CategoriesBlog

9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt

Väčšina ľudí si využíva služby realitného agenta vtedy, keď predávajú alebo kupujú nejakú nehnuteľnosť. Mnohí si však neuvedomujú, že realitní agenti môžu byť cennými poradcami aj v prípade, že iba hľadáte prenájom. Ak si hľadáte prenájom, dôrazne vám odporúčame zvážiť spoluprácu so skúseným lokálnym realitným agentom. V tomto článku vám ozrejmíme s čím vám vedia v takomto prípade pomôcť.

1) Realitní agenti majú kompletný prístup

Jednou z najväčších výziev spojených s hľadaním prenájmu je hľadanie vyhovujúcich bytov, ktoré sa prenajímajú v lokalite, kde sa chcete presťahovať. Mnoho ľudí začne prehľadávať internetové stránky, fóra, inzeráty a časopisy v nádeji, že niečo nájdu. Niektorí sa zas iba prechádzajú po danej štvrti a dúfajú, že byty určené na prenájom budú nejako špecificky označené, po prípadne sa spoliehajú na informácie od svojich známych a susedov. Realitní agenti však majú prístup k databázam, o ktorých sa vám ani nesnívalo.

Áno, môžete byť počítačovo zdatný a mať čas prehľadávať všetky internetové stránky a hľadať vhodné byty. Možno si ich dokonca budete vedieť usporiadať do excelovskej tabuľky spolu s cenami, lokalitou a ich výhodami a nevýhodami. Prečo by ste to však robili? Je to zbytočná strata času. Všetky tieto informácie vám totižto poskytne realitný agent v prehľadnej forme a okrem toho k tomu pridá vlastné skúsenosti a znalosti. Vy si tieto informácie iba naštudujete a následne ho informujete o tom, či chcete aby hľadal ďalšie byty alebo ste našli dostatok takých, ktoré sa vám pozdávajú.

2) Pomôžu vám zúžiť výber a koordinovať obhliadky

Realitní agenti vám pomôžu nájsť rôzne byty, ktoré sú k dispozícii na prenájom v lokalitách, o ktoré máte záujem, a ktoré si zároveň môžete dovoliť. Hneď ako spoločne zostavíte zoznam potencionálnych nehnuteľností, začne váš realitný agent spolupracovať s prenajímateľmi daných nehnuteľností a dohadovať ich obhliadky.

Dobrý realitný agent dokáže naplánovať niekoľko obhliadok bytov v rámci jedného popoludnia, aby ste nemuseli všetok svoj voľný čas stráviť lovom bytov. Môže totižto ísť o zdĺhavý proces, ktorý vás bude zbytočne oberať o čas. Realitný agent však prevezme túto vašu povinnosť na seba a vybaví všetko potrebné, aby ste vy mohli iba v kľude chodiť na obhliadky.

Podobné: 11 tipov pre začínajúcich nájomcov

3) Pomôžu vám nájsť, čo hľadáte

To, že nejdete byt kupovať, ešte neznamená, že nemáte určité špecifické želania alebo potreby. Realitný agent by mal pri hľadaní dostupných bytov na prenájom v oblasti, kde chcete bývať, zohľadniť všetky vaše potreby a preferencie. Môže ísť napríklad o počet spální, záchod oddelený od kúpeľne, dostupnosť obchodov alebo verejnej dopravy, či parkovanie v garáži.

4) Za ich služby sa neplatí

Jedným z hlavných dôvodov, prečo mnoho ľudí nezvažuje najatie realitného agenta pri hľadaní prenájmu je skutočnosť, že si myslia, že za ich služby sa platia vysoké poplatky, ktoré si v danom okamihu nemôžu dovoliť zaplatiť. Vôbec to však nie je pravda. Väčšinu poplatkov totižto nebudete platiť vy ako nájomca, ale vlastník bytu, ktorý si v konečnom dôsledku prenajmete.

V závislosti od situácie si môžu niektorí realitní agenti účtovať nízky nominálny poplatok. Týmto poplatkom sa chcú uistiť, že ich klienti to berú vážne a nesnažia sa iba zabiť voľný čas. Spravidla však väčšinu poplatkov súvisiacich s využitím služieb realitného agenta platí vlastník alebo prenajímateľ nehnuteľnosti. Okrem toho, že vám realitný agent pomôže s nájdením domova, majiteľovi nehnuteľnosti pomôže s nájdením zodpovedných nájomníkov.

5) Môžete mať úprimný vzťah

Rovnako ako, keď idete do autosalónu, v ktorom personál neberie odmeny za počet predaných vozidiel, aj jednanie s realitným agentom, ktorý bude pracovať pre vás, no platiť ho bude prenajímateľ nehnuteľnosti, môže byť veľmi úprimné a priamočiare. Peniaze totižto neovplyvňujú vzťah medzi vami dvoma. Cieľom oboch strán je nájsť pre vás ten najlepší byt za najlepšiu cenu, vo vyhovujúcej lokalite. Vzťah s realitným agentom by nemal byť nikdy zakalený postrannými motívmi, ktoré môžu viesť k zvýšenému stresu a nespokojnosti.

6) Môže vás ochrániť pred podpísaním nevýhodnej zmluvy

Zmluvy týkajúce sa prenájmu nehnuteľností nie sú vytesané do kameňa. Prenajímatelia ich upravujú podľa svojich preferencií a nájomníci s nimi nemusia vždy súhlasiť. Realitní makléri trávia celé dni prezeraním zmlúv, a preto dokážu nevýhodnú zmluvu rozpoznať na kilometre ďaleko. Realitný agent vás ochráni pred podpísaním zmlúv, ktoré sú otvorené, neurčité alebo obsahujú zvláštne poplatky a premrštené očakávania.

Okrem toho vám môžu pomôcť efektívne vyjednať podmienky nájmu, výšku nájmu, depozitu, obmedzenia alebo akékoľvek iné záležitosti. Zmluvy sú komplikované a častokrát im bežný človek nerozumie. Jasná dohoda a vyjasnenie si všetkých podmienok medzi prenajímateľom a nájomníkom je cestou k príjemnej spolupráci a skúsený realitný agent vám pomôže ju dosiahnuť.

7) Realitní agenti majú skúsenosti s vyjednávaním

Skúsený realitný agent vie odhadnúť hodnotu bytu, o ktorý máte záujem. Rovnako aj vie koľko stoja podobné domy v danom susedstve. Taktiež vie ako hovoriť s vlastníkmi nehnuteľností, ako vyjednať čo najlepšie podmienky v zmluvách a ako zakaždým získať najvýhodnejšiu ponuku. Spoluprácou s realitným agentom získavate výhodu, ktorá môže mať trvalý a pozitívny vplyv na váš život.

8) Pomôžu vám vyjednať vyhovujúcu výšku vratného depozitu

Niektorí prenajímatelia nemajú problém s vyjednávaním o výške vratného bezpečnostného depozitu, niektorí však áno. Vo všeobecnosti platí, že bežné opotrebovanie nehnuteľnosti, ako pár škrabancov na nábytku a trochu špinavý koberec, by nemali byť dôvodom nevrátenia bezpečnostného depozitu.

Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste sa s prenajímateľom vopred dohodli na všetkom. Váš realitný agent môže mať informácie o tom, ako sa potencionálny prenajímateľ choval k svojim predošlým nájomníkom a či má vo zvyku neprimeraným spôsobom zadržiavať bezpečnostné depozity. Predtým ako podpíšete zmluvu, vás o všetkých týchto skutočnostiach informuje, vďaka čomu sa môžete vyhnúť potencionálne nepríjemným skúsenostiam.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

9) Vyhnite sa sprostredkovateľom

Vyzerá to tak, že sprostredkovatelia sú už všade. Pokúste sa nájsť si skúseného stolára a hneď nájdete nejakého sprostredkovateľa, ktorý ho za malý poplatok nájde namiesto vás. Existuje veľa oblastí, kedy sa oplatí využiť služby sprostredkovateľa, no prenájom bytu to nie je. Aj keď ste typ človeka, ktorý si všetko vybavuje sám a rád sa stretáva s rôznymi odborníkmi, skúste zvážiť služby realitného agenta. Realitný agent vykoná všetky úlohy, ktoré súvisia s hľadaním prenájmom, je dobre informovaný a celý proces pre vás zjednoduší. V konečnom dôsledku vám môže ušetriť množstvo peňazí, času a stresu.

Ako môžete vidieť, realitní agenti môžu proces hľadania a prenajímania bytov urobiť plynulejším a menej stresujúcim. Ak chcete mať na svojej strane skúseného a dobre informované obchodníka s nehnuteľnosťami, kľudne sa obráťte na našu realitnú kanceláriu a veľmi radi vám s tým pomôžeme.