CategoriesBlog

8 tipov ako výhodne predať dom alebo byt v zime

Svieža zeleň pôsobí pochmúrne a vo vzduchu je cítiť chlad. Aj napriek tomu sa cítite dostatočne motivovane na to, aby ste predali svoj dom. Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií čelia predávajúci, žijúci v tzv. štvor-sezónnej klíme, od novembra do januára až 66% poklesu predajnej aktivity v dôsledku menšieho počtu kupujúcich na trhu. Prekážkou v predaji môže byť aj množstvo zrážok a neschopnosť vykonávať niektoré renovácie domu, ako je napríklad oprava strechy.

Predaj domu v zime však má aj svoje výhody. Na trhu je k dispozícii menej ponúk, preto môžete získať výraznejšiu pozornosť zo strany kupujúcich. Tí záujemcovia, ktorí naozaj prídu na obhliadku, to okrem toho budú pravdepodobne myslieť vážne. Choďte teda proti prúdu a s nasledujúcimi tipmi pripravte svoj dom na zimný predaj.

1) Držte sa útulného dekóru v útulnom duchu

Predaj domu tesne pred vianočnými sviatkami prináša mnohé problémy s inscenáciou, nakoľko veľa ľudí má svoje domovy vyzdobené na nasledujúce sviatky. Vašou prvou otázkou preto prirodzene bude: Môžem tento rok ozdobiť dom, alebo sa mám radšej poponáhľať s odložením všetkých sezónnych ozdôb?

Váš dom by mal pôsobiť vkusne a neutrálne. Vyzdobený môže byť, ale nepreháňajte to. Niektoré dekorácie totižto môžu vášmu domu dodať pozitívny vzhľad. Až 65% špičkových realitných agentov tvrdí, že pridanie správneho nádychu sviatočnej nálady, pomocou dekorácií môže prilákať potencionálnych kupujúcich.

Pre dosiahnutie správnej rovnováhy, sa držte nasledujúcich tipov: Jednoduché vnútorné a vonkajšie osvetlenie môže pôsobiť útulne, pred obhliadkou domu ich rozhodne nezabudnite zapnúť. Skúste sa vyhnúť honosným, nafúkaným alebo prehnane veľkým dekoráciám. Odložte všetky vyslovene náboženské predmety. Uistite sa, že vaše sviatočné interiérové dekorácie zodpovedajú vášmu bežnému dekóru, čím sa vyhnete dizajnovej nerovnováhe. Vyberajte vianočný stromček, ktorý zapasuje do priestoru.

Podobné: 18 renovácií, ktoré nezvýšia hodnotu vášho domu, alebo bytu

2) Najmite si realitného makléra, ktorý v zime necestuje na dlhé dovolenky

Keďže v zime je na realitnom trhu menší pohyb, mnohí realitní makléri využívajú túto príležitosť na dovolenku alebo dlhšiu prestávku v práci. Nakoľko je však na trhu menej kupujúcich, je ešte dôležitejšie, aby ste mali po svojom boku vynikajúceho a skúseného makléra. Teraz je ten správny čas na zdvojnásobenie marketingového úsilia a maximalizovanie expozície vašej nehnuteľnosti na trhu.

3) Prispôsobte cenu zimnému trhu

Pri predaji v zimných mesiacoch si musíte dať pozor na to, aby ste zbytočne nepodcenili svoju nehnuteľnosť. V zime nakupujú najmä ľudia, ktorí sa potrebujú presťahovať kvôli práci, alebo chcú využiť pridanú daňovú výhodu ešte pred koncom roka. V každom prípade môžu byť ochotní predložiť vysokú ponuku, aby si zabezpečili, že dom, ktorý chcú dostanú včas.

Nakoľko sú kupujúci v zime viac motivovaní rýchlo dokončiť proces kúpy domu, existuje určitá malá prémia, ktorú sú v tomto ročnom období ochotní zaplatiť. Ak si to porovnáte s predajom v iných mesiacoch počas roka, ceny v zime sú o niečo vyššie.

Poproste svojho realitného makléra, aby vykonal porovnávaciu trhovú analýzu a stanovil cenu, ktorá zohľadní predajú cenu porovnateľných nehnuteľností v okolí, nedávne renovácie a modernizácie nehnuteľnosti, aspekty lokality, ako je napríklad blízkosť zastávky verejnej dopravy, obchodu s potravinami, školy alebo iných zariadení, ale aj to, či sa váš dom nachádza v tichej alebo rušnej ulici.

4) Vytvorte útulnú hniezdo

Nepodceňujte príťažlivosť svojho domu pri jeho predaji, a to ani v zimných mesiacoch. Takmer 95% realitných maklérov verí, že vyššia atraktivita domu sa priamo premieta do vyššej predanej ceny. Pekne upravený obrubík napríklad zlepší vonkajší vzhľad vašej nehnuteľnosti a potencionálnym kupujúcim ukáže, že sa o dom staráte aj v chladnejších mesiacoch.

Urobte si poriadok na záhrade a odstráňte všetky opadané listy, upravte kríky, prípadne odstráňte sneh. Vyčistite odkvapy a vyhnite sa tomu, aby sa v nich vytvárali cencúle. Menšie cencúle môžete zraziť pomocou tyče alebo hrablí. V prípade väčších cencúľov, požiadajte o pomoc odborníka. Ak chcete zlepšiť to, ako vyzerá exteriér vášho domu nakúpte rastliny, ako sú napríklad neustále
zelené kríky.

5) Upravte svoju marketingovú stratégiu

Predaj domu v zime si môže vyžadovať iný typ marketingovej stratégie, ako by ste využili na jar alebo v lete. V prvom rade sa pokúste nafotografovať svoj dom ešte predtým ako opadá lístie zo stromov a snehová pokrývka pokryje vašu trávu a vy postavíte každoročný vianočný stromček. Niektorí kupujúci majú problém aj s typicky vianočným osvetlením alebo inými aspektmi, kvôli ktorým si nevedia nehnuteľnosť predstaviť v inom ročnom období.

Zima je skvelý čas na predvedenie všetkých energeticky účinných funkcií vášho domu. Kupujúci v zime sú viac motivovaní šetriť na účte za energiu, prostredníctvom využívania udržateľných postupov. Ak má váš dom dobre izolovaný podkrovný priestor alebo inteligentný termostat, určite to pri marketingu nehnuteľnosti nezabudnite spomenúť.

V konečnom dôsledku je potrebné, aby ste spolupracovali so svojím realitným maklérom na zvýšení digitálneho marketingu. Inzerujte svoj dom na sociálnych sieťach ako je Facebook a Instagram, alebo usporiadajte virtuálny deň otvorených dverí. Tieto snahy poslúžia na to, aby oslovili potencionálnych kupujúcich, ktorí trávia viac času vo svojich domovoch a na internete, kde hľadajú svoj nový perfektný domov.

6) Bojujte proti chladu teplým a príjemným priestorom

Pred obhliadkou domu prestavte termostat o niekoľko stupňov teplejšie. Dajte predvádzajúcemu maklérovi pokyny, ako zapáliť oheň v krbe a vytvoriť teplý a útulný priestor, v ktorom budú chcieť kupujúci ostať. Pridanie zútulňujúcich prvkov, ako sú mäkké vankúše, prikrývky a deky v obývacej izbe, môže prispieť k príjemnému celkovému pocitu. Vhodné je aj upiecť pred obhliadkou nejaké jednoduché koláčiky, ktorých vôňa naplní celú nehnuteľnosť.

Podobné: Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?

7) Predaj plánujte celé mesiace vopred

Ak dopredu viete, že v zime budete chcieť predať svoj dom, vopred si dobre premyslite, ktoré renovácie a opravy by bolo najlepšie začať a hlavne dokončiť predtým, ako bude počasie vonku zradné.

Pred začiatkom jesene sa pokúste urobiť vonkajšie úpravy náterov. Pamätajte na to, že mnoho farieb v mínusových teplotách nezaschne. Okrem toho opravte strechu, ak to je potrebné, vymeňte vonkajšie žiarovky, umyte chodník a verandu a vymeňte staré alebo hrdzavé kovanie na dverách.

8) Zabezpečte bezpečný vstup

Počas obhliadok vašej nehnuteľnosti domu udržujte príjazdovú cestu a chodníky bez klzkého lístia, snehu alebo ľadu. Po odprataní snehu posypte celý chodník soľou. Nešetrite ňou a zamerajte sa najmä na miesto, ktoré stále vyzerajú ako pod ľadom. Ak začne snežiť v deň, keď máte obhliadky, sneh odpratávajte pravidelne. Nakoľko sa v zime skoro zotmieva a kupujúci budú určite chcieť vidieť aj exteriér domu, zapnite vonkajšie svetlá.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.