Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Druhý domov alebo investičná nehnuteľnosť: aký je medzi nimi rozdiel?

Pridané: 2.9.2021

Tieto dva pojmy ste už určite počuli: druhý domov, investičný nehnuteľný majetok, dovolenkový dom, alebo nehnuteľnosť určená na prenájom. Existuje medzi nimi nejaký zásadný rozdiel? Záleží vôbec na tom, ako ktorú nehnuteľnosť nazývate? V skutočnom svete áno.

Medzi tzv. druhými domovmi a investíciami do nehnuteľností existuje viacero rozdielov, ktoré sa týkajú najmä toho ako sú jednotlivé nehnuteľnosti financované.

Oba druhy nehnuteľností sú fantastickým spôsobom, ako v priebehu času budovať bohatstvo zachytením ocenenia skutočného majetku. Avšak obidva sa spájajú s vnútornými rizikami a nákladmi, ktoré by mali potencionálni kupci pred kúpou zvážiť. Rovnako ako pri každej transakcii s nehnuteľnosťami, aj v tomto prípade je potrebné dôsledne preskúmať svoje možnosti a urobiť vhodné rozhodnutie, bez ohľadu na to, ktorou cestou sa vydáte.

Čo je druhý domov?

Druhý domov je presne to, čo si pod týmto pojmom predstavíte. Ide o druhý objekt, kde trávite čas najmä vy a vaša rodina. Najčastejšie sa druhý domov nachádza pomerne ďaleko od vášho primárneho bydliska. Mnoho ľudí si však myslí, že druhý domov je jednoducho nehnuteľnosť, ktorú občas používate, iní zas berú ohľad na to, že ide o druhú nehnuteľnosť vo vašom vlastníctve.

Možno ste však už niekedy počuli, že druhý domov sa označuje aj ako dovolenková rezidencia. Je možné, že svoj druhý domov počas roka prenajmete niekomu na pár dní, buď prostredníctvom platforiem ako Airbnb alebo VRBO, alebo dovolíte svojim známym, aby tam išli na týždeň. Primárne však druhý domov využívate vy a vaša rodina.

Podobné: Sprievodca investovaním do nehnuteľností pre začiatočníkov

Kúpa druhého domova má finančný zmysel vtedy, ak pravidelne chodíte na dovolenky na jedno konkrétne miesto. Prečo míňať peniaze na hotely alebo prenajaté domy, keď môžete vlastniť fyzický dom priamo v raji. Je veľmi pravdepodobné, že hodnota takýchto nehnuteľností bude s časom stúpať.

Uveďme si nejaký príklad. Povedzme, že žijete na východnom Slovensku, ale v zime ste vášnivým lyžiarom a v lete radi chodíte na túry do hôr, ak trávite veľa predlžených víkendov a dovoleniek v konkrétnej oblasti v rakúskych Alpách, môže byť pre vás výhodné si tam kúpiť nejakú nehnuteľnosť.

Čo je investičná nehnuteľnosť?

Na druhej strane, investičná nehnuteľnosť je majetok, ktorý kupujete s výslovným zámerom generovať z nej príjem. Investičný majetok sa môže nachádzať hneď vedľa vášho primárneho bydliska, ale môže sa nachádzať aj v inom štáte. Na jeho polohe vôbec nezáleží. V prípade investičných nehnuteľností sa najčastejšie rozhodnete stať sa prenajímateľom. Nájomníci vám teda platia nájom za pobyt vo vašej nehnuteľnosti.

Investičná nehnuteľnosť je primárne o peniazoch, ktoré plynú z jej vlastníctva. Cieľom investora je generovať zisk. Žiadne emócie, ani žiadna náklonnosť. Čistý zisk.

Predtým ako sa rozhodnete kúpiť investičnú nehnuteľnosť sa musíte uistiť, že ide o solídnu investíciu, ktorá vám skutočne bude generovať zisk. Zvážte všetky faktory, ktoré môžu byť dôležité pre budúcich nájomníkov, ako napríklad prístup k verejnej doprave, dobré školy, možnosti parkovania alebo nízka miera kriminality.

Ako financovať druhý domov alebo investičný majetok?

Ak plánujete svoju kúpu nehnuteľnosti zafinancovať z vrecka, môžete túto časť článku preskočiť. Ak však budete potrebovať hypotéku, mali by ste vedieť, že financovanie druhého domova alebo investičnej nehnuteľnosti sa od financovania primárneho bydliska líši vo viacerých aspektoch. Hypotéky na investičné nehnuteľnosti a na druhé domovy sa v niečom podobajú, no existujú aj viaceré kľúčové rozdiely.

Úroková sadzba

Pri financovaní kúpy druhého domova alebo investičnej nehnuteľnosti, by ste mali počítať s vyššími úrokovými sadzbami. Prečo? Pretože veritelia považujú tieto transakcie za rizikovejšie. Ak sa dostanete do finančných problémov, je oveľa pravdepodobnejšie, že prestanete platiť hypotéku na svoj druhú domov/investičný nehnuteľný majetok ako na svoju hlavnú nehnuteľnosť.

Kvalifikácia

Bez ohľadu na to, či kupujete druhý domov alebo investičnú nehnuteľnosť, možno budete musieť vykonať niekoľko krokov navyše, aby ste získali nárok na druhý hypotekárny úver. Vaša banka, alebo iná finančná inštitúcia, môže požadovať, aby ste preukázali, že máte dostatočne hotovostné rezervy. Vďaka tomu si overí, že aj v prípade menších problémov, by ste si mali dovoliť splácať dve hypotéky. Okrem toho bude dôkladne a zdĺhavo kontrolovať vašu celkovú finančnú situáciu. Pred podaním žiadosti o hypotekárny úver, by ste sa preto mali ubezpečiť, že všetko vyzerá tip top.

Záloha

V závislosti od vašej situácie a podmienok veriteľa možno bude možno potrebné, aby ste zaplatili väčšiu zálohu. V prípade druhého domova alebo investičnej nehnuteľnosti sa výška zálohy pohybuje okolo 15 až 25% z celkovej ceny nehnuteľnosti. Opäť je to spôsobené tým, že sa veriteľ chce poistiť proti vašej neschopnosti splácať hypotéku.

Príjem z prenájmu

Ak kupujete investičnú nehnuteľnosť, tak vám poskytovateľ pôžičky môže dať možnosť preukázať, že hypotéku plánujete splácať príjmom z prenájmu. Dokazovanie toho, aký vysoký príjem z prenájmu budete mať však môže byť veľmi komplikované. Pripravte sa na to, že budete musieť zaplatiť za špecializovaný posudok, ktorý zohľadní porovnateľné prenajímané nehnuteľnosti v danej oblasti.

Poloha

Veriteľ od vás môže požadovať, aby sa váš druhý domov nachádzal v určitej vzdialenosti od vášho primárneho bydliska. V prípade investičných nehnuteľností im to je zvyčajne úplne jedno.

Prečo je dôležité si tieto dva typy nehnuteľností nezamieňať

Je dôležité, aby ste si plne uvedomili rozdiely medzi investičnými nehnuteľnosťami a druhými domovmi. Nepoužívajte dané pojmy ako synonymá. Niektorí ľudia sa pokúšajú vydávať svoj investičný nehnuteľný majetok za druhý domov, aby sa im podarilo získať výhodnejšie financovanie.

Podobné: Okolnosti, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domu pri jazere

Je potrebné poznamenať, že by ste to nikdy nemali robiť a v prípade, že banka príde na to, že ste sa ju pokúsili oklamať, môže vám to spôsobiť viacero nepríjemností a problémov. Ak budete klamať vo svojej žiadosti o hypotekárny úver, tak sa dopúšťate hypotekárneho podvodu, ktorý je klasifikovaný ako trestný čin. Zamestnanci veriteľov si sú vedomí toho, že sa ľudia pokúšajú o hypotekárne podvody, preto sa ich nepokúšajte obalamutiť. Pri rozhodovaní o tom, aké podmienky hypotekárnej pôžičky vám ponúknu, budú brať do úvahy celkový obraz.

Jedno-generačný dom pri jazere, ktoré sa nachádza v úplne inej krajine, ako primárne bydlisko žiadateľa o hypotéku je oveľa prijateľnejším druhým domovom ako apartmán v centre vedľajšieho mesta. Príklad investičnej nehnuteľnosti môže byť aj dom pre viac-člennú rodinu, z ktorého bude majiteľ generovať príjem.

Skutočné pochopenie a zvládnutie investovania do nehnuteľností si vyžaduje roky pôsobenia na trhu, praxe a skúseností. Ak by ste mali záujem o poradenstvo, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme. Jednoznačne ide o oblasť, do ktorej sa oplatí investovať aj čas aj finančné prostriedky.