CategoriesBlog

Ako si správne vybrať realitnú kanceláriu?

Kúpa alebo predaj nehnuteľnosti je významný zážitok pre každého. Pozostáva totiž z takzvaného nadšenia z lovu, ale aj z dobre uzavretého obchodu. Celý proces je jednoduchší, ak spolupracujete s dobrou realitnou kanceláriou, ktorá pozná aktuálnu situáciu na trhu a pomáha vám nájsť, čo hľadáte.

Na trhu však existuje veľký počet najrôznejších realitných kancelárií, preto môže byť samotný výber kancelárie pomerne zdĺhavý a neprehľadný.

Spolupráca so špičkovou kanceláriou zamestnávajúcou dôveryhodných a skúsených agentov, môže viesť k tomu, že sa vaša nehnuteľnosť predá za najlepšiu možnú cenu, alebo v prípade, že nehnuteľnosť hľadáte, nájdete presne takú, po ktorej túžite.

V tomto článku sa dozviete 13 tipov ako zabezpečiť, aby ste si vybrali tú správnu realitnú kanceláriu, ktorá vám proces predaja alebo kúpi nehnuteľnosti zjednoduší. Ak sa ich budete držať, môžete si byť takmer istý, že budete so svojím výberom spokojný.

1) Vyberte si konkrétnu realitnú kanceláriu, nie skúsenosti

Realitná kancelária má pracovať pre vás a s vami. Nevyberajte si preto kanceláriu len na základe jej skúseností a hodnotení. Nie je to totiž všetko. Ak vám je realitná kancelária, a ľudia v nej pracujúci, už na prvý pohľad nesympatická, skúste hľadať ďalej. Potrebujete nájsť niekoho komu budete plne dôverovať. Vyberajte niekoho kto vám bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch. Realitný agent by mal byť zbehlý, komunikatívny a vedieť ako viesť rokovania

2) Pamätajte na to, že chémia je kľúčová

Pred definitívnym výberom je najlepšie pozrieť sa aspoň do troch realitných kancelárií. Zamerajte sa na skúsenosti a znalosti, ktoré má kancelária vo vami vybranej konkrétnej oblasti. Položte si otázku: “Je marketing realitnej kancelárie o jej zamestnancoch alebo o nehnuteľnostiach, ktoré predali alebo kúpili?” Môžete im skutočne dôverovať? Sú úprimní?

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

3) Vyhľadajte odporúčania od majiteľov iných nehnuteľností

Napriek technológiám, ktoré ako sa zdá, uľahčujú hľadanie nehnuteľností, sa ľudia stále obracajú na klasické realitné kancelárie. Nič nie je lepšie ako úprimné odporúčanie od niekoho, koho poznáte. Pre realitnú kanceláriu, a konkrétneho agenta, je to samozrejme veľká pocta. Preto sa opýtajte svojich známych, či by vám nevedeli niekoho odporučiť.

4) Hľadajte kanceláriu, ktorá bude v prvom rade myslieť na vaše záujmy

Položte si otázku: “Má môj realitný agent v srdci môj najlepší záujem? Alebo chce iba získať čo najväčší zisk?” Keď rozmýšľate nad tým, čo hľadáte, buďte úprimný a transparentný. Ak vám realitný agent neprináša možnosti, s ktorými by ste boli spokojný, je pravdepodobné, že nehľadá domy, ktoré budú vyhovovať vám, ale jemu. Nebojte sa vymeniť realitného agenta, ak máte pocit, že sa nesnaží získať tú najlepšiu možnú ponuku, ktorá bude podľa vašich predstáv.

5) Verte svojim pocitom

Váš mozog pri rozhodovaní využíva logiku a emócie, vaša intuícia zasa určitý špecifický pocit, ktorý si neviete vysvetliť. Ak sa rozprávate s realitným agentom, najprv sa uistite, že vie čo robí a má veľa spokojných klientov. Následne sa riaďte svojou intuíciou. Ak sa vám zdá byť v poriadku, je to zjavne ten pravý.

6) Nájdite realitnú kanceláriu, ktorej budete dôverovať

Ako klient začínate dialóg, venujte však osobitnú pozornosť realitnému agentovi alebo sprostredkovateľovi a tomu, ako vás počúva a aké otázky vám kladie. Najúspešnejšie realitné kancelárie majú prístup k technológiám, ktoré sú potrebné pre zviditeľnenie vášho majetku alebo vyhľadanie správnej možnosti, ktorú sa rozhodnete kúpiť. Na uskutočnenie úspešného obchodu je však potrebný správny realitný agent. Hľadajte niekoho koho si budete vážiť a komu môžete dôverovať.

7) Hľadajte vášeň, presvedčenie a čestnosť

Pozrite sa na prácu celej realitnej kancelárie, aj konkrétnych agentov, ktorí v nej pracujú. Najjednoduchším a najcennejším spôsobom je skontrolovať, ako inzerujú a predvádzajú nehnuteľnosti, ktoré ponúkajú na predaj. Pozrite sa na zoznamy nehnuteľností, ktoré predávajú, webovú stránku kancelárie, brožúry ale aj reklamy v danej lokalite. Dbajte na ich reprezentáciu. Hľadajte vášeň, presvedčenie a čestnosť. Chcete nájsť niekoho, kto vám povie, čo všetko bude potrebné pre to, aby sa váš dom úspešne predal rýchlo a za najlepšiu možnú cenu.

8) Ubezpečte sa, že realitná kancelária ponúka svojim klientom adekvátnu podporu

Pred výberom realitnej kancelárie uskutočnite prieskum trhu. Zamestnáva realitná kancelária podporný tím? Ak nebude mať jeden realitný agent čas, odpovie na vaše otázky niekto iný? Poskytujú každému svojmu klientovi vysoký stupeň kvalitných služieb? Väčšina realitných agentov pracuje s viacerými klientmi v rovnakom čase. Logistika nákupu a predaja nehnuteľností je komplikovaná a môže sa stať, že sa daný agent nevyzná vo všetkých oblastiach stopercentne. Preto je potrebné, aby za ním stali ďalší agenti pracujúci v tej istej realitnej kancelárii, ktorí ho podržia a pomôžu mu.

9) Skontrolujte, či zmierňujú riziko

Vyhľadajte si realitnú kanceláriu, ktorá vám povie o všetkých rizikách spojených s nákupom alebo predajom nehnuteľnosti. Nechcete počúvať lichôtky ani prázdne reči, ktoré vám nijako nepomôžu. Potrebujete niekoho kto má realistický pohľad na svet a dokáže proaktívne znížiť vaše riziko. Pri rozhovoroch s konkrétnymi realitnými agentmi skutočne počúvajte tých, ktorí vo svojich odpovediach používajú skutočné údaje z daného trhu, investičné analýzy, výkonnosť trhu na lokálnej úrovni a neboja sa vám povedať aj o dlhodobom dopade vášho rozhodnutia – nehnuteľnosť kúpiť alebo predať.

10) Hľadajte silné hodnoty

Či už hľadáte obchodného partnera, priateľa alebo niekoho, kto vám pomôže s predajom, respektíve kúpou nehnuteľnosti, dajte si pozor na jeho základné životné hodnoty. Tieto hodnoty sú dôležité najmä preto, že chcete pracovať s niekým, kto hrá podľa rovnakých pravidiel hry ako vy. Ak ste čestný človek, ktorý vždy hovorí pravdu, nechcete, aby vás zastupoval niekto, kto pravdu mení tak, aby viac vyhovovala jeho cieľom.

11) Hľadajte súcitného realitného agenta, ktorý vám bude rozumieť

Zmierte sa s tým, že kúpa alebo predaj nehnuteľnosti je stresujúca záležitosť, a to najmä ak ste uprostred rozvodového konania, čakáte dieťa alebo napríklad smútite po smrti vašej drahej polovičky. Preto potrebujete realitného agenta, ktorý bude trpezlivý a vypočuje si všetky vaše námietky. Dôkladne sa porozprávajte s realitným agentom a pokúste sa zistiť, či mu tieto udalosti vo vašom živote nebudú prekážať a bude ochotný si vás vypočuť a pomôcť vám.

Podobné: 9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt

12) Prezrite si záznamy realitnej kancelárie

Dobré realitné kancelárie nevzniknú len tak z ničoho. Získavanie spokojných klientov je beh na dlhé trate, a preto sa nimi kancelárie väčšinou pochvália na svojich webových stránkach. Ak chcete získať tie najvýhodnejšie ponuky, musíte sa rozprávať s realitnými agentmi a kanceláriami, ktoré majú skúsenosti s daným typom nehnuteľností vo vašej lokalite.

13) Dbajte na jasnú komunikáciu

Pri rozhovoroch s realitným agentom je potrebné, aby ste sa cítili pohodlne a nemali pocit, že pred vami niečo tají. Ak sa cítite nepríjemne alebo na vás realitný agent pôsobí neprimeraným tlakom, nie je to v poriadku. Zmeňte realitnú kanceláriu a upozornite jeho nadriadeného na jeho neprimerané správanie.

V prípade, že by ste mali záujem o našu realitnú kanceláriu alebo o členov nášho tímu, ktorí vám budú k s dispozícií, budeme radi ak nás budete kontaktovať.