CategoriesBlog

Ako predať dom za čo najvyššiu cenu?

Ak chcete predať svoj dom za čo najviac peňazí, je vhodné dôsledne pochopiť dynamiku a trendy lokálneho trhu, celkové náklady spojené s predajom domu, ale aj najlepší spôsob predaja.

Najvyššia ponuka nie vždy znamená, že zarobíte najviac peňazí a nie vždy sa vám vrátia náklady na veľké rekonštrukcie.

1) Pochopte svoj lokálny trh

Keď je na predaj viac domov ako je na trhu kupujúcich, zvyčajne to znamená pokles cien, pretože predajcovia súťažia o záujem kupujúcich. Túto situáciu nazývame trhom kupujúcich. Na druhej strane, keď je na trhu viac kupujúcich ako domov na predaj, ceny majú tendenciu rásť, nakoľko kupujúci súťažia o menej domov. V tomto prípade ide trh predávajúcich.

Dobrým spôsobom, ako zistiť, či ste na trhu kupujúcich alebo predávajúcich, je pozrieť sa na to, koľko dní v priemere na trhu zostanú podobné domy na predaj, v rámci vašej oblasti. Čím rýchlejšie sa domy predávajú, tým silnejší dopyt je.

Taktiež sa môžete pozrieť na mieru zhodnocovania cien domov na vašom lokálnom trhu. Zhodnotenie cien domov ukazuje, ako rýchlo ceny domov rastú. Prudký nárast môže signalizovať, že kupujúci sú ochotní zaplatiť za domy viac.

Všetky tieto trendy ovplyvnia cenu vášho domu, vašu možnosť vyjednávať s potencionálnymi kupujúcimi, vykonávanie opráv a podobne. Môžu vám tiež poskytnúť prehľad o tom, ako dlho bude trvať predaj vášho domu, čo vo veľkej miere môže ovplyvniť vaše celkové náklady. Aby ste si vedeli lepšie naplánovať a rozvrhnúť predaj vášho domu, rozhodne preskúmajte trendy na vašom lokálnom trhu.

Podobné: Ste pripravený na kúpu domu?

2) Zvoľte si správny čas na predaj

Predaj domov sa mení s ročnými obdobiami. Jar zvyčajne prináša najviac potencionálnych kupujúcich, pretože veľa ľudí sa chce sťahovať počas teplejších mesiacov, kedy deti nechodia do školy. Aj keď sa sezónne trendy líšia od trhu k trhu, nie sú jediným faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri premýšľaní o “správnom čase predaja”.

Ak chcete predať svoj dom za čo najviac peňazí, môže byť vhodné predávať ho v čase, kedy máte dostatok vlastného imania na splatenie súčasnej hypotéky, nákladov spojených s predajom domu a nákladov na sťahovanie do nového domu. V opačnom prípade budete sa môžete ocitnúť v nemilej situácii. Podľa nedávnych údajov od spoločnosti Bankrate si väčšina majiteľov domov nevybuduje dostatok vlastného imania na kompenzáciu nákladov spojených s nákupom, uskutočnením obchodu a sťahovanie.

Načasovanie predaja tak, aby ste získali vyššiu cenu môže byť v rozpore s vašimi inými životnými prioritami, ako je sťahovanie sa za prácou, pomoc starnúcim členom rodiny alebo založenie si vlastnej rodiny. Napríklad, ak si načasujete predaj svojho domu na vrchol predajnej sezóny, no v dôsledku toho zmeškáte významnú pracovnú príležitosť, môže to mať na vás závažnejší finančný dopad.

3) Stanovte správnu cenu

Ak sa pokúsite svoj dom predať za príliš veľa, riskujete, že budete musieť znížiť cenu, predaj bude trvať dlhšie a potencionálnym kupujúcim sťažíte objavenie vášho domu.

Postupom času môžu byť potencionálni kupujúci skeptickí voči domom, ktorých cena neustále klesá. Môže to totižto naznačovať, že s domom niečo nie je v poriadku, alebo že predávajúci má nerealistické očakávania. To môže obmedziť vašu vyjednávaciu silu, pretože kupujúci môžu takýto trend vnímať ako znamenie, že váš dom by sa mal predať za nižšiu sumu.

Podľa spoločnosti Homelight, väčšina kupujúcich vyhľadáva domy pomocou určeného cenového rozpätia. Ak teda zadáte cenu svojho domu nad rámec toho, čo by za neho zaplatil spoľahlivý kupujúci, bude pre vás ťažšie nájsť niekoho, kto dom skutočne kúpi.

Napokon, dlhšia doba trvania procesu predaja domu môže mať na vás závažnejšie finančné dôsledky, najmä vtedy ak ste tlačený k tomu, aby ste sa čo najskôr presťahovali. Napríklad, možno sa vám skutočne podarí dom predať za vami želanú cenu, no môžu vám vzniknúť dodatočné náklady, ako je platenie dvoch hypoték, poplatky za skladovanie vašich vecí alebo prenájom v dočasnom domove. Môžete tiež prísť o dobrú príležitosť na nákup nového domu.

4) Koľko skutočne stojí predaj domu?

Pri predaji domu myslite na to, že realitný maklér môže dostať províziu vo výške 5% až 6% z ceny domu. Nezabudnite však aj na ďalšie výdavky, ako sú náklady na uzavretie obchodu, koncesie predajcu, údržba a nevyhnutné opravy, náklady na sťahovanie a podobne. V konečnom dôsledku sa môžu náklady na predaj domu priblížiť k 10% jeho predajnej ceny.

5) Zvážte menšie rekonštrukcie, ktoré pridajú vášmu domu hodnotu s minimálnymi nákladmi

Nie všetky rekonštrukcie majú na všetkých trhoch rovnaký efekt. V niektorých oblastiach je žiadanejšia terasa, inde zasa funkčný suterén. Vplyv rekonštrukcie alebo inovácie sa líši v závislosti od trhu, na ktorom sa nachádzate, ale aj hodnoty vášho existujúceho domu.

Niektoré projekty, ako je napríklad výstavba bazéna, alebo výmena drevených podláh, majú tendenciu zvýšiť hodnotu drahších domov na trhu. Prestavba kuchyne alebo pridanej celej kúpeľne zasa zvýši hodnotu lacnejších domov.

Je dôležité, aby ste vopred zvážili náklady a odhadovaný nárast hodnoty vášho domu. Najmä väčšie a zložitejšie renovácie môžu viesť k ďalším neplánovaným výdavkom a vo všeobecnosti sa vám jednoducho neoplatia.

Podobné: Ako si správne vybrať realitnú kanceláriu?

6) Pri vyjednávaní sa sústreďte na najlepšiu ponuku, avšak nie na tú najvyššiu

Je prirodzené, že chcete získať najvyššiu možnú ponuku, ktorú môžete za svoj dom získať, najmä ak je vyššia ako vami pôvodne požadovaná cena. Ale určite nepredávajte dom bez prečítania podmienok stanovených kupujúcim. Väčšina takýchto ponúk totižto zahŕňa nepredvídané udalosti, čo je súbor podmienok, ktoré umožňujú jednej alebo druhej strane zmluvu vypovedať ak nebudú splnené všetky podmienok. Prinášame prehľad situácií, ktoré môže kupujúci zahrnúť do svojej ponuky:

Problém s financovaním

Na základe tejto podmienky môžu kupujúci zrušiť svoju ponuku, ak nedostanú od veriteľa hypotéku. Ak ako predajca prijmete túto podmienku, riskujete, že stratíte čas tým, že budete musieť svoj dom znova uviesť na trhu a začať celý proces odznova.

Podmienečný predaj domu

Podmienečný predaj domu sa vzťahuje na situáciu, kedy chce mať kupujúci istotu, že bude generovať zisk z predaja svojho starého domu, ešte predtým ako kúpi ten váš. V tomto prípade existuje riziko, že načasovanie kupujúceho sa nebude zhodovať s vaším alebo kupujúci nebude mať možnosť predať svoj dom.

Inšpekcia

Táto podmienka dáva kupujúcemu spôsob, ako vyjednávať o opravách, požiadať o predĺženie termínu uzávierky alebo dokonca zrušiť svoju ponuku, ak sa pri domovej kontrole objavia nejaké závažné problémy, o ktorých sa dovtedy nevedelo. Toto je bežný dôvod, prečo sa nie všetky obchody ukončia úspešne.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaja domov, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.