CategoriesNezaradené

Predávate dom? Pozrite si 6 tipov a vyhnite sa zbytočným chybám

V prípade, že sa chystáte predať dom, už viete, že vlastniť tento typ nehnuteľnosti nie je „lacný špás“. Každo-mesačné platby energií, nečakané opravy v interiéry alebo fasády. K tomu treba pripočítať náklady a čas spojený s udržiavaním okolia domu.

Toto všetko patrí k nevyhnutným nákladom súvisiacim s vlastnením domu, ktorý je oveľa viac náročnejší na údržbu ako byt. Ako vlastníkovi domu je vám ale toto všetko určite známe a možno ste sa aj práve preto rozhodli predať vašu nehnuteľnosť. Ocitli ste sa na dobrom mieste, v nasledujúcich riadkoch nájdete informácie, ktoré určite zúročíte.

Štatisticky viac ako 40 % ľudí, ktorý si kúpili nehnuteľnosť, svoje rozhodnutie ľutuje a keby mohli rozhodli by sa inak. Predávajúci môžu taktiež zažívať podobné situácie, pri ktorých im nedajú spávať otázky typu: „Čo keby?“ „Nemal som s predajom radšej počkať?“, „Čo keby som vyjednával tvrdšie, mohol som dostať viac peňazí?“, „Predal by som svoj dom za viac, keby som nepodcenil prípravy a dal si záležať na detailoch?“.

Toto sú všetko otázky, ktoré vás v niektorých prípadoch môžu mátať veľmi dlhú dobu a preto určite čítajte ďalej, nech si to v budúcnosti nemusíte vyčítať.

Predaj domu je veľká udalosť, ktorá so sebou nesie veľa zodpovednosti a do určitej miery môže byť až odstrašujúca. Buďte ale pokojný, nasleduje viacero rád ako zvýšite svoje šance na rýchly a bezproblémový predaj za čo najvyššiu cenu.

Najlepšie čo v prvom rade môžete urobiť je neuponáhľať sa. Predtým než začnete vybavovať niečo týkajúce sa predaja, všetky prípravy treba robiť pomaly a zároveň si poriadne spraviť vlastný prieskum. Nasledovných 6 tipov vás povedie na vašej ceste.

Tip 1: Uistite sa že ste na opustenie svojho domova pripravený

Predaj domu v ktorom ste žily „xy“ rokov so sebou prináša oveľa viac emocionálnej záťaže, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nepredávate len dom, predávate svoj domov, v ktorom ste veľmi pravdepodobne strávili značnú časť svojho života a teda sa vám k danému miestu viaže mnoho spomienok a teda aj emócií.

Predaj domu je pre človeka komplikovanejší ako predaj starých šiat alebo vyradenie starého nábytku, nepodceňte to a pripravte sa na to. Ešte predtým, než sa rozhodnete začať s úkonmi spojenými s predajom vášho domova, vyrovnajte sa s tým. Prejdite si dom, spomínajte s rodinou čo ste v ňom zažili, pripomeňte si ako vám slúžil, čo sa vám na ňom páčilo a čo ste poprípade videli ako jeho nedostatky.

Premýšľajte o tom ako váš život bude vyzerať po jeho predaji a či ste vyrovnaný s danou predstavou. Pripravte sa že pravdepodobne budete počuť od kupujúceho aj kritiku. Pri predaji vám môžu akékoľvek emócie skomplikovať situáciu a sťažiť predaj.

Tip 2: Najmite si skúseného realitného agenta

Na Slovensku je registrovaných niekoľko stoviek realitných agentúr. Pravdepodobne je ich niekoľko desiatok vo vašom bezprostrednom okolí.

Každý realitný agent od vás veľmi ochotne prevezme „ťarchu“ predaja vašej nehnuteľnosti a bude mať samozrejme radosť z provízie, vyplývajúcej z predaja. Ako vo všetkom tak aj pri realitnom trhu môžete naraziť na rôznych realitných agentov s rôznymi úrovňami skúseností, vhodnosti a záznamov úspešných predajov.

Vašou prvou úlohou nie je nájsť si realitného agenta, ale nájsť si výborného realitného agenta, alebo kanceláriu. Realitný agent s ktorým má dobrú skúsenosť váš sused, alebo rodina, nemusí byť vhodný aj pre vás a preto si pri výbere „dajte na čas“ a voľbu dobre zvážte. Vyberajte vždy z viacerých kandidátov.

Určite do výberu zahrňte aj tých našich a nechajte sa spojiť s našimi top 3 realitnými agentmi, ktorí majú za sebou merateľné výsledky, ktoré pravidelne vyhodnocujeme.

Medzi porovnávané atribúty realitných agentov, ktorých vám ponúkneme na základe charakteristiky predávanej nehnuteľnosti, patria:

1) Realitný agent má skúsenosti s predajom domu vo vašom susedstve, predal už dom v podobnej hodnote a bol rovnakého typu
2) Predáva domy rýchlejšie a v priemere za vyššiu sumu ako jeho kolegovia
3) Bývalí klienti si ho veľmi pochvaľujú

Tip 3: Dôsledne pripravte dom na obhliadku

Podľa jednej štúdie, až 30% predávajúcich ľutuje zanedbanie prípravy nehnuteľnosti na obhliadku. Odo dňa, keď pridáte váš dom na trh s nehnuteľnosťami sa mu začne počítať doba na trhu. Čím dlhšie ostane v ponuke, tým viac si budú kupujúci domýšľať že je na ponuke pravdepodobne niečo zlé a prípadní záujemcovia budú mať sklon a dobrý argument na zjednávanie ceny. Doprajte si čas a reprezentačne pripravte váš dom, určite sa vám to vyplatí.

Pripravenie nehnuteľnosti na predaj v našom ponímaní znamená, dostať ho do čo najlepšieho vizuálneho stavu. Môže to zahŕňať náročnejšie úkony, ako napríklad, maľovanie alebo výmenu podláh, ale taktiež úplne jednoduché práce, bez potreby renovácie, ktoré interiér vylepšia iba „na oko“. Medzi takéto úpravy môže patriť, zbavenie sa starých zbytočností a poriadne upratanie nehnuteľnosti. Čudovali by ste sa, čo dokáže spraviť prvý dojem. Rozdiel v cene, iba na základe čistoty, môže v niektorých prípadoch prekročiť aj niekoľko tisíc. Ďalšie účinné spôsoby ako jednoducho a hlavne efektívne pripraviť váš dom:

-neutralizujte nepríjemné pachy a uistite sa že váš dom príjemne vonia
-zorganizujte a vytrieďte od zbytočností skrine a úložné plochy, zdôrazníte tak množstvo priestoru na odkladanie vecí a opticky dom zväčšíte

Tip 4: Upravte exteriér okolo domu

Možno vás to prekvapí ale až 90% realitných agentov sa zhoduje na tom že dobrý dojem z pozemku dokáže značne pridať na cene vašej nehnuteľnosti. Veľa ľudí si kupuje dom práve kvôli možnosti vlastniť pozemok o ktorý sa môžu následne starať a preto je úprava pozemku v okolí domu veľmi dôležitý a veľakrát zanedbávaný aspekt.

Tip 5: Dajte si záležať na inzertných fotografiách!

Po tom čo ste si dali záležať na upratovaní, „prerábkach“ a úprave pozemku, prišiel čas na inzertné fotografie. Je potrebné si uvedomiť, že potencionálny kupujúci, sa bude rozhodovať, či vôbec prísť na obhliadku, len na základe fotiek, ktoré uvidí. Čím lepšie fotky, tým viac záujemcov, čím viac záujemcov, tým rýchlejšie dom predáte. Jednoduchšie to už byť nemôže.

Preto ak nemáte dobrý foťák alebo vám to s ním nejde, zavolajte si profesionálneho fotografa. V dnešnej dobe má už takmer každý telefón s kvalitným fotoaparátom, tak ak chcete ušetriť, nechajte sa inšpirovať fotkami nehnuteľností, ktoré sú na webe a foťte z rovnakých uhlov ako profesionáli. Na úpravu fotiek, môžete použiť bežne dostupný softvér, ktorý je v dnešnej dobe už aj zadarmo. S úpravou to však neprežeňte! Nechcete predsa aby kupujúci váš dom po príchode nespoznali.

Tip 6: Neprežeňte to s cenou

Viacerí skúsení realitní agenti sa zhodujú na tom že prílišné nadhodnocovanie nehnuteľnosti býva jedným z najväčších prekážok úspešného predaja. Chamtivosť alebo osobné emócie, ktoré máte spojené s domom, vám zatienia zdravý úsudok a nastavená premrštená cena, môže spôsobiť, že predaj domu sa bude naťahovať a nakoniec budete musieť, aj tak pristúpiť k redukcii ceny.

Uistite sa že cena, za ktorú chcete dom predať je porovnateľná s cenami za aké sa predali podobné nehnuteľnosti v okolí. Ak sa rozhodnete predať dom prostredníctvom realitnej agentúry, táto povinnosť prejde na ňu a budete si istý, že je cena nastavená odborne, na základe analýzy trhu.

Predaj domu je veľká úloha, s ktorou by ste sa nemali ponáhľať. Stanovte si dopredu takzvaný zoznam úkonov, ktoré vykonáte a držte sa jej. Pri spisovaní bodov, vám dobre poslúži aj tento článok, no určite neskončite len pri ňom a urobte si obsiahlejší prieskum. Možno by bolo dobré prečítať si aj nejaké články, ako dom kúpiť. Budete vidieť situáciu z iného uhľa pohľadu a možno prídete aj vy sami na nejaké super typy ako realizovať váš predaj atraktívnejšie.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.