CategoriesBlog

11 výhod využitia služieb realitného makléra pri kúpe domu

Kúpa domu je významnou finančnou transakciou a dôležitým životným rozhodnutím. Aj to je dôvodom, prečo až 85% kupujúcich využíva služby realitného makléra, ktorý im pomôže zorientovať sa v komplikovanom procese hľadania a kúpy domu. Mať po svojom boku odborníka, ktorý myslí na váš najlepší záujem, je pre väčšinu kupujúcich samozrejmosťou.

Prečo využiť na kúpu domu realitného agenta?

V prieskume od spoločnosti Zillow uvádzali kupujúci, ktorí si najali maklérov alebo realitných agentov, tri najlepšie výhody tejto spolupráce:

  • Realitný maklér zorganizoval a odovzdal všetky papiere, ktoré súviseli s kúpou domu. Až 87% kupujúcich uviedlo, že táto služba im náramne pomohla
  • 84% kupujúcich uviedlo, že si mimoriadne vážili toho, že ich realitný agent vzal na súkromné prehliadky nehnuteľností
  • To, že realitný agent viedol zmluvné rokovania a vyjednávanie s predávajúcimi, ocenilo 84% kupujúcich

1) Ušetrenie

Kupujúci zvyčajne nemusia zaplatiť celý poplatok za využitie služieb realitného makléra. Predávajúci vo všeobecnosti platí svoju maklérovi hrubú províziu, ktorá sa následne rozdelí medzi predávajúceho agenta a agenta kupujúceho (klienta). V niektorých prípadoch však kupujúci klienti platia svojich agentov priamo, no musia sa na tom dohodnúť v zmluve o zastupovaní kupujúceho.

Realitní makléri vám vedia pri kúpe nehnuteľnosti ušetriť peniaze mnohými rozličným spôsobmi. Môžu vám pomôcť vyhnúť sa tomu, aby ste zaplatili za dom prehnanú sumu, môžu využiť svoje vyjednávacie stratégie a získať tak pre vás výhodnejšiu dohodu, alebo sa môžu uistiť, že plníte všetky zmluvné záväzky a neocitnete sa v problémoch.

2) Stanovenie reálnej trhovej hodnoty

Keď ste pripravený predložiť ponuku na dom, váš agent by vám mal byť schopný pomôcť s tvorením vhodnej cenovej ponuky na základe spravodlivej trhovej hodnoty domu a trhových podmienok.

S týmto cieľom častokrát vykonávajú realitní makléri porovnávaciu analýzu trhu, kedy porovnávajú nedávno predané podobné nehnuteľnosti v okolí. Váš realitný maklér vám však môže pomôcť, vami stanovenú cenu upraviť tak, aby zohľadnila všetky do očí bijúce chyby v dome.

3) Vyjednávanie

Realitní makléri by mali poznať miestny realitný trh lepšie ako vy, preto vám môžu dať vedieť, kedy je rozumné tlačiť na získanie lepšej ponuky. Podmienky na trhu sa menia z mesiaca na mesiac a váš realitný maklér by sa mal v týchto výkyvoch vedieť dobre orientovať. Napríklad, to, že nakupujete na trhu predajcov ešte automaticky neznamená, že nebudete môcť vyjednávať. Všetko závisí od konkrétneho domu, jeho ceny a predajcu.

Skúsený realitný maklér môže taktiež získať prehľad o cenách rozhovorom s realitným maklérom predávajúcej strany. Môže sa ho ešte pred odoslaním ponuky spýtať na to, či sú ochotní mierne popustiť cenu nižšie a aká je nimi akceptovaná minimálna ponuka.

4) Udržanie procesu nákupu na správnej ceste

Pri kúpe domu je potrebné sledovať množstvo termínov. Váš realitný agent sa musí uistiť, že plníte svoj koniec dohody a mal by vám pomôcť vyhnúť sa nákladným chybám.

5) Rýchlejšie získanie prístupu k ponúkaným nehnuteľnostiam

Ako kupujúci si môžete prezerať všetky možné stránky, kde predávajúci a realitné spoločnosti zdieľajú dostupné ponuky. Realitní agenti však majú oveľa lepší prehľad o tom, čo je na trhu a často dokážu nájsť dostupné domy oveľa rýchlejšie ako vy.

6) Vytváranie prospešných sietí s inými maklérmi

Existuje mnoho dôvodov, prečo niektorá nehnuteľnosť (určená na predaj) nebola ešte zverejnená na internete. Možno, že predávajúci stále dokončuje renováciu, alebo čaká kým sa skončia prázdniny. Prostredníctvom svojich spojení s inými lokálnymi maklérmi však môže váš realitný agent vedieť o domoch, ktoré sa ešte len na trhu objavia.

Podobné: 9 dôvodov, prečo si najať realitného agenta, keď si prenajímate byt

7) Rozsiahle znalosti o tom, čo je k dispozícii

Realitní agenti majú zvyčajne lepší prehľad o inventári vo vašej oblasti ako vyhľadávacie prehliadače. Ak hľadáte veľmi špecifický dom alebo vybavenie domu, budete mať väčšiu šancu ho nájsť, ak budete spolupracovať s realitným agentom.

Ak váš realitný maklér často spolupracuje s podobným typom kupujúcich ako ste vy, má už nejaké znalosti o aktívnych ponukách, ktoré môžu vyhovovať vašim kritériám a sám vám dokáže navrhnúť domy, ktoré vás možno oslovia.

8) Schopnosť rozpoznať výstražné znamenia

Nakoľko realitní makléri obchádzajú veľké množstvo rozličných domov a zúčastňujú sa mnohých prehliadok, poznajú varovné signály niektorých nákladných problémov, ako sú napríklad poškodené strechy alebo škody spôsobené vodou. Tieto znalosti vám môžu pomôcť vyhnúť sa kúpe domu, ktorý by ste museli opravovať v oveľa väčšej miere, ako ste ochotný.

9) Prispôsobenie ich služieb

Proces kúpy domu môže byť zdĺhavý, a to najmä pre ľudí, ktorí kupujú svoju prvú nehnuteľnosť v živote. Dokonca aj skúsení kupujúci majú problém udržať krok so všetkými detailmi. Skúsený agent zastupujúci kupujúcich trávi čas hľadaním domov, ktoré vyhovujú kritériám jeho klienta. Vyjednáva v jeho mene, navrhuje zmluvu, obhajuje ho a vykonáva všeobecný dohľad nad celým procesom.

Mať po svojom boku skúseného realitného makléra môže byť veľkou úľavou, nakoľko ide o vysoké sumy peňazí. Realitní makléri majú voči klientom, ktorých zastupujú, určité povinnosti, čo znamená, že majú zákonnú a etickú povinnosť slúžiť ich potrebám.

10) Prístup k profesionálnej vyjednávacej sile

Kúpa domu je vzrušujúcou, stresujúcou a často veľmi emotívnou záležitosťou. Ak sa rozhodnete vyjednávať, hoci nemáte žiadne skúsenosti s vyjednávaním, vaša vášeň by mohla ohroziť možnosť získať to, čo chcete. Realitní agenti vedia ako postaviť svoje požiadavky tak, aby sa predajcovia s väčšou pravdepodobnosťou podvolili. Pri vyjednávaní dokonca dokážu zachovať dobré vzťahy medzi všetkými stranami, čo je mimoriadne dôležité v prípade, že neskôr dôjde k nezhodám pri spisovaní kúpno-predajnej zmluvy.

11) Pomoc s papierovaním a celým procesom kúpy

Zmluva o kúpe domu môže mať 10 a viac strán, a môže obsahovať viacero nezrozumiteľných fráz, alebo nepredvídaných udalostí. Váš realitný maklér vám pomôže tieto informácie vyhodnocovať a rovnako vám ich pomôže aj získať. Možno, že by vám ani nenapadlo, že priemerný účet za energiu alebo použitie olovených farieb budú veci, o ktoré by ste sa mali zaujímať.

Realitní makléri majú nástroje, vďaka ktorým je podpisovanie stohov papierov oveľa menej únavné. Mnohí využívajú digitálne podpisy alebo systémy na doručovanie e-mailov, vďaka čomu všetky potrebné papiere podpíšete oveľa rýchlejšie.

Ako môžete vidieť, realitní agenti môžu proces predaja domov urobiť plynulejším a menej stresujúcim. Ak chcete mať na svojej strane skúseného a dobre informované obchodníka s nehnuteľnosťami, kľudne sa obráťte na našu realitnú kanceláriu a veľmi radi vám s tým pomôžeme.