CategoriesBlog

Prvá kúpa nehnuteľnosti? Oplatí sa vám viac kúpiť byt, alebo dom?

Či už hľadáte novú investičnú možnosť, alebo ste pripravený kúpiť si svoje prvé bývanie, pravdepodobne ste si položili otázku, či si máte kúpiť byt, alebo dom. Voľba medzi domom, alebo bytom predstavuje veľké a komplikované rozhodnutie. Každá z možností sa spája s viacerými výhodami, ale aj nevýhodami.

Podrobný prehľad vašich možností vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete na uskutočnenie tohto dôležitého rozhodnutia. V tomto článku vám preto predstavíme výhody aj nevýhody každej možnosti a pomôžeme vám rozhodnúť sa, čo je lepšie kúpiť.

Je lepšie žiť v byte alebo v dome?

Rozhodnutie, či chcete žiť v byte alebo v dome závisí do značnej miery od vašich osobných preferencií a životného štýlu. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie.

1) Susedia

Veľa bytov má tenké steny, ktoré oddeľujú vás a vašich susedov. To znamená, že môžete veľmi jasne počuť viaceré ich konverzácie. V dome máte viac súkromia, čo môže byť výhodné najmä v prípade, že máte hlučných susedov.

2) Veľkosť (v metroch štvorcových)

Rozdiel medzi veľkosťou bytu a domu nemusí byť až taký veľký. Áno, dva hlavné rozdiely sa v tejto stránke týkajú – veľkosti záhrady a možnosti rozširovať nehnuteľnosť. Len veľmi málo bytov má záhradný priestor a ešte menej (skoro žiadne) vám neumožňujú pristavať k nemu niečo. Keď si kúpite dom, stávate sa jeho správcom. Keď si však kúpite byt nemáte tieto starosti, nakoľko o správu celej nehnuteľnosti sa postará stavebná spoločnosť.

Podobné: 9 tipov, ako získať primeranú cenu pri kúpe domu

3) Poloha

Vo všeobecnosti sa byty nachádzajú viac v centre mesta. Domy sú zas na okrajoch miest, predmestiach alebo v okolitých menších obciach. Nemusí to platiť vždy, no nakoľko je priestor v mestách obmedzený oveľa častejšie sa zastavia bytmi, v ktorých môže bývať viac ľudí ako v domoch.

4) Bezpečnosť

Zvyčajne platí, že byty sú bezpečnejšie, ako domy. To však opäť nemusí platiť vždy. Spolu so správcovskými spoločnosťami, ktoré môžu v bytových komplexoch ponúkať možnosť recepcie, je pravdepodobnejšie, že do bytového komplexu sa dostanú naozaj iba tí ľudia, ktorí tam bývajú. Okrem toho je väčšina bytoviek postavených tak, aby neboli bytové jednotky na prízemí.

5) Údržba

Vlastníctvo domu sa spája s tým, že máte plnú kontrolu nad jeho údržbou. Je jedno či ide o jednoduché opravy alebo výmenu strechu. Všetko si spravujete sami. V prípade bytov však väčšinu opráv musíte konzultovať s tímom, ktorý má na starosti údržbu celej budovy. Samozrejme, že to neplatí v prípade, ak si chcete iba vymeniť žiarovky.

6) Náklady

V nájomných zmluvách nie je veľa rozdielov a je jedno, či ide o dom alebo byt. Podobne to platí aj v prípade vlastníctva. Pri dome však nesiete plnú zodpovednosť za všetky náklady spojené s údržbou. Kúpa domu je zvyčajne aj o niečo drahšia ako byty, opäť to však nemusí platiť v každom prípade.

Toto je len pár vecí, na ktoré by ste pri porovnávaní bytov a domov mali pamätať. V skutočnosti však vašu voľbu ovplyvňovať celá rada faktorov, o ktorých sa dozviete, až keď budete uskutočňovať svoje finálne rozhodnutie.

Výhody a nevýhody pre kúpu bytu alebo domu

Dovoľte nám teda predstaviť vám výhody a nevýhody kúpy bytu, alebo domu.

1) Byty

Výhodou bytu je, že zvyčajne ho máte možnosť v prípade potreby prenajať. Taktiež je ich kúpa vo väčšina prípadov lacnejšia, ako kúpa domov. Niektoré bytové komplexy majú pre obyvateľov k dispozícii spoločné priestory, ako sú napríklad podzemné garáže, alebo bazény.

Problémy sa však môžu vyskytnúť s neprispôsobivými susedmi, ktorých prítomnosť je citeľnejšia ako v dome. Taktiež sú častokrát o dosť menšie ako domy. Okrem nákladov na byt budete musieť platiť, aj nejaké náklady spojené s údržbou celej budovy.

2) Domy

Domy poskytujú svojim majiteľom väčší stupeň intimity a súkromia. Okrem toho majú ich majitelia zvyčajne voľnejšiu ruku v tom, ako si ich zariadiť.

Hlavnou nevýhodou sú vyššie náklady spojené s údržbou a správou domu. Taktiež sú vyššie ich ceny, a preto predstavujú dlhodobejší finančný záväzok ako byty. Ceny domov nemusia stúpať v rovnakom tempe ako ceny bytov.

Mnohým ľuďom vyhovuje pohodlie a flexibilita spojená s bývaním v byte. Iní zas preferujú dlhodobú bezpečnosť a návratnosť nákladov, spojených s kúpou domu. Pri kúpe prvej nehnuteľnosti, by ste mali v prvom rade myslieť na svoju finančnú situáciu, rovnako ako ja na vyššie uvedené výhody a nevýhody. Zistite, ktorá z možností viac vyhovuje vášmu životnému štýlu, ale aj aktuálnym potrebám a situácii.

Ak chcem investovať, mám si kúpiť byt alebo dom?

Ak hľadáte skôr nejakú investičnú príležitosť, a nie miesto, kde budete bývať, musíte sa pozrieť na celkom iné faktory, ako je napríklad návratnosť investície, celkové investičné náklady a rôzne riziká.

Podobné: Po presťahovaní: Tipy ako sa usadiť vo vašom novom domove

1) Návratnosť investície

Kúpa domu, alebo bytu je významná investícia, a preto je prirodzené, že sa chcete uistiť, že maximalizujete svoje potencionálne výnosy. Domu môžete pridať hodnotu rôznymi rekonštrukciami, prístavbami alebo prestavbami. V prípade bytu sú však možnosti rekonštrukcie obmedzenejšie.

Na druhej strane, cena za správu bytov je zvyčajne o niečo nižšia, nakoľko sú náklady na údržbu celej budovy zdieľané medzi všetkých majiteľov bytov. Vďaka tomu existuje vyšší potenciál pre peňažné výnosy. Trh s nájomnými bytmi je väčšinou oveľa väčší, ako trh s nájomnými domami, preto sa s nimi spája väčšia pravdepodobnosť, že si zaistíte pravidelný príjem.

2) Náklady

Ak sa rozhodnete pre byt a nie pre dom, budú vaše počiatočné náklady na kúpu nehnuteľnosti nižšie. Budete však musieť zaplatiť rôzne poplatky za správu spoločných priestorov a podobne. V prípade domu máte z dlhodobého hľadiska vyšší potenciál pre rast kapitálu, spravidla však ide o väčšiu investíciu s vysokými počiatočnými nákladmi. Nezabúdajte taktiež na mnohé “skryté” dodatočné náklady, ktoré vám spočiatku ani nenapadnú.

3) Riziká

Ak sa chystáte založiť si svoje portfólio nehnuteľností, vyberte si byty. Je to jednoduchšie, lacnejšie a v priebehu času si môžete rýchlejšie postaviť portfólio tvorené bytmi, v rôznych lokalitách. Ak si kúpite jeden, alebo dva domy, zvyšujete riziko, že strata nájomníkov vás pripraví o pravidelný príjem.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.