CategoriesBlog

Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?

Väčšina ľudí, kupujúcich nehnuteľnosti dáva veľký dôraz na lokalitu a typ interiéru. Lepšia poloha sľubuje lepšie ocenenie nehnuteľnosti v budúcnosti. Čo sa týka nehnuteľnosti, v mestských centrách je pre kupujúcich dostupných iba málo možností, nakoľko vysoké ceny nehnuteľností nútia ľudí hľadať projekty v rámci svojich rozpočtov. Vo všeobecnosti platí, že byty sú lacnejšie ako domy. V každom prípade však existujú určité výhody a nevýhody, o ktorých by mali kupujúci vedieť pred kúpou.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré by mali brať do úvahy všetci kupujúci, bez ohľadu na to, či sa obzerajú po domoch alebo bytoch. Ide najmä o polohu, prístupnosť, náklady na bývanie, ocenenie nehnuteľnosti, bezpečnosť a kvalitu života.

1) Vybavenie

Ak kupujete byt v bytovom komplexe, môžete získať prístup k všetkému modernému vybaveniu, vrátane vrátnika, ochranky, kamerovým záznamom, parkovacích miest, záložného zdroja energie, mechanizmov požiarnej bezpečnosti a podobne. Byty s takýmto vybavením však zvyčajne stoja o 20% až 25% viac.

V prípade nezávislých domov nie je takéto vybavenie automaticky k dispozícii, a preto bude potrebné vynaložiť extra úsilie na zriadenie týchto služieb. Napríklad, budete musieť získať záložný systém napájania pre každú miestnosť a postupne ich na neho napojiť, najať si vlastnú ochranku alebo nainštalovať kamery. Ak sa dom nachádza v uzavretej komunite, je pravdepodobné, že ochranku už má.

V súčasnej dobe, developeri ponúkajú zmiešané rezidenčné projekty, pozostávajúce z bytov, ako aj domov, víl alebo iných obytných nehnuteľností, v ktorých je vybavenie a zariadenia prístupné všetkým majiteľom za malý príplatok. Tieto možnosti sú skvelou voľbou, ak chcete získať to najlepšie z oboch svetov.

2) Cena nehnuteľnosti

Pri výbere nehnuteľnosti dobre zvážte, kde môžete svoje peniaze využiť na maximum. Byty zvyknú byť cenovo dostupnejšie ako domy, ale v niektorých vyhľadávaných a populárnych oblastiach môžete za byt zaplatiť viac, ako za dom na opačnom konci mesta. Vo všeobecnosti ľudia veria tomu, že kúpa bytu je často lacnejšia ako kúpa domu, no závisí od mnohých rôznych faktorov, ako je napríklad poloha, veľkosť, počet spální a kúpeľní.

Podobné: Pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť pri predaji bytu

3) Hypotekárny úver

Úver na bývanie je jednoduchšie získať pri kúpe bytu, ako nezávislého domu. Veľké banky zvyčajne ponúkajú vopred schválené pôžičky na rôzne rezidenčné projekty. V prípade nezávislých domov, zahŕňa proces získavania pôžičky dôkladnú kontrolu všetkých dokladov týkajúcich sa majetku a úverovej histórie dlžníka.

Okrem toho môže byť pre veriteľa mimoriadne komplikované vykonať ocenenie nezávislého domu. Banky preto poskytujú pôžičku vo výške iba 70% z hodnoty pozemku. Zostávajúcu čiastku, vrátane kolkovného a registračných poplatkov, musí zaplatiť dlžník. V prípade bytu poskytujú banky úver vo výške až 90% nákladov na nehnuteľnosť.

4) Náklady na údržbu

Všetky nehnuteľnosti vyžadujú neustálu údržbu a rôzne opravy. V prípade bytu musí kupujúci platiť mesačné poplatky za údržbu v závislosti od veľkosti nehnuteľnosti. V prípade domov musí náklady na údržbu znášať vlastník a zvyčajne sú vyššie, ako v prípade bytových jednotiek. V obytných komplexoch sa však združujú platby všetkých vlastníkov, preto sú poplatky za údržbu drasticky nižšie.

5) Predajnosť

Niet pochýb o tom, že predaj nehnuteľnosti si vyžaduje viac času. Vzhľadom na vysokú hodnotu domov, je pravdepodobné, že ich predaj bude trvať dlhšie, ako predaj bytov. Okrem toho, celý proces predaja nehnuteľnosti závisí od dopytu na trhu, na ktorom sa nehnuteľnosť nachádza.

Nakoľko sú byty viac žiadané a zvyčajne aj lacnejšie ako domy, trvá ich predaj oveľa kratšie a je jednoduchší. Opäť však všetko závisí od lokality a konkrétneho trhu. V menších mestách, kde sú stále žiadanejšie menšie domy, môže byť predaj bytu zdĺhavejší ako predaj domu.

6) Životný štýl

Či už sa chcete presťahovať do menšieho alebo bližšie k rušnému mestu, váš životný štýl vám môže pomôcť s výberom. Napríklad, moderné bytové komplexy ponúkajú možnosť stať sa členom komunity, zatiaľ čo v prípade domu získavate priestor na trvalejšie dekoratívne úpravy, ako sú napríklad prístavby.

Tiež stojí za zváženie, aký druh lokálneho vybavenia využívate najčastejšie. Porozmýšľajte o tom, ako často chodíte do barov, reštaurácií, kín, divadiel a ako blízko potrebujete mať supermarket, školy, poštu, lekárov a podobne. Ak máte radšej pomalšie životné tempo, rozhodne si zvoľte dom v menšom meste. Ak sa však vyžívate v ruchu veľkomesta, zostaňte uprostred diania.

Podobné: Ste pripravený na kúpu domu?

7) Chcete tam žiť do konca svojho života?

Pri uskutočňovaní tohto rozhodnutia stojí za zváženie, či chcete v danej nehnuteľnosti bývať do konca svojho života, alebo sa v nej pravdepodobne dlho nezdržíte. Domy vám poskytujú väčšiu flexibilitu týkajúcu sa prestavby a prístavby, a je taktiež pravdepodobnejšie, že v ňom zostanete dlhšie. Naopak, na byty sa často pozerá ako na dočasné možnosti bývania.

Pre kupujúcich, ako je napríklad základná rodina s menším rozpočtom, alebo dvojica seniorov, ktorí chcú pokojne stráviť svoj dôchodok, je výhodnejšie kúpiť si byt. Stavitelia túto požiadavku vycítili, a preto sú vo väčšine stredných miest k dispozícii byty v každom cenovom rozpätí, ktoré majú k dispozícii širokú ponuku vybavenia.

Nárast počtu základných rodín, modernizácia kompaktného a vznešeného životného štýlu, nárast cien pozemkov a nehnuteľností celkovo, sťahovanie obyvateľstva krajiny za prácou do väčších miest, malo za následok skutočný rozkvet tradície bytov vo veľkých mestách.

Nezávislý dom je zas uspokojivý, prijateľný pre osobu, ktorá má veľkú rodinu a špecificky dáva dôraz na estetiku svojho domova, susedstva a súkromia. Okrem toho je potrebné, aby mala dostatočnú finančnú silu na uskutočnenie takej kúpy. Niekto, kto sa nechce trápiť s technickými ťažkosťami súvisiacimi s kúpou pozemku a stavbou domu, sa môže rozhodnúť kúpiť už postavený dom. Domy sú rovnako vhodné, pre tých, ktorí sa chcú v danom meste usadiť a necestovať na dlho. Je však potrebné myslieť na to, že byty sú zvyčajne oveľa bezpečnejšie.

Potencionálnych kupujúcich na realitnom trhu možno spravidla rozdeliť do dvoch kategórií. Niektorí chcú kúpiť dom a osobne ho využívať, iní zas hľadajú investičnú príležitosť, z ktorej chcú vyťažiť maximum. Prvá kategória kupujúcich by sa mala primárne zamerať na vybavenosť, blízkosť kancelárskych centier, obchodov, škôlok a zastávok verejnej dopravy.

Investori sa zas musia pozerať na moderný trend toho, aké nehnuteľnosti sa v súčasnosti prenajímajú najviac, aký typ návratnosti môžu očakávať, aké sú náklady na budúci predaj nehnuteľnosti a podobné otázky.

V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky, ba čo viac, zrealizovať Vaše požiadavky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.