CategoriesBlog

18 renovácií, ktoré nezvýšia hodnotu vášho domu, alebo bytu

Aj keď svoj dom uvediete do špičkovej podoby, pred tým ako sa ho rozhodnete predávať, nemusí to vždy nevyhnutne viesť k zvýšeniu jeho predajnej ceny. Niektoré inovácie vám jednoducho nestoja za ten čas a peniaze. V tomto článku si predstavíme renovácie, ktorým sa treba vyhnúť, ak plánujete svoj dom v blízkej budúcnosti predať.

1) Špecifický dizajn

Každý z nás má osobitý štýl a je úplne prirodzené, že ho chceme premietnuť do každej izby v byte. Je potrebné si však dať pozor na dekór, ktorý môže kupujúcim pripadať zastaralý alebo mimo módy, ako sú napríklad tmavé steny alebo žiarivé svetlá.

2) Výrazné tapety

Tapety sú skvelý a kreatívny spôsob ako oživiť izbu, ak sú však príliš výrazné alebo sú v každej izbe, môže to potencionálnych kupujúcich vystrašiť. V konečnom dôsledku, kto chce stráviť prvé týždne po nasťahovaní sa odlepovaním tapiet zo stien?

3) Výrazne kachličky

Je jedno, kde budú umiestnené. Zvláštne, výrazne a žiarivé kachličky môžu potencionálnych kupujúcich ľahko odradiť. Ak je potrebné, aby ste kachličky v byte vymenili, držte sa hesla menej je viac. To čo môže vám pripadať atraktívne a kreatívne, môže iným pripadať ďaleko za hranicou.

4) Pridanie slnečnej miestnosti

Pridanie slnečnej miestnosti neurobí veľa. Respektíve náklady na jej postavenie sa vám takmer určite nevrátia. Namiesto toho skúste zapracovať na tom, aby bol váš domov žiarivý a útulný. Vyberajte svetlé farby stien a odstráňte všetky závesy, ktoré výrazne zatemňujú miestnosť. Ak už slnečnú miestnosť máte, skúste sa ju zariadiť tak, aby bola čo najviac útulná.

5) Solárne panely

Solárne panely a iné formy získavania zelenej energie môžu na prvý pohľad znieť ako niečo, vďaka čomu určite rýchlo predáte dom, no ak si ich dáte nainštalovať vyslovene kvôli tomuto dôvodu, nemusia sa vám vrátiť vaše náklady. Je lepšie, ak si ich dáte nainštalovať ešte predtým ako začnete s predajom nehnuteľnosti a podarí sa vám vďaka tomu ušetriť na účtoch za elektrinu.

Podobné: Kúpa bytu alebo domu: čo je lepšie?

6) Bazén

Ak máte nehnuteľnosť v oblasti, kde je teplo a slnečno počas celého roka, tak bazén môže hodnotu vašej nehnuteľnosti navýšiť. Na Slovensku to však neplatí, nakoľko môžete vonkajší bazén využívať iba niekoľko mesiacov do roka. Okrem toho ide o bezpečnostné riziko, najmä pre rodiny s malými deťmi.

7) Nové potrubia a vzduchotechnický systém

Potencionálni kupujúci neradi platia navyše za renovácie, ktoré nemôžu vidieť. Preto kompletná výmena potrubia alebo vzducho-technického systému neurobí veľký rozdiel v predajnej cene domu. Je preto lepšie sa zamerať na menšie projekty, ktoré zabezpečia, že tieto systémy budú fungovať, tak ako majú.

8) Nové kúpeľne

Podľa viacerých prieskumov sa vám pri predaji vráti necelá polovica nákladov, ktoré použijete na stavbu novej kúpeľne. Krásne zrekonštruované kúpeľne vám môžu pomôcť urýchliť predaj nehnuteľnosti, no nestavajte žiadne nové. Ak sa tak predsa len rozhodnete, urobte tak aspoň pár rokov pred plánovaným predajom nehnuteľnosti.

9) Prepracované terénne úpravy

Kupujúci si zvyčajne radi upravia záhradu presne podľa svojich predstáv. Preto nemajú komplikované terénne úpravy žiaden zmysel. Zvyčajne spôsobia viac starostí, ako radosti. Základom je aby bola záhrada dostatočne udržiavaná. Uistite sa, že je vaša tráva pokosená, stromy zastrihnuté a opadané listy pohrabané.

10) Nová hlavná spálňa

Spálňa je priestor, v ktorom hrajú osobné preferencie a štýl asi najväčšiu rolu. Namiesto prerábania celej izby, použitie svoje peniaze na dômyselné úpravy, ako je napríklad vstavaný šatník, dobré osvetlenie alebo nové okná.

11) Výrazné dizajnové elementy

Výrazné prvky, ako napríklad žiarivo farebné steny, alebo pohovky môžu potencionálnych kupujúcich vydesiť. Namiesto toho zvoľte nejaké menej nápadné elementy, s ktorými sa dá jednoducho pracovať a prispôsobiť ich svojim preferenciám.

12) Ozdobné svetlá

Kvalitné osvetlenie môže potencionálnych kupujúcich potešiť, no často nejde o nejaký významný faktor pri kúpe nehnuteľnosti. Namiesto toho, aby ste minuli tisícky eur na ozdobné svetlá, skúste všetky žiarovky vymeniť za LED svetlá. Nemíňajte zbytočne ani na dizajnové lustre a iné svietidlá, nakoľko opäť platí, že sa nemusíte trafiť do štýlu a preferencií potencionálnych kupujúcich.

13) Dizajnové úpravy

Ručne robené dizajnové tapety, dizajnová váza a vaňa vyrobená z jedného kusu žuly sa vám síce môže pozdávať, no potencionálni kupujúci to nemusia cítiť rovnako. Väčšina nových majiteľov domov ocení, keď si budú môcť kúpiť dizajnové kúsky, ktoré sa im páčia.

14) Nové podlahy

Inštalácia nových podláh môže byť veľmi finančne nákladná a materiál, ktorý zvolíte, sa nemusí vždy páčiť aj novým majiteľom. Ak máte drevené podlahy iba ich zbrúste a potrite novým lakom. Dlažba by sa mala lesknúť, no keď je poškodená a rozbitá urobíte lepšie, ak ju vymeníte. Opäť platí, aby ste vyberali neutrálne dizajny.

15) Koberce

Existuje vysoká pravdepodobnosť, že nový majiteľ domu sa rozhodne vymeniť koberce za niečo, čo bude viac sedieť jeho štýlu, preto nemíňajte svoj čas ani peniaze na výmenu kobercov. Investujte do parného čističa, alebo ich nechajte profesionálne vyčistiť.

Podobné: 10 dôvodov prečo si pri kúpe domu najať realitného agenta

16) Prerobený suterén

Podľa portálu Investopedia, prerobený suterén môže zvýšiť hodnotu vášho domu v danom susedstve. Namiesto kompletnej rekonštrukcie sa však pustite iba do menších, a najmä lacnejších úprav, ako je napríklad vyrobenie väčšieho skladovacieho priestoru, rozšírenie schodiska alebo lepšie osvetlenie.

17) Nové okná

Výmena okien vás môže vyjsť poriadne draho a je veľmi pravdepodobné, že sa vám tie náklady pri predaji nevrátia. Vymeňte iba tie okná, ktoré sú zjavne poškodené, prepúšťajú studený vzduch alebo prepúšťajú vodu pri výraznejšom daždi. Tie zvyšné dajte iba dôkladne vyčistiť a možno natrite ich rámy.

18) Vonkajšie extra vybavenie

Mini ihrisko pre deti, alebo tenisový kurt vie na záhrade potešiť iba veľmi špecifickú skupinu ľudí a vo všeobecnosti sa stretnete s väčším počtom potencionálnych kupujúcich, ktorí nebudú ochotní si za takéto vybavenie priplatiť. Potencionálni kupujúci budú mať väčšiu radosť z prázdneho priestoru, ktorý budú môcť využiť presne podľa svojich predstáv.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju nehnuteľnosti, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.