CategoriesBlog

Skryté náklady spojené so sťahovaním

Niektorým poplatkom spojeným so sťahovaním sa viete jednoducho a šikovne vyhnúť, iné sú však mimo vašej kontroly. Ak sa plánujete v blízkej dobe sťahovať, v tomto článku sa dozviete, aké všetky druhy poplatkov môžete očakávať, ale aj to, ako sa môžete niektorým z nich vyhnúť.

Väčšina sťahovacích spoločností ponúka okrem prepravy vášho majetku aj dodatočné služby, za ktoré si však musíte zaplatiť. Niektorým dodatočným poplatkom sa ale neviete vyhnúť, pretože sú dané služby nevyhnutné na vaše presťahovanie. Okolnosti vášho sťahovania si častokrát môžu vyžadovať využitie špecifickej služby, ako je napríklad vynesenie nábytku na poschodie, ak sa sťahujete do budovy bez výťahu a podobne.

Každá sťahovacia spoločnosť špecifikuje doplnkové služby, ktoré ponúka a stanovuje si za nich vlastnú sadzbu. Pri výbere sťahovacej firmy sa pozrite, ktoré spoločnosti ponúkajú aké služby. Dajte si pozor na to, aby vami vybraná spoločnosť poskytovala všetky služby, ktoré budete potrebovať a zmestila sa do vášho rozpočtu. Pred uskutočnením rozhodnutia si skontrolujte všetky zmluvné podmienky.

1) Balenie a vybaľovanie

Balenie nie je len časovo najnáročnejšia úloha v procese sťahovania sa, ale je aj jedným z najdôležitejších aspektov prípravy sťahovania. Ak svoj drahocenný majetok dôkladne nezabalíte, riskujete jeho vážne poškodenie, ku ktorému môže dôjsť v procese sťahovania alebo vybaľovania.

Ak tomu nemôžete venovať dostatok času, alebo ak jednoducho nemáte správny materiál na balenie, nájdite si sťahovaciu spoločnosť, ktorá vám váš majetok dôkladne zabalí. Sťahovacia spoločnosť dokončí túto činnosť rýchlo a efektívne. Okrem toho bude zodpovedná za všetky škody, ktoré môžu vzniknúť v procese sťahovania.

V prípade drahých umeleckých diel alebo iného cenného a zvláštne tvarovaného majetku zvážte investovanie do baliacej služby, nakoľko sťahovacia spoločnosť umiestni vaše predmety do drevených debničiek vyrobených na mieru, alebo do kartónových škatúľ, ktoré budú orezané a tvarované tak, aby bol váš majetok, čo najlepšie ochránený.

Služby spojené s vybaľovaním sú k dispozícii na požiadanie a za určitý poplatok, ktorý sa zvyčajne odvádza od počtu odrobených hodín. Ak chcete, aby sťahovacia spoločnosť taktiež vyzdvihla a zlikvidovala obalový materiál, budete musieť zaplatiť poplatok aj za túto službu.

Podobné: 11 tipov pre začínajúcich nájomcov

2) Demontáž a opätovná montáž nábytku

Sťahovacia firma môže za určitý poplatok demontovať väčší nábytok. Ak si však nie ste istý, ako správne rozobrať cennejšie kúsky, neriskujte, že ho zničíte. Profesionálne sťahovacie spoločnosti budú mať všetko potrebné vybavenie a znalosti na to, aby to urobili bez toho, aby niečo poškodili.

Po presťahovaní môžu zamestnanci sťahovacej spoločnosti nábytok na požiadanie znova poskladať. Za službu však budete musieť samozrejme zaplatiť, ale ušetríte si množstvo času a nervov.

3) Manipulácia so špeciálnymi predmetmi

Sťahovacia firma zvyčajne nie je zodpovedná za odpojenie a pripojenie elektrických spotrebičov. Ak chcete, aby umiestnili vaše elektrické spotrebiče na správne miesto a nastavili ich, budete musieť zaplatiť dodatočný poplatok za servis.

Mnohé sťahovacie spoločnosti si účtujú extra poplatok za manipuláciu s extrémne ťažkými a objemnými predmetmi, ktoré si budú vyžadovať špeciálne balenie. Ide napríklad o klavíry, vírivky, trezory a biliardové stoly.

4) Dlhé nosenie

Ak bude sťahovacia spoločnosť musieť zaparkovať 15 až 20 metrov a viac od vchodu do vášho domu, alebo bytového kompexu, jej pracovníci nebudú povinní doniesť váš majetok až do vášho domu. Samozrejme, že vám ho odnesú, no opäť budete musieť zaplatiť dodatočný poplatok. Ak sa ho rozhodnete nezaplatiť, váš majetok jednoducho vyložia z auta a odídu, a vy budete musieť nájsť spôsob ako všetky tie veci presunúť do vášho domu.

Ak sa s týmto nechcete trápiť, a chcete aby to urobili zamestnanci sťahovacej spoločnosti, budete musieť zaplatiť dodatočný poplatok za dlhé nosenie. Výška poplatku sa bude odvíjať od vzdialenosti, ktorú budú zamestnanci musieť prekonať pri nosení nábytku zo svojho vozidla do vášho domu.

Aby ste sa tomuto dodatočnému poplatku vyhli, zabezpečte, aby boli parkovacie miesta priamo pred vaším domom, alebo bytovkou v čase sťahovania voľné.

5) Chodenie po schodoch

Mnohé sťahovacie spoločnosti si účtujú dodatočný poplatok za vynesenie vášho majetku po schodoch. Náklady sa počítajú buď podľa počtu schodov, alebo poschodí.

Problém sa dá čiastočne vyriešiť výťahom, no niektoré firmy si dokonca účtujú poplatok, ak musia na výťah neprimerane dlho čakať. Ak je to možné, upozornite susedov, že sa budete sťahovať a snažte sa strážiť výťah.

6) Spúšťanie alebo zdvíhanie

Ak sa váš nábytok nezmestí do dverí, alebo do úzkej vstupnej chodby, je možné, že sťahovacia spoločnosť nastaví systém lán a kladiek, vďaka čomu nábytok dopraví na jeho určené miesto cez okno. Táto služba je samozrejme k dispozícii za poplatok a neponúkajú ju všetky sťahovacie spoločnosti.

7) Výhradné využitie dodávky

Váš majetok môže byť naložený do dodávky, alebo kamiónu spoločne s nábytkom iných ľudí. Je to bežné najmä, ak sa sťahujete naprieč krajinou. Konsolidácia majetku rôznych klientov pomáha sťahovacím spoločnostiam dodávať služby efektívnejšie a udržať svoje náklady nižšie.

Možno však budete musieť na svoj majetok čakať dlhšie, ako si môžete dovoliť. Ak nechcete, aby sa váš majetok sťahoval spoločne s majetkom iných ľudí, môžete si priplatiť za to, aby bol v sťahovacej dodávke, alebo kamióne iba váš majetok.

Podobné: Po presťahovaní: Tipy ako sa usadiť vo vašom novom domove

8) Kyvadlová doprava

Ak sa celý sťahovací kamión, alebo dodávka nemôže dostať priamo k vášmu pozemku, sťahovacia spoločnosť môže na dopravenie vášho majetku použiť menšie vozidlá. To sa však samozrejme nezaobíde bez dodatočného poplatku.

9) Rozdelenie vyzdvihnutia a doručenia

Sťahovacie spoločnosti ponúkajú svojim klientom možnosť vyzdvihnutia majetku, alebo jeho odvezenie na rozdielne lokality. Je to však dodatočne platená služba, ktorú neposkytujú všetky spoločnosti.

10) Čakacia doba a opätovné doručenie

Ak sa nemôžete stretnúť so zamestnancami sťahovacej spoločnosti v dohodnutom termíne, spoločnosť si bude účtovať poplatok za čakanie na vás a následne uskladnenie vášho majetku, s ktorým pôvodne nepočítala.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe prvej nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.