CategoriesBlog

Po presťahovaní: Tipy ako sa usadiť vo vašom novom domove

Blahoželáme, konečne ste dostali kľúče od svojho nového domova a môžete sa sťahovať. Nábytok je zbalený a vy sa neviete dočkať toho, kedy sa vo vašom novom domove zabývate. Pripravte sa na sťahovanie, vybaľte svoje veci a začnite si nové bývanie užívať rýchlejšie, vďaka týmto jednoduchým tipom ako sa usadiť v novom dome.

1) Zmeňte svoju adresu a preveďte na ňu všetky potrebné služby

Zmena adresy sa spája so zmenou mnohých oficiálnych dokumentov. Po presťahovaní budete musieť vyplniť formulár pre zmenu adresy pre vašu miestnu poštu. Ďalej sa obráťte na svoju banku a oznámte jej, že ste sa presťahovali. Aktualizujte svoje osobné údaje a nechajte si potrebné bankové dokumenty posielať na novú adresu. Ak ste sa sťahovali do iného okresu, alebo štátu, budete musieť aktualizovať údaje o registrácii vozidla a možno aj vymeniť svoje evidenčné číslo na aute.

Okrem zmeny adresy v oficiálnych dokumentoch je potrebné, aby ste na novú adresu previedli všetky služby a energie, ako je elektrina, plyn, voda, káblová televízia, telefón a internet. Väčšina spoločností poskytujúcich tieto služby ponúka v dnešnej dobe svojim klientom možnosť aktualizovať údaje online. Vďaka tomu ušetríte čas.

2) Bezpečne uložte dôležité dokumenty

Predtým ako si začnete baliť svoje veci, dajte si dohromady všetky dôležité dokumenty a rodinné fotografie. Uložte ich do bezpečnej krabice, aby sa počas sťahovania nestratili. Ak využívate služby sťahovacej spoločnosti, určite si túto škatuľu s dôležitými vecami vezmite so sebou. Znížite tak riziko, že by sa mohla stratiť.

Potom, čo sa vaše veci presťahujú do vášho nového domova, vymedzte si miesto, kde budete tieto dôležité dokumenty ukladať. Vďaka dobrej organizácii a bezpečnému priestoru, kam ich uložíte, si môžete byť istý, že vaše veci budú bezpečné a ľahko prístupné.

Podobné: 11 tipov pre začínajúcich nájomcov

3) Pri balení a vybaľovaní zostaňte zorganizovaný

Naplánujte si proces balenia a vybaľovania vecí ešte predtým, ako budete kupovať škatule na sťahovanie. Vďaka organizácii vašich vecí počas celého procesu sťahovania vám to pôjde rýchlejšie.

Predtým, ako sa začnete sťahovať, zabaľte vaše veci do škatúľ podľa miestností. Príslušne ich označte a pri vykladaní vo vašom novom domove ich umiestnite do miestnosti, kam patria. Vďaka tomu budete mať menší neporiadok a nestane sa vám, že do obývačky plnej sťahovacích škatúľ budete musieť doniesť ešte aj pohovku. Vďaka organizácii bude rozbaľovanie vašich vecí vo vašom novom domove príjemnejšie a oveľa menej stresujúce.

4) Majte zoznam priorít, ktoré budete vybaľovať ako prvé

Vybaľovanie jednej izby po druhej vám pomôže ušetriť čas pri usadení sa v novom domove. Pokiaľ nie ste majstrom v sťahovaní, tak sa vám nepodarí všetko vybaliť počas jedného dňa. Budete sa musieť rozhodnúť, čo pri vybaľovaní uprednostníte a v ktorých miestnostiach sa budete hneď zdržiavať. Začnite s vybaľovaním miestností, ktoré sú vašou prioritou.

Ak sa sťahujete s deťmi, najprv vybaľte ich izby. Vďaka tomu získajú pocit kontinuity a pomôžete im sa rýchlejšie usadiť v ich novom domove. Rozbalenie spálne predtým, ako sa pustíte do zvyšku domu, vám zaistí príjemný a pokojný spánok, predtým ako sa pustíte do rozbaľovania ďalších škatúľ s vecami.

Medzi prvými izbami, ktoré budete vybaľovať by mala byť aj kuchyňa. Vďaka tomu ušetríte na jedlách z reštaurácie. Ak vybaľovanie kúpeľne nepatrí medzi vaše priority, zaistite, aby ste mali blízko po ruke aspoň základné toaletné potreby.

5) Pomôžte deťom a domácim miláčikom si rýchlo zvyknúť na nový domov

Deti a domáce zvieratá si môžu ťažko zvykať na nové bývanie. Pred vybalením celého domu, dajte svojim deťom čas na to, aby sa oboznámili s dispozičným riešením a dizajnom vášho nového bývania. Ak máte domáce zvieratá, dajte im šancu ovoňať nový domov a dvor predtým, ako budú v novom domove po prvý raz spať.

Zapojte svoje deti do vybaľovania škatúľ. Dajte im priestor na vytvorenie si svojej vysnívanej izbičky zdobením a usporiadaním svojich vecí. Poskytnite im možnosť získať pocit vlastníctva nového domu tým, že ich povzbudíte k tomu, aby vám pomohli s vybaľovaním.

Počas vybaľovania a sťahovania sa snažte svoje domáce zvieratá nechať v čo najtichšom priestore. Udržujte ich v klietke alebo priviazané, aby sa vám neplietli pod nohy, keď budete premiestňovať a aranžovať ťažký nábytok. Nezabudnite ich obklopiť predmetmi, ktoré poznajú a prejavujte im veľa náklonnosti, aby vedeli, že sú v bezpečí.

6) Začnite so svojou rutinou čo najskôr

Nenechajte si sťahovaním skomplikovať život. Vyprázdnite pohyblivé škatule a tie ktoré vám najviac prekážajú, a čo najskôr sa vráťte do svojho pravidelného rytmu života. Čím skôr premiestnite všetky ťažké predmety a dokončíte vybaľovanie, tým skôr sa môžete pustiť do dekorovania a užívania si života v novom domove.

Rýchle zavedenie bežnej rutiny ukáže vašej rodine, že sťahovanie bolo len prechodným obdobím a váš nový domov je normálnou súčasťou vášho života. Minimalizácia prechodného obdobia pri sťahovaní znižuje množstvo stresu, ktorý bude pociťovať celá vaša rodina, vrátane vás.

7) Zorganizujte večierok

Nie nerobíme si z vás srandu. Po vybalení si urobte čas na naplánovanie prvého večierku s rodinou a priateľmi. Máte tak šancu im ukázať svoj nový krásny domov a dať im možnosť pochopiť, prečo ste sa do neho zamilovali. Je to taktiež aj dobrá výhovorka na to, aby ste si obliekli pekné šaty a použili porcelán.

Podobné: Na čo by ste mali myslieť predtým, než si prenajmete svoj prvý byt?

8) Preskúmajte svoju novú komunitu a stretnite sa so svojimi susedmi

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa usadiť vo svojom novom bývaní, je ísť von a preskúmať svoju komunitu. Stretnutie so susedmi dáva vašej rodine šancu nájsť si nových priateľov a stať sa členom miestnej komunity. Zoznámenie sa s tým, čo sa deje vo vašej susedskej komunite z vás urobí plnohodnotného člena komunity a pomôže vám dostať sa do rytmu komunitného života.

Spoznávanie susedov a komunity pomáha vašej rodine vytvoriť si s novým domovom emocionálne puto a zároveň posilniť skutočný pocit spolupatričnosti. Poznanie, že komunita je skupina ľudí, s ktorými zdieľate svoj život, nielen skupina ľudí, ktorí žijú v rovnakom susedstve, zvyšuje emocionálne blaho vašej rodiny.

9) Pred zmenou vonkajších priestorov si prečítajte aké pravidlá platia vo vašom susedstve

Zmenili ste svoju adresu, vybalili všetky škatule, nič nezlomili a nerozbili a dokonca aj usporiadali párty a spoznali sa so svojimi rozkošnými susedmi. Teraz je čas na to, aby ste vylepšili exteriér vášho domova. Kvôli ochrane integrity komunít môžu mať niektoré mestské úrady pokyny a pravidlá, ako môžu majitelia zmeniť vonkajšie aspekty svojich domov. Ak plánujete pre svoje deti postaviť nejaké preliezky a podobne, dbajte na to, aby ste dodržali všetky pokyny a dostali všetky potrebné stavebné povolenia.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe prvej nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.