CategoriesNezaradené

Ako predať 1-izbový byt a na čom záleží?

Uvažujete o kúpe 1-izbového bytu, no bojíte sa, že budete mať ťažkosti s jeho predajom? Alebo sa možno nachádzate v situácii, kedy ste pripravený predať byt, v ktorom aktuálne bývate alebo ho prenajímate, no počuli ste, že 1-izbové byty je veľmi ťažké predať.

Pravdou je, že na niektorých trhoch sa 1-izbové byty predajú oveľa rýchlejšie ako na iných, aj keď 1-izbové byty majú menšiu cieľovku, to však neznamená, že po nich nie je dopyt. Na niektorých trhoch je 1-izbový byt jasnou voľbou pre skvelú investíciu s vysokou návratnosťou. Všetko však záleží od podmienok mikro-trhu.

Pred kúpou 1-izbového bytu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jeho analýze. Je vhodné, aby ste sa vyhli oblastiam s vysokými nákladmi a nízkym nájomným. Je totižto pravdepodobné, že v takomto prípade váš peňažný tok značne utrpí. V konečnom dôsledku, ak nie je byt vhodný na prenajímanie, môže byť ťažšie predať investorom, čím stratíte hlavnú skupinu majiteľov jednoizbových bytov.

Nájomná životaschopnosť a ďalšie kľúčové faktory určujú, s akou náročnosťou ho v budúcnosti predáte. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako premeniť tento potencionálny záväzok na zlatú baňu.

1) Lokalita

Na trhu definovanom vysokými životnými nákladmi a obmedzeným životným priestorom sa dajú byty všetkých veľkostí a cenových kategórií pomerne rýchlo predať. Preto by na takomto trhu nemal byť problém predať ani 1-izbový byt.

Na druhej strane, na trhu v prímestských oblastiach, v ktorých realitní agenti často radia svojim klientom, aby si kúpili radšej domy, môže byť takýto predaj naozaj náročný. Nízky záujem o prenájom v týchto oblastiach môže ovplyvniť vhodnosť vášho 1-izbového bytu pre investora. Kupujúci v meste môžu 1-izbový byt považovať za atraktívnu a výhodnú možnosť, kupujúci na vidieku alebo predmestí sa jej budú skôr vyhýbať.

Hoci nemôžete zmeniť statické podmienky miesta, v ktorom sa nachádzate, môžete zdôrazniť výhody svojho bytu, čím oslovíte pomerne obmedzený kruh kupujúcich na predmestí. Vyzdvihnite najmä blízkosť verejnej dopravy, parkov, reštaurácií a obchodov. Dostupnosť týchto možností má tendenciu osloviť kupujúcich takmer kdekoľvek.

Podobné: Ako prenajať byt: Užitočné informácie pre prenajímateľov

2) Dopyt kupujúcich

Na trhu predajcov si kupujúci vyberú práve váš byt kvôli nedostatku ponuky. Aj keď váš byt nie je zrekonštruovaný alebo sa nenachádza vo veľmi žiadanej oblasti, stále bude jednoduchšie ho predať na trhu predajcov. Nenechajte sa však strhnúť celkovými trendmi na trhu, pozrite sa na údaje o bývaní na svojom vlastnom mikro-trhu a urobte si prehľad.

3) Poplatky vlastníkov bytov

Majitelia bytov zvyčajne musia zaplatiť poplatok združeniu vlastníkov bytov. Tento poplatok sa platí mesačne alebo štvrťročne a slúži na pokrytie spoločných nákladov v bytovom komplexe. Investori sa môžu vyhnúť kúpe bytov, s ktorými sa spájajú také poplatky, ktoré výrazne narušia ich hotovostný tok.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac spoločných výhod, ako napríklad spoločný bazén, posilňovňu, práčovňu alebo upravené nádvorie, váš 1-izbový byt ponúka, tým vyššie budú poplatky združeniu vlastníkov bytov.

4) Financovanie kupujúceho

Vlastnené byty ponúkajú dobrý vstupný bod pre nových kupujúcich, ktorí sa chystajú kúpiť si svoju prvú nehnuteľnosť. Väčšina z nich si však bude musieť zobrať hypotéku. V poslednej dobe sme na trhu pozorovali mimoriadne nízke úrokové sadzby, ktoré však budú s najväčšou pravdepodobnosťou v blízkej dobe navyšovať. Je potrebné si nato dať pozor, nakoľko nie každému kupujúcemu môžu veritelia poskytnúť pôžičku. Korona-kríza priniesla niekoľko výziev, od nestálosti zamestnania v niektorých sektoroch, po neschopnosť zamestnávateľov vyplácať mzdy svojim zamestnancom.

Ak budete chcieť všetky prekážky financovania kúpy bytu vziať do úvahy, ako si môžete byť istý, že svoj byt budete predávať za cenu, za ktorú si ho bude môcť niekto dovoliť? Skúsený realitný maklér vám vie v tomto bode ušetriť veľa starostí. Adekvátnym ocenením svojho 1-izbového bytu zrýchlite jeho predaj.

5) Využite home staging

80% realitných agentov uviedlo, že veľký rozdiel pri rýchlom predaji bytu robí rozloženie jeho dekoračných prvkov. Home staging je obzvlášť dôležitý v prípade malých priestorov, ako sú napríklad 1-izbové byty, kde kupujúci hľadajú byt na kľúč. Prázdny byt môže kupujúcich odradiť, pretože si budú musieť predstaviť, ako by byt vyzeral zariadený. Pri fotení bytu ho strategicky rozložte nábytok a ozdoby v každej izbe tak, aby byt pôsobil útulne, obývateľne a čo najväčšie.

6) Predajte svoj 1-izbový byt zariadený

Okrem toho, že svoj 1-izbový byt minimálne nafotíte zariadený, mali by ste zvážiť, či sa vám neoplatí ho predať kompletne aj s nábytkom. Zatiaľ čo prázdny 1-izbový byt môže potencionálnych kupujúcich prinútiť premýšľať o tom, ako by si ho zariadili, strategicky umiestnený nábytok môže zvýšiť atraktivitu vášho bytu a urobiť na potencionálnych kupujúcich lepší dojem. Magazín Forbes okrem toho zistil, že svoj byt môžete predať až o 30% drahšie ako je jeho katalógová cena, ak sa ho rozhodnete predať kompletne zariadený.

Podobné: Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?

7) Vypracte odkladacie priestory

Ak má váš byt vynikajúce vstavené úložné priestory (šatníky, priestranné skrinky, police a podobne) vypracte a naaranžujte ich tak, aby ste prilákali kupujúcich. Musíte im ukázať, že aj v takom malom byte si budú mať, kde odložiť všetky svoje drahocenné veci. Vypracte všetok neporiadok a zredukujte veci, ktoré máte v skriniach. Aspoň 20% až 30% vášho šatníka by malo byť prázdnych. V opačnom prípade bude šatník pôsobiť stiesnene.

Rovnakého princípu sa držte aj v kuchyni. Skrinky a pulty, ktoré sú plné až po samotný okraj, dajú potencionálnym kupujúcim pocit, že v byte nie je dostatok úložného priestoru. Všetko nepotrebné preto vyhoďte. Vyčistite pracovné dosky. Urobte dôkladné upratovanie a následne do skriniek vložte len to najnutnejšie.

8) Očarte potencionálnych kupujúcich dokonalým inzerátom

Slová predávajú. Preto si dajte na inzeráte naozaj záležať. Ak vám to nepôjde, zvážte využitie služieb profesionálna. Špičkový realitný maklér vám pomôže zvýrazniť jedinečné výhody, ktoré 1-izbový byt môže ponúknuť potencionálnym kupujúcim. Zdôraznite kde sa nachádza, všetky povrchové úpravy, ktoré nie sú na fotografiách viditeľné, ako napríklad inteligentné spotrebiče alebo bambusové podlahy. Použite frázy ako “cenovo dostupná ponuka v želanej lokalite” alebo “dokonalý byt pre novomanželov”.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpepredaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.