CategoriesBlog

Kedy je najlepšie obdobie na kúpu domu?

Kým si našetríte dostatok peňazí na kúpu svojho prvého domu, pravdepodobne si ho budete chcieť kúpiť čo najskôr. Ale to, že ste finančne pripravený na kúpu domu, ešte neznamená, že ho musíte kúpiť práve teraz. Pri kúpe domu nie je správne načasovanie zárukou dobrého obchodu. Je to však veľký faktor. Vaše rozhodnutie je ovplyvnené aj vašou finančnou situáciou ale aj tým, ako dlho plánujete v dome žiť. Pri načasovaní kúpy domu zohrávajú úlohu aj širšie trhové a ekonomické faktory.

Na základe historických údajov môžete tvrdiť, že najviac domov je na predaj na jar a v lete, s príchodom zimy sa trh s realitami ochladzuje. Ako veľmi tieto rozdiely ovplyvnia vaše možnosti nákupu a ceny domov, sa líši v závislosti od konkrétneho regiónu. Ceny domov boli v poslednej dobe ovplyvnené aj výpadkom dodávok materiálov spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19.

Vlani na jar, keď by sme za normálnych okolností mohli očakávať nával aktivít, pandémia odsunula kupujúcich a predávajúcich na vedľajšiu koľaj. Niektoré veľké krajiny dokonca v máji zaznamenali pokles predaja domov o 18 až 20%, pričom zvyčajne ide o veľmi rušné obdobie. Pokles predaja sa zhodoval aj s poklesom domov uvedených na predaj. Počas takejto veľkej ekonomickej neistoty je ťažšie získať hypotéku, nakoľko veritelia svoje štandardy sprísňujú.

Kedy je teda najlepšia doba na kúpu domu?

Rovnako ako v prípade hocičoho, veľkú úlohu pri získavaní domu hrá aktuálna ponuka a dopyt. Chcete mať na výber (ponuka), ale zároveň nechcete súťažiť so všetkými ostatnými (dopyt). Preto chcete dosiahnuť dobrú rovnováhu bez toho, aby ste vynaložili príliš veľa energie na načasovanie trhu s bývaním.

Kvôli tomu môže byť neoceniteľná spolupráca s miestnym realitným agentom, ktorý vám povie, kedy je najlepšia doba na kúpu domu. Väčšina expertov odporúča kupujúcim nájsť si realitnú agentúru, ktorá sa bude špecializovať presne na ten trh, kde chcú bývať. Môžu si byť totižto vedomí viacerých skutočností, ktoré sú pre budúceho majiteľa domu nápomocné. Miestny profesionál si napríklad môže byť vedomý výstavby nového obchodného centra alebo bytovky.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

Domy sa na trhu s realitami predávajú po celý rok, preto neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by zaručilo najlepší čas v roku na kúpu domu. Trendy na realitnom trhu vám však môžu pomôcť predpovedať, kedy budete mať najlepší výber a podobne.

Teraz si predstavíme všeobecné trendy týkajúce sa kúpy nových domov počas celého roka, rozdelené podľa ročných období. Aby ste dokázali určiť najlepšie ročné obdobie na kúpu domu, zvážte nasledujúce vzorce vyskytujúce sa na trhu s realitami.

Zima

Rovnako ako aj počasie počas zimy, aj realitný trh má tendenciu vychladnúť. Ľudia sú menej aktívni (kto sa chce predsa presúvať po snehu?), takže ponuka aj dopyt sú spravidla veľmi nízke. Ceny môžu byť najnižšie. Rovnako je veľmi nízka pravdepodobnosť, že by ste sa dostali to súboja ponúk. Taktiež dokážete získať úplný prehľad o dostupných nehnuteľnostiach vo vami zvolenej lokalite.

Je možné, že sa vám podarí získať najlepšiu možnú dohodu. Koniec koncov, predajcovia, ktorí majú viacerých potencionálnych kupujúcich, dom nakoniec predajú tomu, kto dá najlepšiu ponuku. Ak však o dom nie je veľký záujem predajca nemá veľa priestoru na to, aby s vami vyjednával.

Kúpa domu uprostred zimy sa však môže spájať s tienistými stránkami. Nákup domu v zime nemusí byť ideálny pre rodiny s deťmi, ktoré majú prázdniny a nechcú sa sťahovať uprostred školského roka. Aj pre tých, ktorí deti nemajú, sa môže prezeranie domov a sťahovanie spájať s logistickými problémami súvisiacimi s drsnejšími poveternostnými podmienkami.

Jar

Jar je obdobie, kedy na trh s realitami prichádzajú nové domy. Realitné kancelárie a webové stránky špecializujúce sa na predaj domov, uvedú do svojich zoznamov viac domov, vďaka čomu ponúknu potencionálnym kupujúcim viac možností. V oblastiach, ktoré sú zasiahnuté krutými zimami, je jednoduchšie uskutočňovať prehliadky a fotiť domy.

Podľa údajov realitných spoločností zvykne byť najviac možností na trhu s realitami, práve v mesiaci apríl. Majte však na pamäti, že na trhu bude aj veľa ďalších kupujúcich. Pre prípad, že nájdete váš vysnívaný dom, by ste mali mať dopredu pripravené všetky dokumenty, potrebné k požiadaniu o hypotéku. Ušetríte tak čas a zabezpečíte, aby vás nikto nepredbehol.

Leto

Jarný nával aktivity má tendenciu pokračovať aj v lete. Na realitnom trhu pravdepodobne uvidíte vysoký inventár, ale rovnako aj vysokú konkurenciu. Mnoho domov bude stále k dispozícii, preto sa nebojte vrhnúť do hľadania svojho vysnívaného domu za prijateľnú cenu. Vzhľadom na veľkú konkurenciu totižto takúto možnosť už nikdy mať nemusíte.

Rodičia musia pri zvažovaní kúpy domu brať do úvahy aj to, ako to zasiahne ich deti a ich školskú dochádzku. Presne z tohto dôvodu môže byť leto najlepším obdobím na sťahovanie pre rodiny s deťmi. Rodiny majú vtedy viac priestoru na nákupy a plánovanie sťahovania. Na trhu je taktiež k dispozícii viac domov, z ktorých si môžu vyberať.

Jeseň

Najlepší čas na kúpu domu je obvykle na začiatku jesene. Rodiny sa pred začiatkom nového školského roka usadili vo svojich nových domoch. Počet nehnuteľností na trhu je v porovnaní s inými obdobiami roka stále relatívne vysoký a predajcovia môžu dychtivo predávať.

Majte na pamäti, že hoci veľa kupujúcich získa v septembri vo všeobecnosti lepšie ponuky, nemusí to platiť pre vás. Faktory ovplyvňujúce ceny nehnuteľností môžu byť extrémne lokálne. Väčšiu konkurenciu môžete nájsť o dve ulice ďalej od rušnej križovatky, ako hneď pri nej.

Správny čas na kúpu domu v konečnom dôsledku závisí od vašej finančnej situácie, cieľov ale aj personalizovanej časovej osi. Trh s nehnuteľnosťami má svoje vlastné vzorce a výstrednosti, ktoré však nie sú definitívne.

Pred kúpou domu by ste si mali dať do poriadku svoje financie. Nemôžete predsa ovládať akým smerom sa uberajú sadzby hypoték, ani celkový trh s nehnuteľnosťami na bývanie. Môžete však podniknúť kroky k tomu, aby ste boli pripravený na úspešný zážitok z kúpy nového domu.

Podobné: Predávate dom? Pozrite si 6 tipov a vyhnite sa zbytočným chybám

Ak si nájdete čas na úsporu zálohy a nákladov na uzatvorenie obchodu, a budete pracovať na zlepšení svojho kreditného skóre, celý proces výrazne uľahčíte. Vyššie kreditné skóre a viac hotovosti v banke výrazne uľahčuje získanie hypotekárneho úveru. Nie je to však všetko. Veritelia zvyčajne ponúkajú najnižšie úrokové sadzby tým, ktorí majú najvyššie úverové skóre.

Aby ste zistili, kedy je pre vás najlepšia doba na kúpu domu, mali by ste zvážiť, ako môžu sezónne trendy na trhu s nehnuteľnosťami, úrokové sadzby a ďalšie faktory, ovplyvniť ceny domov a ich dostupnosť. Nezabudnite vziať do úvahy, ako načasovanie nákupu ovplyvní nielen cenu domu, ktorú zaplatíte v krátkodobom horizonte, ale aj hodnotu vašej investície z dlhodobého hľadiska. Svoj vysnívaný dom môžete nájsť kedykoľvek, určite vás však viac poteší, keď ho kúpite v tej správnej dobe.

V prípade, že by ste mali záujem o skúsených profesionálov, náš tím, ktorý sa neustále vzdeláva v oblasti realít, je pripravený zodpovedať akékoľvek Vaše otázky, ba čo viac, zrealizovať Vaše požiadavky. Či už sa jedná o nafotenie, poradenstvo, marketingové služby alebo virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti – v každom smere sme tu pre Vás.