CategoriesBlog

Okolnosti, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domu pri jazere

Ak čítate tento článok, pravdepodobne rozmýšľate nad kúpou idylickej chaty v blízkosti jazera, alebo inej vodnej plochy. Kto by vám to mohol zazlievať? V týchto horúcich letných dňoch všetci túžime po tom istom. Príjemne sa schladiť vo vode a oddýchnuť si od bežného životného stresu a ruchu.

Život pri jazere je pre mnohých splneným snom. Domy na brehu jazera sa spájajú s konkrétnym životným štýlom, ktorý je vzrušujúci. Ak však hľadáte nehnuteľnosť, po ktorej veľmi túžite, je mimoriadne potrebné, aby ste uskutočnili racionálne rozhodnutie a nepodľahli emóciám. S kúpou domu nachádzajúceho sa v blízkosti jazera sa totižto spája veľa aspektov, ktoré vám vôbec nemusia napadnúť.

Kúpa domu pri jazere sa od tradičnej kúpy domu líši na viacerých úrovniach. Je dôležité, aby ste týmto rozdielom rozumeli predtým, ako urobíte životne dôležité rozhodnutie. Domy v blízkosti jazier sú v prvom rade drahšie ako rovnaké domy, ktoré sa nenachádzajú blízko vodných plôch. Potenciál pre ich zhodnotenie je však aj napriek vyšším počiatočným nákladom oveľa vyšší. Keď trh s nehnuteľnosťami poklesne, majú domy pri jazerách tendenciu udržať si vyššiu hodnotu.

V tomto článku vám predstavíme sériu skutočností, ktoré by ste mali pri kúpe domu pri jazere zvážiť. Je jedno, či obchodujete priamo s predajcom alebo využívate služby realitnej kancelárie. Získajte si postačujúce odpovede na nasledujúce otázky.

1) Súčasný stav domu

Život pri jazere môže byť veľmi príjemný, no môže byť aj problémový. Vlhkosť vzduchu, poveternostné podmienky vytvárané jazerom a stúpanie a klesanie hladiny vody môžu viesť k degradácii nehnuteľnosti. Ak nie je dom nachádzajúci sa v blízkosti jazera pravidelne udržiavaný a opravovaný profesionálmi, môže dôjsť k výrazným škodám na majetku. Drevo, kov a kameň sú všetko materiály ovplyvniteľné jedinečnými klimatickými podmienkami vytvorenými prítomnosťou vodnej plochy.

Rovnako ako v prípade každej inej nehnuteľnosti, aj dom pri jazere si musíte dôkladne prezrieť. Najmite si kvalifikovaného domového inšpektora, ktorý si nájde čas na prehliadku nehnuteľnosti od hora až nadol. Špecificky si dajte pozor na ploštice a problémy s vodou.

Podobné: 9 tipov, ako získať primeranú cenu pri kúpe domu

2) Orientácia domu

Jednou z vecí, ktorú musíte dôkladne zvážiť pri kúpe domu nachádzajúceho sa pri jazere, je jeho orientácia. Z ktorej strany zapadá slnko? Je na terase ranné alebo popoludňajšie slnko? Ak na ňu svieti najmä popoludní, je nejako chránená pred prenikavým letným slnkom? Ako ovplyvňuje vietor pôžitok zo sedenia na terase a náklady na vykurovanie?

3) Získajte si špecifické informácie o jazere

Jazerá môžu byť veľmi odlišné, čo znamená, že jedno jazero vám môže vyhovovať, no druhé už veľmi nie. Nechcete neskôr prísť na to, že ste si kúpili dom pri jazere, ktoré vôbec nie je také, ako ste si ho predstavovali. Zistite si o danom jazere čo najviac možných informácií. Pri získavaní informácií sa môžete držať nasledujúceho zoznamu:

 • -Je dno jazera kamenisté, piesčité alebo bahnité?
 • -Aké rušné je jazero počas všetkých ročných období?
 • -Aké možnosti rekreácie sú k dispozícii na jazere (jazda na kajaku, člnkovanie, rybolov, plávanie, potápanie, šnorchlovanie, vodné lyžovanie, lov vodných vtákov)?
 • -Môžete sa na zamrznutom jazere korčuľovať?
 • -Aká je sezóna komárov?
 • -Nachádza sa v blízkosti jazera nejaká skupina zvierat, napríklad husi alebo kačice, ktoré by mohli znepríjemňovať životy?
 • -Je pobrežie piesočnaté, kamenité alebo bahnité?
 • -Aký je prístup na pobrežie z vášho domu?
 • -Udržuje si jazero stabilnú hladinu vody celoročne, alebo sa mení s ročnými obdobiami?
 • -Je v jazere veľa rýb?
 • -Sú sinice problémom?
 • -Vylieva sa jazero?
 • -Ako blízko je váš dom pri hranici, po ktorú sa zvykne jazero vyliať?
 • -Je od vás požadované, aby ste sa poistili proti povodniam?
 • -Ak jazdíte na člne, aké jednoduché je dostať sa z člnu na breh?
 • -Môžete mať dok priamo na vašom pozemku? Existujú nejaké činnosti, ktoré sú zakázané?
 • -Aké sú miestne nariadenia týkajúce sa organizovania večierkov a nočného kľudu?

4) Rozhodnite sa, či pôjde iba o rekreačné sídlo alebo primárne bydlisko

Ak kupujete dom pri jazere najmä ako rekreačnú nehnuteľnosť, môžete mať iné preferencie a potreby, ako v prípade, že by išlo o primárnu rezidenciu. Poveternostné podmienky a sezónne teploty nemusia byť v prípade dovolenkového domu veľkým problémom. Ak tam ale chcete žiť natrvalo, môže vám spôsobiť mnoho nepríjemností. Dajte si tú námahu a zistite, čo máte očakávať v každom ročnom období.

5) Sú v blízkosti vymoženosti moderného sveta?

Ďalšia vec, ktorú bude potrebné zvážiť, ak plánujete v dome pri jazere žiť celoročne, je prístup k dôležitým miestam, ako je zdravotnícke zariadenie, obchody s potravinami a možnosti stravovania sa v reštauráciách. Dostať sa z mesta do stredu ničoho môže byť skvelé, ale nie každému vyhovuje tento druh izolácie celoročne. Aký je prístup k hlavným cestám? Budete mať problém sa niekam dostať v prípade nepriaznivého počasia?

Veľkosť je ďalším faktorom, ktorý sa môže líšiť v závislosti od plánovaného využívania nehnuteľnosti. Ak sa v nej chcete zdržiavať najmä počas hlavnej sezóny, poobzerajte sa po väčšom dome. Budete tak môcť pohostiť aj priateľov a rodinu. Ak však chcete, aby dom navštevovala iba najbližšia rodina, úplne vám bude stačiť aj menší dom.

6) Uistite sa, že sa dá v dome pri jazere bývať aj v zime

Niektoré domy v blízkosti vodných plôch sú postavené tak, aby sa používali iba v najteplejších mesiacoch roka. Keď príde zima, zostávajú opustené. Ak chcete dom využívať aj v chladnom počasí, budete chcieť aby mal správnu izoláciu a možnosti vykurovania. Uistite sa, že je dom vybavený aj na zimné bývanie.

7) Možnosti rozširovania

Na mnohých jazerách je zvyčajne široká škála rôznych obydlí. V niektorých lokalitách na brehu jazera sa najprv začali stavať malé chatky v rekreačnom štýle. Časom však boli prerobené na väčšie domy, v ktorých majitelia zotrvávali celoročne. Ak máte vízie o zväčšovaní vášho domu pri jazere, uistite sa, že budú splniteľné. Pred kúpou si zistite, čo s pozemkom a nehnuteľnosťou môžete a čo nemôžete robiť. Je lepšie to zistiť skôr, ako po uskutočnení nákupu.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

8) Zistite aký je prístup k jazeru

Niektoré domy na brehu jazera sú technicky na jazere, no svah je taký strmý, že dostať sa k vode môže byť veľkou výzvou. Ak plánujete v dome pri jazere zostarnúť, budete chcieť, aby bol prístup k vode o niečo bezpečnejší. S rastúcim vekom bude pre vás stále náročnejšie schádzať strmý breh.

9) Rozhodnite sa koľko súkromia potrebujete

Čím bližšie ste k vode, tým jednoduchšie je pre plavcov a iných ľudí užívajúcich si jazernú vodu, narušiť vaše súkromie. Niekomu to môže robiť veľké problémy. Preto by ste mali zvážiť, ako veľmi vám vadí blízkosť cudzích ľudí, a koľko súkromia by ste chceli vo svojom jazernom dome mať. Nehnuteľnosti, ktoré sa nachádzajú ďalej od vody, a teda poskytujú svojim majiteľom viac súkromia, sú zvyčajne drahšie ako tie, ktoré sa nachádzajú priamo pri vode. Dodatočné náklady však môžu stáť za to, najmä ak si chcete posedieť na prednej verande v pyžame.

V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky, ba čo viac, zrealizovať Vaše požiadavky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.