CategoriesBlog

Fotografie nehnuteľnosti môžu byť najdôležitejšou súčasťou vašej ponuky

Každý chápe prečo si ľudia najímajú profesionálnych fotografov na svadbu, prečo by ste však mali nechať profesionálna aby vám nafotil dom, ktorý chcete predať? Je to skutočné potrebné? Môžete si predsa povedať, že ide iba o fotografie kúpeľní a kuchýň, ničoho podstatného. V tomto článku sa dozviete pravdu o tom, či sa vám naozaj oplatí zaplatiť za služby profesionála, ktorý sa špecializuje na fotografovanie nehnuteľností ale aj pár vecí, na ktoré si máte dať pri fotení nehnuteľnosti obzvlášť pozor.

Potrebujete ho vôbec?

Ak chcete predať nehnuteľnosť v dnešnej online dobe, musíte mať seriózne pôsobiaci marketing. Viac ako 90% kupujúcich začína nehnuteľnosti hľadať na internete. Medzi fotkami tisícok nehnuteľností, hľadajú takú, ktorá im padne do oka. Ale naozaj sa im nepáčia dané nehnuteľnosti alebo sa im iba nepáčia fotky daných nehnuteľností?

Predtým ako budeme pokračovať, si vysvetlíme, prečo sú profesionálne fotky architektúry (teda budovy) také dôležité. Ľudia fotiaci primárne ľudí sa môžu podujať na to, že vám nafotia budovu, no výsledok nebude stáť za veľa. Vynechajú totiž kľúčové prvky, vďaka ktorým váš dom vyniká.

Asi všetci sme už videli nejaké porovnanie upravených a neupravených fotografií. Výsledok sa môže veľmi líšiť od reality. Fotografi špecializujúci sa na fotenie nehnuteľností nevyužívajú v takej miere aplikácie na úpravu fotografií a snažia sa fotiť vždy v dennom svetle, aby čo najviac zachytili farby nehnuteľnosti.

Pri fotení nehnuteľností sa aplikácie na úpravu fotografií samozrejme používajú, no zvyčajne sú užitočné pri odstraňovaní škvŕn na kobercoch alebo tieňov na stene. Fotografia je však verným vyobrazením skutočnosti. Fotografi špecializujúci sa na fotenie nehnuteľností vedia, ako zachytiť dom v najlepšom možnom svetle a urobiť fotografiu zo správneho uhla.

Pre potencionálnych kupujúcich majú profesionálne fotografie interiéru a exteriéru veľký význam. Vďaka hodnoverným fotkám si totižto vedia lepšie sami seba predstaviť, ako obyvateľov domu. Ak stále však nie ste presvedčený o tom, že potrebujete profesionálneho fotografa, dovoľte nám predstaviť vám výsledku výskumu.

Domy, ktoré majú profesionálne fotografie sa podľa tohto výskumu predali o 36% rýchlejšie ako ostatné domy. Priemerný čas, ktorý strávili tieto domy na trhu bol 89 dní. Domy bez profesionálnych fotografií boli na trhu približne 123 dní.

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozoznať dobrú fotografiu nehnuteľnosti od tej zlej. Predstavíme si niekoľko indikátorov, ktoré vám pomôžu fotky klasifikovať.

Pracovným nástrojom každého fotografa je jeho vybavenie. Vďaka tomu viete rozoznať skúseného profesionála od niekoho, kto sa na fotografa iba hrá. Fotograf špecializujúci sa na nehnuteľnosti, by mal mať v každom prípade plno-formátový fotoaparát. Čokoľvek iné spôsobí, že bude vaše fotografie pôsobiť zdeformovane, čo potencionálnych kupujúcich odradí.

Dobrý realitný fotograf, by v žiadnom prípade nemal mať problém s fotením malých priestorov. Na druhej strane, neskúsení fotografi rozdelia malé priestory na viac fotografií, čo ničí celkový obraz. Potencionálni kupujúci totižto môžu mať problémy si takéto fotografie spojiť dokopy a vizualizovať si priestory, ako sú kúpeľne alebo práčovne.

Vierohodné zachytenie exteriéru môže byť mimoriadne náročné, no zároveň je asi najdôležitejšie. Dobrá fotografia exteriéru nehnuteľnosti by mala zachytiť celý dom bez toho, aby boli niektoré časti domu menej viditeľné, ako iné. Na zlej fotke budú dlhé tiene zakrývajúce okná, akcentové spracovanie dreva alebo povrch vonkajšej omietky.

Predaj domu však nestojí iba na fotke exteriéru. Dobrý fotograf je schopný maximálne využiť prirodzené svetlo v kuchyni, hlavnej spálni a hlavnej kúpeľni. Tieto izby si potencionálni kupujúci prezerajú najviac.

Dajte si pozor na to, aby nehnuteľnosť vyzerala tak, ako keď ju budete predávať. Nesnažte sa na fotografie umiestniť drahé doplnky, ktoré neplánujete predať spoločne s domom. Najlepšie je, aby boli izby skoro prázdne, respektíve aby v nich boli iba veci, ktoré v dome ostanú. Rozhodne tam nenechávajte žiadne odpadky alebo osobné predmety, ako napríklad rodinné fotografie.

Dobrý fotograf sa postará o to, aby boli fotografie zvislo zarovnané. Skrinky v kuchyni, stĺpiky na vonkajšom schodisku alebo iné časti domu, musia byť zvislé a mať zarovnané vertikály. Neskúsení fotografi nevedia, že si na to majú dávať pozor, a preto sú všetky izby zachytené pod určitým uhlom.

Skúsený fotograf špecializujúci sa na nehnuteľnosti sa postará o to, aby vám odovzdal portfólio plné fotografií, ktoré budú spĺňať vyššie vymenované zásady. V tomto prípade sa môžete tešiť na dobre osvetlené fotografie s jasnými detailmi, ktoré vyniknú a urobia na potencionálnych kupujúcich ten správny dojem. Predtým ako sa rozhodnete využiť služby nejaké fotografa, požiadajte ho o portfólio fotografií, aby ste si vedeli bližšie predstaviť ako vyzerá jeho práca.

Koľko približne profesionálne fotografie nehnuteľností stoja?

Väčšina nezávislých fotografov si bude účtovať od 100 do 500 eur. Konečná cena závisí od veľkosti domu. Samozrejme, že nájdete fotografov, ktorí vám to nafotia aj lacnejšie, no dajte si pozor, aby ste nedostali fotky, ktoré nebudú zodpovedať realite a nebudete ich môcť použiť.

Oplatí sa do toho investovať?

Mnoho ľudí zaujíma, či naozaj potrebujú profesionálne fotografie. Je všeobecne známe, že ak chcete nehnuteľnosť predať rýchlo a s čo najvyšším ziskom, mali by ste do kvalitných fotografií jednoznačne investovať. Profesionálni fotografi sa postarajú o to, aby vaša nehnuteľnosť vynikla a pritiahla pozornosť, čo najvyššieho počtu potencionálnych kupujúcich.

Povedzme však, že si kvôli vášmu obmedzenému rozpočtu nemôžete dovoliť najať profesionálneho fotografa nehnuteľností a rozhodnete sa nehnuteľnosť nafotiť svojpomocne. Aj keď existuje viacero spôsobov, ako zaistiť, aby ste nehnuteľnosť predali s dostatočným ziskom, kvalitné a hodnoverné fotografie sú veľmi dôležitým prvkom, na ktorom nechcete šetriť. Pokiaľ nemáte bohaté skúsenosti s fotografovaním alebo si nechcete kupovať potrebné vybavenie, môžete svojmu domu urobiť viac problémov ako úžitku.

Ak si však dostatočne veríte a chcete to vyskúšať sami, riaďte sa nasledujúcimi radami. Myslite na to, že pár skvelých fotografií môže potencionálneho kupujúceho presvedčiť, aby nehnuteľnosť kúpil. V prvom rade si dajte najviac záležať na kuchyni, kúpeľni (ak ich máte viac, tak na tej hlavnej), hlavnej spálni, exteriéri domu a obývačke. Toto sú izby, ktoré potencionálni kupujúci považujú za najdôležitejšie a trávia najviac času ich prezeraním.

Uistite sa, že sú tieto miestnosti maximálne čisté a na fotografiách nebude nič, čo by rušilo alebo prekážalo vo výhľade. Určite nefoťte nehnuteľnosť v deň, keď je hmla alebo zamračené. Ak máte domácich miláčikov, radšej ich schovajte do inej izby. Načasujte si fotenie nehnuteľnosti tak, aby bolo v danej miestnosti čo najmenej tieňov. Využite čo najviac prirodzeného svetla a rozhodne foťte s roztiahnutými žalúziami.

Pri fotografovaní vášho domu postupujte tak, ako by ste ho nepoznali. Všímajte si detaily, ktoré vás trochu vyvádzajú z miery a opravte ich. Uistite sa, že na fotografiách nebudú zavadzať vaše osobné predmety a že budú jednotlivé miestnosti dostatočne popratané. Vašim cieľom je priblížiť nehnuteľnosť potencionálnemu kupcovi.

Jednou zo služieb našej realitnej kancelárie je aj kvalitné nafotenie, takže ak by ste mali záujem, kľudne nás neváhajte kontaktovať a mile radi sa s Vami stretneme a prejdeme všetky Vaše potreby.