CategoriesBlog

Rady a tipy ako vyťažiť z obhliadky bytu čo najviac

Ak ste v procese hľadania toho správneho bytu a konečne ste zúžili svoje vyhľadávanie na niekoľko potencionálnych možností, možno ste konečne pripravený naplánovať si osobnú obhliadku. Pred obhliadkou však môžete mať viacero otázok týkajúcich sa toho, ako tento proces vôbec funguje.

Ak sa pýtate, ako si naplánovať obhliadku bytu, čo by ste počas nej mali pozorovať, alebo dokonca aj to, čo by ste si mali obliecť, v tomto článku vaše otázky zodpovieme. Tento komplexný sprievodca obsahuje všetky tipy a stratégie, ktoré potrebujete na úspešné absolvovanie obhliadky bytu.

Ako si naplánovať obhliadku bytu?

Keď si vytvoríte užší zoznam potencionálnych miest na bývanie, budete si chcieť každé a jedno osobne pozrieť. Bez ohľadu na to, koľko fotografií bytu ste videli, nič sa nevyrovná tomu, keď si byt prezriete osobne. Čím skôr si dohodnete obhliadku, tým s väčšou pravdepodobnosťou uvidíte miesta, ktoré vás skutočne zaujímajú.

Dohodnutie obhliadky vopred, urobí dobrý dojem aj na správcu bytu. Uvidia, že máte radi vo veciach poriadok a prehľad. Naplánovaním obhliadky dávate správcovi bytu možnosť pripraviť sa na vašu návštevu a vyčleniť si potrebný čas na obhliadku. Zároveň bude mať čas na to, aby vám zodpovedal všetky vaše otázky.

Skôr ako si obhliadku dohodnete, zistite, na čo sa počas obhliadky pýtať. Môžete si byt pozrieť online a prečítať si niečo o okolí. Môžete tiež zistiť, čo všetko sa v byte nachádza, aby ste sa uistili, že vám ponúkne to, čo skutočne chcete. Chcete trojizbový byt, alebo vám postačí iba jedna spálňa? Potrebujete šatník, kancelárske priestory alebo veľkú kuchyňu? Prejdite si fotografie bytu a všímajte si dostupné vybavenie.

Podobné: Ako prenajať byt: Užitočné informácie pre prenajímateľov

Zatiaľ čo budete robiť prieskum trhu, zapíšte si všetky otázky, ktoré vám napadnú. Keď zavoláte, aby ste si naplánovali obhliadku, uistite sa, že ste na tichom mieste, kde nebudete musieť riešiť prípadné prerušenia. Opýtajte sa na možný časový rámec obhliadky, cenu nájmu ale aj dostupnosť bytu. Ak byt, o ktorý máte záujem, nie je voľný, zistite, kedy by mohol byť voľný a či existujú nejaké porovnateľné možnosti. Položte všetky otázky, ktoré ste si zapísali.

Skôr ako budete plánovať obhliadku, zistite svoju vlastnú dostupnosť. Vyberajte si dni a časy, ktoré vám pasujú do rozvrhu a navrhnite niekoľko možností. Po dohodnutí obhliadky, potvrďte čas a deň vášho stretnutia.

Čo by ste si mali počas obhliadky všímať?

Počas obhliadky vášho potencionálneho miesta na bývanie, by ste mali niektorým aspektom bytu venovať zvýšenú pozornosť.

1) Potrubie

Skontrolujte potrubie v kúpeľni a uistite sa, že kohútiky nekvapkajú ani nie sú vlhké. Rovnako skontrolujte, či v kúpeľni nechýbajú obkladačky a zapnite sprchu, aby ste sa uistili, že teplá voda tečie a je aj dobrý tlak.

2) Bezpečnosť

Fungujú detektory dymu? Sú v blízkosti bytu hasiace prístroje? Sú v ňom nainštalované detektory oxidu uhoľnatého? Skontrolujte všetky chodby a ďalšie oblasti, kde sa tieto alarmy bežne vyskytujú. Budete sa tiež chcieť dozvedieť, aký je núdzový plán v prípade požiaru v bytovke a kam máte ísť, keď sa spustí alarm.

3) Elektrina

Ak chcete otestovať elektrické zásuvky v byte, prineste si svoju nabíjačku na telefón a zapojte ju do všetkých zásuviek. Mali by ste tiež zapnúť všetky spínače svetiel. Taktiež skontrolujte, kde sú konektory pre káblovú televíziu, telefón alebo internet.

4) Spotrebiče

Otestujte všetky spotrebiče v kuchyni a uistite sa, že fungujú správne. Otestujte horáky na sporáku ale aj rúru. Otvorte dvierka chladničky a mrazničky, aby ste sa uistili, že nezapáchajú. Budete sa taktiež chcieť uistiť, že práčka, sušička a umývačka riadu fungujú, tak ako majú.

Čo by ste si mali priniesť na obhliadku bytu?

Ak idete na obhliadku bytu, mali by ste si so sebou zobrať brožúry alebo akékoľvek iné marketingové materiály, ktoré ste dostali. Nachádzajú sa na nich totižto informácie o byte, na ktoré sa môžete obrátiť počas vašej návštevy.

Taktiež si doneste nejaký zakladač, ktorý môžete použiť na zhromažďovanie a prenášanie akýchkoľvek vytlačených materiálov, ktoré dostanete, zoznam vašich otázok, niečo na písanie poznámok a telefón, ktorým si byt odfotíte.

Ak máte vážne záujem a dopyt po byte je vysoký, doneste si aj nejaké dokumenty, ako sú napríklad vaše nedávne výplatné pásky alebo referencie. Ak na tieto dokumenty zabudnete, môžete prísť o byt v prospech ďalšej osoby.

Čo by ste si mali na obhliadku bytu obliecť?

Obhliadka bytu nie je taká formálna, ako seriózny pracovný pohovor. Oblek nie je potrebný, no vhodné je biznis-ležérne oblečenie. Chcete urobiť čo najlepší prvý dojem, vyzerať dobre a cítiť sa sebavedomo. Váš odev môže vo veľkej miere prispieť k úspešnému ukončeniu vašej návštevy.

Vyhnite sa roztrhanému a pokrčenému oblečeniu, alebo čomukoľvek, čo vám dobre nesedí. Chcete vyzerať reprezentatívne, čisto a profesionálne. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete trochu prechádzať, takže si budete chcieť obliecť oblečenie a obuť topánky, v ktorých sa cítite pohodlne. Medzi vhodné oblečenie vo všeobecnosti patria kaki nohavice, tmavé nohavice a blúzka alebo košeľa na gombíky. Ak je byt luxusnejší, kľudne si zvoľte elegantnejšie oblečenie.

Podobné: 10 tipov, ako čo najskôr predať byt

Čo robiť počas obhliadky?

Pri obhliadke bytu je potrebné vykonávať tri činnosti: počúvať, pozerať sa a pýtať sa. Znalosť toho, čo máte hľadať a aké informácie, by ste mali zbierať, môže byť rozdielom v tom, či nájdete byt, ktorý vám bude vyhovovať alebo sa usadíte v byte, v ktorom sa nebudete cítiť najlepšie.

1) Pozerajte sa

Pozorne sledujte stav celého bytu. Dajte si pozor na okná, dvere, úložné priestory, WC, sprchy, tlak vody a stav exteriéru.

2) Počúvajte

Namiesto toho, aby ste okamžite kládli množstvo otázok, počúvajte realitného makléra a majiteľa nehnuteľnosti a robte si poznámky. Obidvaja môžu odpovedať na mnoho otázok, ktoré máte, a dokonca vám predstaviť niekoľko problémov, o ktorých ste ani neuvažovali.

3) Pýtajte sa

Po tom, čo si počas obhliadky budete robiť poznámky, vypočujte si všetko, čo vám vie agent alebo majiteľ povedať a až následne vyslovte otázky, ktoré ešte neboli zodpovedané.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpepredaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.