhšie a budete musieť čakať na správneho kupujúceho? Máte nejaké obavy alebo očakávania týkajúce sa potencionálneho využitia, alebo budúceho rozvoja vašej nehnuteľnosti?

Rozhodnite sa, čo je pre vás najdôležitejšie. Týmto spôsobom budete mať istotu, že sa aj pri takomto ťažkom rozhodnutí, pravdepodobne rozhodnete správne. Minimálne to bude v súlade s vašimi preferenciami.

2) Identifikujte svoje publikum

Kto s najväčšou pravdepodobnosťou kúpi vašu nehnuteľnosť? Zabudnite na ideálne svetové scenáre a získajte skutočnú spätnú väzbu od poctivých a skúsených realitných maklérov, pracujúcich vo vašej lokalite.

Pojem najvyššie a najlepšie využitie sa týka získania maximálnej hodnoty z pozemku. V závislosti od lokality a typu vašej nehnuteľnosti je dôležité myslieť na rôzne potreby potencionálnych kupujúcich. Či už sa zameriavate na potencionálnych investorov, staviteľov, developerov alebo vlastníkov domov, je dôležité predať víziu toho, aká by mohla byť vaša nehnuteľnosť. Myslite na to, že táto vízia sa môže v značnej miere líšiť od sentimentálnej hodnoty nehnuteľnosti, ktorú pre vás má.

Podobné: Okolnosti, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domu pri jazere

3) Vytvorte správu

Keď zistíte, aký typ kupujúceho (alebo kupujúcich) by váš pozemok mohol osloviť, musíte nájsť správne marketingové nástroje, ktorými ich oslovíte. Ponúka váš pozemok úchvatné výhľady, prírodné krásy, alebo súkromie? Nachádza sa v blízkosti dobrých škôl, obchodov, alebo reštaurácií a zábavných podnikov? Alebo je nehnuteľnosť vhodná pre poľnohospodárske účely, ťažbu dreva, dielňu alebo generovanie príjmu z prenájmu?

Vyzdvihnutím vlastností a výhod vášho pozemku môžete potencionálnym kupujúcim uľahčiť odpovedanie na otázku: “Čo z toho mám a čo získam?”

4) Zvážte spôsoby, ako zvýšiť jeho hodnotu

Dôkladné zhodnotenie nehnuteľnosti na výstavbu môže kupujúcim zabrať veľa času, tvrdej práce a dodatočných výdavkov. Ak si vopred urobíte prieskum, môžete im ušetriť čas tým, že ich nasmerujete tým správnym spôsobom.

  • Sú k dispozícií telefónne prípojky, na ktoré sa môžu napojiť?
  • A čo elektrina?
  • Je potrebné vŕtať studňu?
  • Aké sú náklady na zavedenie vody, elektriny a plynu na pozemok?
  • Ak nie je pozemok pripojený na verejnú kanalizáciu, vykonalo sa nejaké testovanie pôdy, alebo plánovanie septického systému?
  • Sú prístupové cesty spevnené alebo len štrkové? Udržiava ich obec, alebo súkromník?
  • Je lokalita preskúmaná a sú jasne vyznačené hranice pozemku?
  • Je pozemok pripravený na okamžitú stavbu alebo je potrebné ho zarovnať?

5) Pripravte všetko, čo je potrebné pre rýchle uzatvorenie obchodu

Predtým, ako svoj pozemok uvediete na trh sa musíte uistiť, že všetko je v poriadku. Akékoľvek prekvapenia vrátane záložných práv, nezaplatených daní alebo chybné papierovanie môžu ohroziť predaj alebo oddialiť uzavretie obchodu. Všetky dokumenty by mali byť riadne zaznamenané a zákonné vlastníctvo pozemku, by malo byť overené.

Okrem toho, že si dáte dokopy všetky dokumenty, je vhodné pozemok skontrolovať aj vizuálne. Ak ste tam už dlhšie neboli, uistite sa, že tam nikto nežije nelegálne, alebo tam nevyhadzuje nepojazdné vozidlá, staré spotrebiče alebo stavebný odpad.

6) Vyrazte správnou nohou vpred

Správne ocenenie pozemkov si vyžaduje zručnosti. Neexistuje veľa posudkov na vyhodnotenie ceny a je potrebné zvážiť množstvo dodatočných faktorov, vrátane územného plánovania, stavebných povolení, inžinierskych sietí, prístupu, výhľadu a uskutočniteľnosti budúcej výstavby.

Predražené pozemky sa často nachádzajú na trhu veľmi dlho a nakoniec sa predajú za menej, ako je ich trhová hodnota. To je dôvod, prečo by ste mali cenu nehnuteľnosti prispôsobiť tomu, že ju chcete predať v nasledujúcich mesiacoch. Pozemkom, ktoré sú na trhu viac ako 500 dní sa nezvykne venovať prílišná pozornosť. Namiesto naťahovania ponuky s viacerými zníženiami ceny, začnite s konkurenčnou cenou, ktorá pritiahne väčší záujem. S týmto všetkým vám môže pomôcť aj realitná kancelária.

7) Použite rozšírené zacielenie na oslovenie kvalifikovaných kupujúcich

Všetci realitní agenti sú schopní zverejniť inzerát na svojich webových stránkach a ďalších webových portáloch. Vy sa však možno budete chcieť venovať komplexnejším a strategickejším marketingovým plánom.

Existuje viacero spôsobov ako osloviť potencionálnych kupujúcich. Nájdete napríklad webové stránky, ktoré sa špecializujú na predaj prázdnych pozemkov a budú zobrazovať vašu nehnuteľnosť v reklamných sieťach pridružených spoločností. Geograficky zacielené digitálne médiá vám umožňujú propagovať vašu nehnuteľnosť lokálne.

Každého situácia je iná, no skúsený realitný maklér môže využiť digitálne médiá, demografické údaje a sofistikované reklamné riešenia na oslovenie kvalifikovaných záujemcov a potencionálnych kupujúcich.

Podobné: Niekoľko tipov pri kúpe pozemku určeného na výstavbu nového domu

8) Získajte výhodnú dohodu

Poskytovatelia hypotekárnych úverov nechcú zvyčajne financovať nákup pôdy, kvôli vysokým rizikám. Kupujúci teda s väčšou pravdepodobnosťou zaplatia v hotovosti, získajú špeciálny úver na pozemok, alebo budú hľadať alternatívne možnosti financovania. Ak sa ukáže, že je ťažké nájsť kvalifikovaného kupca, existujú kreatívne spôsoby, ktoré vám pomôžu uzavrieť obchod skôr, než začnete uvažovať o znížený ceny.

Možno budete chcieť zvážiť financovanie predajcom, ako je splácanie pozemku. V závislosti od vašej situácie môžete kupujúcemu ponúknuť ústupky, ako je zaplatenie poplatkov za uzatvorenie.

9) Najmite si dôveryhodného realitného makléra

Pri výbere realitného makléra, ktorý bude predávať váš pozemok, sa vám oplatí spolupracovať s niekým, kto bude mať na pamäti váš najlepší záujem. Dobrý agent by mal mať rôzne skúsenosti a schopnosti. Bude sa totižto venovať veľkému množstvo rozličných činností.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju pozemkov, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.