CategoriesBlog

13 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe domu mimo mesta

Existuje určitý trend na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý existuje už niekoľko rokov, no do značnej miery bol posilnený práve pandémiou. Stále viac ľudí sníva o bývaní mimo mesta, na predmestí, vidieku alebo v menších mestách.

Koniec koncov, ak pracujete z domu, prečo sa nerozhodnúť pre viac fyzického priestoru za prijateľnejšiu cenu? Je príťažlivé vrátiť sa na vidiek, pestovať si vlastné jedlo a možno dokonca aj chovať kravu, alebo nejaké sliepky. Nákup nehnuteľnosti na vidieku však vôbec nie je taký jednoduchý, ako sa vám môže zdať. Preto vám prinášame 13 rád, ktoré by vám mali pomôcť s týmto procesom.

1) Územný plán

Územný plán stanovuje, ako môžete pôdu využívať. Opisuje napríklad, aké budovy môžete na pozemku postaviť, kde ich môžete postaviť ale aj to na čo môžete nehnuteľnosť používať. Táto skutočnosť môže napríklad ovplyvniť aj to, ako budete svoju kúpu financovať, nakoľko rôzni veritelia majú rôzne požiadavky.

2) Ako financovať nákup?

Jedným z najdôležitejších krokov pri kúpe svojho prvého domu je zistiť, ako za neho zaplatíte. Pre väčšinu nákupcov prvého domu nebýva problém získať od banky hypotéku, no je potrebné mať nejaký stabilný príjem, ktorým budete môcť dokázať, že ste schopný splácať hypotéku. Okrem toho musíte zaplatiť zálohu, ktorej výška sa zvyčajne pohybuje okolo 20% z celkovej ceny nehnuteľnosti.

Podobné: Niekoľko tipov pri kúpe pozemku určeného na výstavbu nového domu

3) Záloha

Ako sme už spomenuli, na to aby ste získali hypotéku musíte najprv zaplatiť zálohu. Výška zálohy sa bude líšiť od ceny nehnuteľnosti, jej veľkosti, lokality kde sa nehnuteľnosť nachádza a rôznych iných faktorov. Nie vždy platí, že sa vám oplatí zaplatiť vyššiu zálohu.

4) Renovácie

To, že sa sťahujete z mesta ešte nemusí znamenať, že sa musíte vzdať svojho komfortného života. Nahraďte to životom v útulnom farmárskom dome na vidieku. S niektorými šikovnými renováciami môžete premeniť hocijaký vidiecky dom na dom vašich snov.

Ak kupujete svoj prvý dom môže byť pre vás veľmi lákavé kúpiť si ošarpaný dom, ktorý je zvyčajne lacnejší, s predstavou, že si ho zrenovujete podľa svojich predstáv. Nezabudnite však myslieť na všetky výdavky spojené s renováciou, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku oveľa vyššie, nakoľko budete musieť ďalej presúvať materiály a robotníkov na vidiek.

5) Voda

Myslite na to, že veľa vidieckych domov, a na Slovensku to platí aj pre menšie obce, nemá prípojku vody a kanalizácie. V prvom rade si nájdite odborníka, ktorý vám povie aké náročné bude vykopať studňu na pozemku, alebo zohnať vodu nejakým iným spôsobom. Je dobré, ak to budete vedieť ešte predtým ako budete žiadať o hypotéku. Ak je voda v danej lokalite kontaminovaná, myslite na to, že filtrácia vás môže vyjsť poriadne draho.

6) Odpadová voda

Či už ide o farmársky dom alebo väčšiu chalupu na vidieku, existuje vysoká šanca, že odpadová voda putuje do septiku. V konečnom dôsledku predsa ani vy nechcete kontaminovať krásnu vodu v neďalekom jazere, alebo potoku. Váš veriteľ sa vás pravdepodobne opýta ako to máte vyriešené s odpadovou vodou. Nakoľko je možné, že si to budete musieť riešiť od úplného začiatku, pravdepodobne vás to bude stáť viac peňazí.

7) Ďalšie verejné služby

Ak sa chystáte pracovať z domu, budete potrebovať dobrý zdroj elektriny, telefónnu linku a internet. Vo vidieckych oblastiach s tým môžete mať problém. Môžete sa stretnúť s nedostatočným signálom alebo napríklad dlhou čakacou dobou, v prípade nevyhnutných opráv. Okrem toho sú tieto verejné služby na vidieku zvyčajne drahšie, ako v meste.

8) Ocenenie domu

Ďalším dokumentom, ktorý budete potrebovať pri získavaní hypotéky je ocenenie vašej nehnuteľnosti, čo v podstate hovorí o tom, aká ja cena nehnuteľnosti. Získanie ocenenia na vidieku stojí vo všeobecnosti viac peňazí ako v meste, pretože inšpektor, ktorý ho vykoná si rozhodne dá preplatiť cestu. Konečné ocenenie môže byť okrem toho nižšie, ako ste pôvodne očakávali, nakoľko predať vidieckych nehnuteľností je náročnejší.

9) Prístupnosť

Bývanie na vidieku znie naozaj romanticky. Predstavte si však, že k vášmu domu vedie len jedna prístupová cesta, ktorá nie je v zime udržiavaná. To je v niektorých prípadoch problémom. Akú dlhú cestu ste ochotný si sami odhrabávať? Jednou z vecí, ktoré musíte vedieť predtým, ako si kúpite nehnuteľnosť je to, kto sa stará o cesty a aký budete mať prístup k svojej nehnuteľnosti v nepriaznivom počasí. V niektorých oblastiach je bežné, že sa susedia spoločne starajú o tú časť cesty, ktorá vedie k ich domom.

Okrem toho myslite na to, že kvôli mnohým veciam budete musieť dochádzať do veľkého mesta. Spíšte si, čo všetko potrebujete vybaviť v meste a ako často tam budete musieť chodiť. Následne začnite rozmýšľať nad tým, ako dlho ste ochotný do mesta jazdiť. Myslite na to, či budete do mesta chodiť vlastným autom, alebo skôr hromadnou dopravou, ako sú vlaky a autobusy. Koľko času vám to zaberie? Bude sa s tým spájať stres? Veľmi dôkladne rozmýšľajte nad tým ako ďaleko od veľkého mesta chcete bývať.

10) Núdzové situácie

Tak ako skoro všetko, aj poistenie nehnuteľností na vidieku je drahšie ako poistenie mestských nehnuteľností. Jedným z hlavných dôvodov je väčšie riziko vzniku požiarov. Myslite tiež na to, že zásahové jednotky nemajú taký rýchly a jednoduchý prístup k vášmu domu, preto musíte mať vypracovaný plán, čo budete robiť v prípade nejakej núdzovej situácie.

11) Komunita

Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý musíte myslieť pri kúpe nehnuteľnosti je komunita. Je dobré spoznať miestnu komunitu a susedov (aspoň zbežne), ešte predtým, ako sa presťahujete mimo mesta. Komunita, v ktorej sa vaše deti môžu hrať vonku a stretávať sa so svojimi rovesníkmi, a dokonca aj objavovať okolie bez toho, aby ste sa museli obávať o ich bezpečnosť, je na nezaplatenie.

Podobné: Okolnosti, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domu pri jazere

12) Čerstvý vzduch

Zlá kvalita ovzdušia je dôležitým rizikovým faktorom pre vaše zdravie. Priemyselné oblasti majú tendenciu mať najnižšiu kvalitu ovzdušia. Blízkosť zdroja znečistenia, v kombinácii s počasím sú hlavné faktory ovplyvňujúce to, ako dlho bude vzduch znečistený. Oblasti, kde sa nachádzajú továrne a rôzne prevádzky, preto nie sú vhodné na zdravý život. Hľadajte oblasti, kde fúka vietor, preto aj v prípade, že bude ovzdušie niečím znečistené, si môžete byť istý, že sa vzduch rýchlo vyčistí.

13) Čo všetko chcete mať vo svojom dome?

Špecifiká vami požadovaného domova závisia primárne od troch zoznamov: zoznam vašich praní, želaní a zoznam vecí, ktoré jednoducho musíte mať. Tieto zoznamy si musíte vytvoriť a prediskutovať ich so svojou rodinou, ešte predtým ako sa dáte na lov ideálneho domu mimo mesta. Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvnia veľkú časť týchto zoznamov sú vaše peniaze, voľný čas a celkový životný štýl. Žiadne dve rodiny nemajú rovnaké požiadavky.

V prípade, že by ste mali záujem o pomoc pri hľadaní nového prenájmu, alebo kúpe či predaju pozemkov, kľudne nám napíšte a my vám radi pomôžeme.