CategoriesBlog

Predaj nehnuteľnosti v zimnom období: Tipy, výhody a výzvy

Ako predať dom v zime? Zima nie je práve najlepšou realitnou sezónu, no predaj domov v zime je každým rokom bežnejší, nakoľko celkovo rastie počet predaných domov v každom ročnom období. Podľa výskumu spoločnosti Zillow sa v zime predá o približne 23% menej domov, ako na jar, a domy uvedené na predaj v zime zostávajú na trhu približne o 5 dní dlhšie, ako je celoročný priemer.

Aj keď môže byť predaj nehnuteľnosti v zimných mesiacov veľkou výzvou, ktorá nie je pre každého, s niekoľkými užitočnými stratégiami, odbornými tipmi a kreatívnym marketingom nájdete skvelého kupujúceho pre svoj dom kedykoľvek počas roka, aj počas zimy.

Pravda o predaji domu počas zimného obdobia

Keď hovoríme o zime, máme na mysli obdobie od 1. decembra po 28. februára. V tomto období prebiehajú všetky hlavné zimné sviatky, ako sú napríklad Vianočné sviatky, Nový rok, Traja králi, deň sv. Valentína a niekedy dokonca aj Turíce. Toto časové obdobie je poznačené nie príliš lákavým počasím, cestovaním za rodinou a dovolenkami.

Aké to je predávať nehnuteľnosť v zime?

V posledných rokoch sa predajov domov počas zimných mesiacov zvýšil a počet dní, ktoré je dom na trhu sa znížil, no nie je to nevyhnutne spôsobené tým, že v zime kupuje domy viac ľudí. Pravdepodobnejšie je vysvetlenie, že trh s bývaním vo všeobecnosti rastie, preto počas každého ročného obdobia môžeme pozorovať viac kupujúcich.

V porovnaní s predošlými rokmi, sú domy v zimných mesiacoch stále na trhu o niečo dlhšie. Napríklad, medián počtu dní, ktoré boli domy v zime na prelome rokov 2018 a 2019 na trhu, bol 92 dní. Medián pre celý rok bol o niečo nižší, a to 76 dní.

Podobné: 9 tipov, ako získať primeranú cenu pri kúpe domu

Kto nakupuje nehnuteľnosti na bývanie v zime?

V skratke: všetky typy kupujúcich nakupujú naprieč všetkými ročnými obdobiami. Je bežnou mylnou predstavou, že väčšina kupujúcich na realitnom trhu má deti v školskom veku a že domy sa kupujú iba počas letných prázdnin. Podľa výskumu spoločnosti Zillow viac ako polovica kupujúcich domov nemá deti mladšie ako 18 rokov, takže nie sú obmedzení školskými prázdninami.

Výhody predaja v zime

Tak ako v každom ročnom období, aj predaj nehnuteľnosti v zime má niektoré pozitívne špecifiká, prečo si toto ročné obdobie vyberá čoraz viac predávajúcich a kupujúcich.

1) Motivovaní kupujúci

Zatiaľ čo v jarných a letných mesiacoch je na trhu viac kupujúcich, v zime sú kupujúci aktívnejší a veľmi pravdepodobne majú silnú motiváciu, prečo sa chcú sťahovať. Môže ísť o novú prácu, zmenu finančnej situácie alebo zmeny v potrebách rodiny.

2) Menšia konkurencia

Nakoľko je v zimných mesiacoch na trhu menej domov, existuje aj menšia konkurencia zo strany ostatných predajcov a obmedzený inventár pre kupujúcich.

3) Viac voľných dní

Ľudia si v zimných mesiacoch zvyknú brávať dovolenku a predĺžené víkendy môžu byť obľúbenými dňami na nákup domu. Pre vás ako predajcu to znamená, že ľudia stihnú viac obhliadok.

4) Väčšia pozornosť realitných agentov

Keď majú realitní agenti menej klientov, venujú im väčšiu pozornosť. Platí to rovnako v prípade predávajúcich ale aj kupujúcich, v ktorých prípade majú viac času na zabezpečenie obhliadok a vyjednávanie obchodov.

Výzvy spojené s predajom domu v zimných mesiacoch

1) Nízke ponuky

Kupujúci si môžu myslieť, že sa zúfalo snažíte predať svoj dom, a preto ste pripravený akceptovať nižšie ponuky, ako počas iných ročných období. Nenechajte sa však nižšou ponukou odradiť.

2) Atraktivita domu klesá

V tmavých, mrazivých zimných mesiacov je problematické predvádzať exteriér domu, najmä terénne úpravy, a to ako dopadá slnko do miestností, alebo na terasu.

3) Financovanie sa môže oneskoriť

Vzhľadom na plánované dovolenky a sviatočné dni môže kupujúcim trvať dlhšie, kým získajú potrebné financie.

4) Je menej pravdepodobné, že získate viacero ponúk

V rušnej a letnej sezóne sa predajcovia často dostávajú do situácií, kedy majú viacero ponúk a môžu si dovoliť postaviť proti sebe viacerých kupujúcich a čakať, kto dá najvyššiu ponuku. Počas zimy je menej pravdepodobné, že k niečomu takémuto dôjde.

5) Chyby na dome sú zreteľnejšie

Ak je v dome prievan, je tmavý alebo má niekde nejaké diere, je takmer isté, že tieto chyby sa v zimných chladných mesiacoch prejavia výraznejšie.

Tipy, ktoré vám pomôžu s predajom počas zimnej sezóny

Vyhrajte sa s online ponukou

Keď je počasie veľmi zlé, je pravdepodobnejšie, že sa potencionálni kupujúci obzerajú po online prehliadkach. Dajte si záležať na 3D prehliadke domu a uistite sa, že je zobrazený v najlepšom svetle. Popis domu by mal byť pútavý a hlavne kompletný.

Investujte do profesionálnych fotografií

Kvalitné fotografie nehnuteľností dokážu veľa. Na to aby interiér vyzeral počas zimných mesiacov jasno a útulne, je potrebná práca profesionála. Denné svetlo je v zimných mesiacoch obmedzené, preto je potrebné využiť ho v čo najvyššej možnej miere. Pri výbere fotiek exteriéru zvážte jeden z osvedčených trikov používaných pri predaji domu. Použite fotku z minulej jari, alebo leta.

Podobné: Kedy je najlepšie obdobie na kúpu domu?

Najmite si správneho makléra

Pri pohovore s realitnými agentmi sa spýtajte na ich skúsenosti s predajom domov v zime, alebo na pomalých trhoch. Zistite si, ako plánujú dom predať v prípade obmedzeného počtu kupujúcich na trhu.

Stanovte cenu tak, aby ste ho predali

Cenovo dostupný dom sa môže predať pomerne rýchlo, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Nechajte svojho realitného agenta, aby na základe nedávno predaných porovnateľných domov v danej lokalite ohodnotil cenu domu, vďaka ktorej pritiahnete najväčšiu skupinu potencionálnych kupujúcich.

Vyhrejte domácnosť

V prípade, že budete mať osobnú prehliadku domu, poriadne ju predtým vyhrejte. Akékoľvek nedostatky, ako napríklad prievan alebo štrbiny medzi dverami, budú menej viditeľné. Mnoho potencionálnych kupujúcich privíta teplo. Vďaka tomu bude váš dom pôsobiť útulnejšie. Ak máte krb, rozrobte v ňom oheň, ozdobte dom teplými farbami a všade, kde sa to hodí, rozmiestnite deky.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.